Спеціальні потреби

Економіка України продовжує рекордне падіння


Спад економіки в Україні за перший квартал нинішнього року може скласти до 23%. Такий прогноз озвучив у понеділок Президент Віктор Ющенко, виступаючи на зібранні підприємців. За словами глави держави, це найгірший показник серед усіх країн Європи. За оцінкою Нацбанку, скорочення виробництва в базових галузях господарства з початку року взагалі виявилося більшим ніж 30%. Президент продовжує критикувати уряд за відсутність дієвих заходів протидії кризі. Віктор Ющенко знову закликав парламент переглянути показники державного бюджету, які досі ґрунтуються на завищених прогнозних доходах. Це загрожує затримками виплати заробітної платні, пенсій, стипендій.

Президент обіцяє найближчим часом видати низку указів, яка полегшить роботу дрібному та середньому бізнесу. Більшість із ініціатив Віктора Ющенка стосується обмеження адміністративного регулювання держави роботи підприємців та спрощення процедури сплати податків. Декілька днів тому зі своїми ініціативами підтримки бізнесу виступив і уряд. Юлія Тимошенко пропонує мораторій на позапланові перевірки державних і контролюючих органів.

Урядовці кажуть про певні ознаки стабілізації економічних показників. Зокрема, збільшення попиту на продукцію ключової галузі господарства – металургії. Це дозволило практично задовольнити дефіцит валюти та забезпечити баланс між імпортом та експортом в країні. Нацбанк також обіцяє утримати стабільність курсу гривні і не передбачає значних його коливань.

Водночас негативні наслідки для економіки може мати ситуація із постачанням газу. Російська монополія «Газпром» погрожує перейти на авансову оплату за паливо, якщо Україна не розрахується вчасно за вже спожитий газ. В літній період Україні потрібно закачати до своїх підземних сховищ палива вартістю майже п’ять мільярдів доларів. Зробити це взимку не буде технічних можливостей, каже керівник російського уряду Володимир Путін. Але в українського уряду нині немає необхідної суми для закупівлі газу. РФ відмовила Юлії Тимошенко у наданні кредиту. Українські урядовці не виключають, що доведеться звертатися за додатковими кредитними коштами до вже отриманих від МВФ.

XS
SM
MD
LG