Спеціальні потреби

Саміт Росія – ЄС закінчився безрезультатно


Напружений саміт між Росією і Європейським Союзом не приніс запевнення, що наступної зими Європа знову не опиниться перед можливістю припинення постач природного газу. Президент Росії Дмитро Медведєв знову остеріг, що тісніші зв’язки Європи з колишніми радянськими республіками не повинні мати форми антиросійської коаліції.

На зустрічі в Хабаровську, що на Далекому Сході, лідери Росії і Європейського Союзу не змогли звузити різниць у питаннях, які блокують запевнення щодо надійних постач газу до Європи. Президент Росії Дмитро Медведєв заявив, що його країна не має проблем з постачами палива чи дотриманням зобов’язань перед європейськими країнами. Вину за недавнє припинення постач газу він склав на неспроможність України заплатити за отриманий нею газ. Приблизно 20 % газу, потрібного Європі, вона отримує з Росії через українську територію. Медведєв сказав:

«Запевнення нехай дають ті, хто зобов’язаний платити за газ. І тут є можливість для того, щоб нормальним способом співпрацювати».

Російський керівник сказав, що коли Україна має гроші, це добре. Хоча він висловив сумнів у цьому:

«Що роблять у такій ситуації партнери? Партнери помагають своїм партнерам. Ми готові помогти українській державі. Але хотіли б, щоб значну частину цієї праці взяв на себе також, може, і Європейський союз, і ті країни, які зацікавлені в надійній і безпечній співпраці в галузі енергетики».

Росія також намагається замінити так звану Енергетичну хартію з 1994 року про інтеграцію енергетичних секторів європейських країн і колишніх радянських республік. Москва підписала, але не ратифікувала документа, який дає іноземним підприємствам комерційний доступ до російських трубопроводів. Європейський Союз не хоче скасування Енергетичної хартії, а голова Європейської комісії Жозе Мануель Баррозу сказав, що Росія висунула цікаві пропозиції:

«Ми візьмемо до уваги ці пропозиції при розгляді Енергетичної хартії».

Москва також з підозрінням ставиться до програми ЄС про Східне партнерство з кількома колишніми радянськими республіками. У Хабаровську президент Медведєв застеріг, щоб ця програма не стала антиросійською коаліцією:

«Скажу відкрито, що бентежить, так це те, що деякими державами це партнерство сприймається як партнерство проти Росії. Я не маю на думці, очевидно, керівництва Європейського Союзу і наших партнерів, присутніх за цим столом. Ідеться про інші держави».

Програма партнерства має на меті посилення відносин Європейського Союзу з Вірменією, Азербайджаном, Білоруссю, Грузією, Молдовою і Україною.

Незважаючи на напружену атмосферу на саміті, президент Чеської Республіки Вацлав Клаус заявив, що саміт збільшив взаємну довіру між ЄС і Росією. Тепер Чехія, на ротаційній основі, очолює ЄС.

Для проведення саміту Росія не без причини обрала розташоване неподалік Китаю місто Хабаровськ, що за приблизно 8 тисяч кілометрів від Брюсселя. Президент Медведєв підкреслив, що лідери Євросоюзу, подорожуючи туди, зрозуміють, яка велика Росія.

XS
SM
MD
LG