Спеціальні потреби

Актуально

Судові слухання про Голодомор почнуться вже восени?

Судовий процес над організаторами та виконавцями Голодомору-геноциду 30-их років в Україні може розпочатись уже восени цього року. Такий прогноз оприлюднив голова Служби безпеки України Валентин Наливайченко під час зустрічі в середу з представниками закордонних ЗМІ в Україні. За словами очільника СБУ, в листопаді відомство планує завершити досудове слідство, підготувати обвинувальний висновок і передати справу до суду.

«Ми плануємо на листопад виходити вже на рішення в справі», – сказав Наливайченко журналістам. При цьому він наголосив: кримінальна справа про Голодомор слухатиметься саме в національному суді.

«Ми виключно підемо в український суд, це точно», – повідомив голова СБУ, уточнивши, що слухання відбудуться в котромусь із судів загальної юрисдикції.

Наливайченко підтвердив: на процесі будуть пред’явлені звинувачення конкретним організаторам та виконавцям геноциду. Коментуючи закиди опонентів про те, що вислухати вирок буде нікому – адже потенційних підсудних уже немає серед живих – керівник відомства заявив: для слідства це не перепона. Він послався на прецеденти – розслідування нацистських злочинів часів Другої світової війни, яке досі триває у світі; трибунали у справі Руанди та Югославії; зрештою, розслідування вбивства царської сім’ї, до якого вдалася Росія. Незалежно від того, живі злочинці чи ні, правова оцінка їхнім злочинам може і повинна бути винесена.

Очільник Служби безпеки, крім того, нагадав: міжнародне законодавство забороняє застосовувати строки давності до злочинів проти людства.

«Ми зобов’язані розслідувати злочини геноциду, а не думати, застосувати строк давності чи ні», – підкреслив Наливайченко. Він також вкотре наголосив: кримінальна справа за фактом штучного голоду 30-их років в Україні, від якого загинули мільйони людей, не пов’язана з політикою і не спрямована проти Росії. Наливайченко висловив переконання: розпочату справу буде доведено до судового вироку незалежно від того, як розвиватиметься політична ситуація в Україні:

«Ми наполягаємо, що це незворотний процес. Порушення кримінальної справи – досудове слідство – вирок суду. В цьому, я переконаний, вороття уже не буде», – запевнив голова СБУ.

Керівник Служби безпеки поінформував також представників закордонних ЗМІ про нинішній хід досудового слідства. Наразі слідчі СБУ встановили, що злочин геноциду мав місце в 17 областях України. (Щодо інших областей збір свідчень триває.) На сьогодні достеменно встановлені та долучені слідчими до справи імена 882 тисяч 510 жертв. Слідство володіє незаперечними доказами того, що геноцид в Україні мав три складові – вбивство штучним голодом, масові розстріли цивільного населення та примусова депортація. Як повідомив Наливайченко, розслідуванню депортацій СБУ планує приділити посилену увагу. За його словами, існує серйозна перспектива на виокремлення цього злочину, як окремого факту геноциду, в рамках загальної судової справи.

Цікаві судові перспективи, на думку керівництва СБУ, має і «комерційний» аспект справи. Якщо слідство вийде на докази того, що зерно та інші продукти, примусово вилучені в українських селян, потрапляли до певних іноземних компаній і продавалися, з великим зиском, за кордон – тоді, кажуть у Службі безпеки, це буде зовсім інший судовий процес.

Керівництво СБУ обіцяє: розслідування триватиме прозоро, і про його хід громадськість повідомлятимуть регулярно. Наступного тижня відомство представить новопризначеного керівника слідчої групи, який очолить розслідування в усіх 17 потерпілих від штучного голоду областях України. Як натякнув Валентин Наливайченко, це високий посадовець в СБУ, який відтепер на постійній основі працюватиме з пресою – щоб зняти зайву політизацію навколо цієї кримінальної справи та інформувати, як посувається слідство.

Нагадаємо: 22 травня Служба безпеки України порушила кримінальну справу за фактом Голодомору-геноциду 32-33-их років в Україні. Невдовзі було оголошено про те, що потенційними обвинуваченими у справі є 136 осіб із тодішнього партійного керівництва та каральних спецслужб.

Всі новини дня

Мецола закликала країни ЄС розглянути можливості надати винищувачі Україні

Архівне фото: Президентка Європейського парламенту Роберта Мецола

Президентка Європейського парламенту Роберта Мецола заявляє, що Євросоюз має перейти до наступного кроку і розглянути можливості надати винищувачі Україні.

«Ми надаємо військові допомогу і обладнання. Зараз країни-члени ЄС мають перейти до наступного кроку й розглянути можливості надати винищувачі і зброю дальньої дії. Наша відповідь має бути пропорційна загрозі, а вона – дуже велика», – заявила Мецола перед виступом президента України Володимира Зеленського у Європарламенті.

«Вам не потрібно переконувати всіх нас у тому, наскільки ці літаки важливі… Ми маємо вжити конкретних заходів, щоб наблизити перемогу і реальний мир. Ми маємо притягнути до відповідальності відповідальних за злочини. Хочу повторити обіцянку, дану мною, коли я приїхала минулого року до Києва, – ми з вами, ми є з вами і будемо з вами», – додала президентка Європарламенту.

Днем раніше, 8 лютого, під час зустрічі в Парижі президент України Володимир Зеленський закликав лідерів Франції й Німеччини «якомога швидше» надати Україні винищувачі, щоб відбити наступ Росії. Вони пообіцяли продовжувати підтримку України, в тому числі військову, «стільки, скільки буде потрібно» до перемоги.

Американсько-Українська Ділова Рада 30 років залучає інвестиції в Україну, і продовжує робити це у воєнний час. Відео

Збирати міни замість врожаю, терпіти фінансові збитки, але не згортати бізнес. Щонайменше 200 американських компаній продовжують працювати в Україні в умовах війни за підтримки однієї з найбільших торгових асоціацій – Американсько-Української Ділової Ради у Вашингтоні. 

Джо Байден у промові «Про стан справ в країні» згадав Україну, закликав до реформ та двопартійної співпраці. Відео

7 лютого Президент Джо Байден звернувся до Конгресу США з промовою «Про стан справ в країні». Байден згадав Україну, закликав до реформ та двопартійної співпраці. Колеги-демократи назвали це звернення «рузвельтівським», а парламентарі з Республіканської партії освистали виступ. 

Рада Безпеки ООН вже вдруге на цьому тижні провела засідання, присвячене Україні. Відео

Рада Безпеки ООН вже вдруге на цьому тижні провела засідання, присвячене Україні. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:36 0:00

Радбез ООН вдруге на цьому тижні провів засідання, присвячене Україні. Сьогодні брифінг скликала Росія, аби обговорити «перспективи мирного врегулювання кризи довкола України в контексті збільшення поставок західної зброї». За засіданням у штаб-квартирі ООН стежила Ірина Соломко.

Деталі візиту президента України до Великобританії: зустріч з Ріші Сунаком, аудієнція у короля, виступ перед парламентом. Відео

Президент Зеленський наперед «подякував» Лондону за потужні британські літаки під час свого візиту до Великої Британії. Можливість відправлення Україні винищувачів для захисту у війні проти РФ не зняте з порядку денного, заявив прем'єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак. 

Більше

XS
SM
MD
LG