Спеціальні потреби

Актуально

У Шрі-Ланці відзначають кінець громадянської війни
Центральний уряд Шрі-Ланки заявив, що його війська знищили все керівництво сепаратистського угрупування «Тигри звільнення Таміл-Іламу», включно з його лідером-засновником.

У Шрі-Ланці закінчилась громадянська війна. Центральний уряд заявив, що його війська знищили все керівництво сепаратистського угрупування «Тигри звільнення Таміл-Іламу», включно з його лідером-засновником.

Вперше за двадцять шість років уся територія острівної держави Шрі-Ланки ймовірно повернулася під контроль центрального уряду в Коломбо.

На малому клаптику землі в північно-східній частині Шрі-Ланки сепаратисти «Тигри звільнення Таміл-Іламу» вступили у свій останній бій. Після перемоги урядових сил, столицю охопила хвиля святкувань, супроводжувана феєрверками.

Сингальська більшість вітає перемогу над сепаратистами, які десятки років боролись за створення батьківщини для тамільської меншини.

Начальники штабів усіх видів збройних сил і правоохоронних органів у понеділок прибули до резиденції президента, аби офіційно поінформувати його про рішучу перемогу над «тамільськими тиграми» і про те, що вся територія Шрі-Ланки вже перебуває під контролем уряду.

Це - кінець боротьби, який навряд чи можна було передбачити всього кілька років тому, коли сепаратисти фактично створили в північно-східній частині країни автономну тамільську державу.

Національне телебачення показувало кадри із зображенням тіл лідерів тамілів, які – згідно з повідомленнями – були серед двохсот п’ятдесяти бойовиків, убитих урядовими військами в останні години бойових дій. Серед них був також лідер «тигрів» Веллупілай Прабгакаран.

За повідомленням уряду, його війська звільнили понад сімдесят тисяч цивільних, яких повстанці тримали заручниками.

Минулого тижня сепаратисти твердили, що внаслідок артилерійського вогню урядових військ загинули тисячі цивільних тамілів і оприлюднили відео з району бойових дій. Натомість центральний уряд Шрі-Ланки заявив, що саме повстанці вбивають цивільних, намагаючись звинуватити при цьому урядові війська.

З огляду на ці звинувачення Європейський Союз закликав до проведення незалежного розслідування для з’ясування того, чи були порушення людських прав.

У резиденції президента Шрі-Ланки, міністр закордонних справ Рогітга Боґолаґама висловив упевненість, що міжнародна громадськість підтримає урядову версію у цьому питанні:

«Це – перемога над тероризмом: щоб звільнити народ Шрі-Ланки від терору, щоб він міг вільно розвиватися, щоб наша країна процвітала економічно і політично».

Тим часом, міжнародна громадськість чинить тиск на уряд Шрі-Ланки, щоб він гарантував доступ до району на північно-східному узбережжі, де точились найважчі бої. Про необхідність цього говорив представник ООН у столичному Коломбо Ґордон Вайс:

«Нам потрібен доступ до цього району. Я припускаю, що тепер влада зайнята перевезенням поранених цивільних до лікарень. Утім, ООН неодноразово просила, щоб дозволити їй та іншим гуманітарним агентствам відвідати цей район. Досі нас допущено лише до таборів переміщених осіб».

Уряд Шрі-Ланки твердить, що він сам впорається із ситуацією, що склалася. Однак міжнародні благодійні агентства кажуть, що тут фактично йдеться про гуманітарну кризу і що приблизно триста тисяч тамілів в результаті конфлікту залишилися без даху над головою.

Всі новини дня

Нобелівську премію з фізики присудили вченим зі США, Франції та Австрії 

Ален Аспе (Франція), Джон Клаузер (США) і Антон Цайлінґер (Австрія) провели новаторські експерименти з використанням заплутаних квантових станів, коли дві частинки поводяться як єдине ціле, навіть якщо вони розділені

Нобелівську премію з фізики 2022 року отримають француз Ален Аспе, американець Джон Клаузер і австрієць Антон Цайлінґер за відкриття в галузі квантової механіки.

Як оголосив 4 жовтня Нобелівський комітет, їх нагородять за «експерименти із заплутаними фотонами, відкриття порушення нерівностей Белла і новаторство у квантовій інформатиці».

Вчені змогли провести новаторські експерименти з використанням заплутаних квантових станів, коли дві частинки поводяться як єдине ціле, навіть якщо вони розділені.

Напередодні Нобелівську премію у галузі фізіології і медицини отримав шведський вчений Сванте Паабо за дослідження ДНК давніх людей та еволюції людини.

У 2021 році Нобелівську премію з фізики присудили Сюкуро Манабе, Клаусу Гассельманну і Джорджіо Парізі за «новаторський внесок у наше розуміння складних фізичних систем», у тому числі, клімату Землі.

5 жовтня оголосять лауреата Нобелівської премії з хімії, 6 жовтня – з літератури. Лауреата премії миру оголосять в Осло 7 жовтня.

Премію з економічних наук пам’яті Альфреда Нобеля, засновану в 1968 році Банком Швеції, присудять 10 жовтня. Призовий фонд за кожну номінацію становитиме десять мільйонів шведських крон (близько 900 тисяч доларів).

Дивіться також: ЄС посилює дипломатичний тиск на Москву

Європейські країни посилюють дипломатичний тиск на Москву. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:19 0:00

У розвідці США занепокоєні можливими спробами втручання у цьогорічні вибори з боку Росії та Китаю

Виборча комісія в Орегоні, 25 травня 2022. (AP Photo/Gillian Flaccus)

Влада США напередодні проміжних виборів до Конгресу у листопаді попереджає, що Росія працює над посиленням сумнівів у чесності американських виборів, тоді як Китай зацікавлений підривати позиції американських політиків, у яких він бачить загрозу інтересам Пекіна. Про це повідомляє агенція Associated Press, що отримала доступ до незасекречених рекомендацій американської розвідки.

У рекомендаціях, надісланих представникам влади штатів та муніципалітетів у середині вересня, представники розвідки заявили, що, на їхню думку, Пекін бачить менший ризик у втручанні у проміжні вибори до Конгресу, порівняно з президентськими виборами.

Хоча офіційні особи заявляли, що вони не виявили жодних достовірних загроз виборчій інфраструктурі в США, попередження розвідки надійшло на піку виборчої кампанії, в якій дедалі більше кандидатів і виборців відкрито висловлюють недовіру до демократичних процесів у країні, зауважує агенція.

"Поточна ситуація досить складна, можливо, значно складніша, ніж у 2020 році", — сказала журналістам у понеділок Джен Істерлі, директорка агенції з кібербезпеки та інфраструктури Міністерства внутрішньої безпеки США.

Росія роздмухує теми, які викликають розбіжності і вже циркулюють в інтернеті, зокрема, сумніви щодо чесності американських виборів, але не створює власний контент, повідомив високопоставлений співробітник ФБР, який спілкувався з журналістами на умовах анонімності.

Китайські та російські посадовці й медіа раніше відкидали звинувачення США у втручаннях у виборах.

Раніше "Голос Америки" повідомляв про те, що у грудні 2016 року США оголосили персонами нон ґрата 35 російських дипломатів і закрили два об'єкти РФ у Нью-Йорку й Мериленді, зокрема, за втручання Росії у вибори США.

А торік доповідь компанії Мета засвідчила, що США та Україна очолюють перелік країн, які з 2017-го по 2020-й рік найчастіше ставали мішенню операцій впливу із використанням Facebook, а провідними джерелами координованої неавтентичної поведінки є Росія та Іран.

У статті використано матеріали AP, російськомовної служби "Голосу Америки".

Дивіться також: Яких танків найбільше потребують ЗСУ і хто їх може надати

Танки для української армії: які потрібні та хто їх може надати? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:57 0:00

В G7 виробили три етапи обмеження цін на російську нафту

Президент України Володимир Зеленський від початку лютневого вторгнення Росії в Україну закликав до повного міжнародного ембарго на російську нафту й газ, стверджуючи, що прибутками з експорту Москва фінансує війну.

Чільний представник міністерства фінансів США сказав, що країни Групи 7 (Велика Британія, Італія, Канада, Німеччина, Франція, США, Японія) планують три етапи обмеження цін на російську нафту й нафтопродукти, щоб урізати прибутки Росії від експорту енергоносіїв, які використовуються для фінансування російської війни проти України.

США ще у березні наклали заборону на імпорт російської нафти й нафтопродуктів. В ЄС часткове нафтове ембарго щодо Росії почне набирати чинності з 5 грудня. А Британія навесні заявила, що поступово припинить купувати російську нафту до кінця року.

Але на тлі вже чинних західних санкцій Росія і далі отримує великі прибутки від нафти, зокрема збільшивши продаж в такі країни як Індія і Китай, на тлі світового зростання цін на нафтопродукти.

Ідея обмеження цін полягає в тому, щоб країни - покупці узгодили і дотримувалися вимоги платити за нафту не більше визначеної верхньої межі.

Агентство Reuters передає, що заступник міністра фінансів США Бен Гарріс 4 жовтня сказав, що спочатку обмеження будуть накладені на сиру нафту, а пізніші будуть зосереджені на дизельному пальному і згодом - на менш цінних нафтопродуктах.

Бен Гарріс також сказав, що межа цін на російську нафту ще не визначена, але зауважив, що мета полягає в тому, щоб ціна була на такому рівні, який би зберігав рентабельність видобування навіть з найдорожчих свердловин у Росії.

«Обмеження цін можна буде вважати випускним клапаном для санкцій ЄС, бо перетворює повне ембарго на залежне від певних умов», - цитує Бена Гарріса Reuters з конференції у Женеві.

Газета Financial Times 4 жовтня називає план «Групи семи» експериментом і зауважує, що досі є непевність стосовно того, як обмеження цін працюватиме на міжнародному нафтовому ринку.

Танки для української армії: які потрібні та хто їх може надати? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:57 0:00

Рустем Умєров: про деталі переговорів щодо обміну та зусилля з повернення усіх полонених. Інтерв’ю

Про деталі переговорів та зусилля з повернення усіх полонених Остап Яриш поспілкувався з новопризначеним головою фонду держмайна Рустемом Умєровим, який був активно долучений до процесу перемовин.

Танки для української армії: які потрібні та хто їх може надати? Відео

Танки для української армії: які потрібні та хто їх може надати? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:57 0:00

"Танки - гучніші за слова" - з таким закликом надати Україні важче озброєння виступив у вересні міністр закордонних справ Литви Габріелус Ландсбергіс.

Більше

XS
SM
MD
LG