Спеціальні потреби

В Ірані мають перерахувати деякі голоси

В Ірані тривають акції протесту проти результатів президентських виборів. Щонайменше 100 тисяч людей вийшли у понеділок на вулиці Тегерана, щоби висловити своє незадоволення перемогою чинного президента Махмуда Ахмадінеджада. Внаслідок сутичок вже з’явилися перші жертви. Згідно з повідомленням іранського державного телебачення, у результаті перестрілки, що виникла на мітингу, загинуло семеро людей.

В день після сутичок впловова в країні Опікунська рада заявила, що голоси на деяких дільницях буде перереховано. Розпорядження такого змісту видав верховний лідер Ірану аятола Алі Хаменеї.

США піддають сумніву легітимність виборів в Ірані, і заявляють, що пильно стежать за розвитком подій в країні.

З часу оголошення результатів виборів у суботу поліція щодня застосовує силу проти прихильників Мусаві. Демонстрації влаштовує не лише опозиція. Водночас організовуються багатотисячні мітинги на підтримку переможця виборів Махмуда Ахмадінеджада.

Хаос, який вибухнув в Ірані після оголошення результатів президентських виборів, ускладнює стратегію США щодо взаємодії з цією країною. Нещодавно президент Барак Обама оголосив про те, що він готовий розпочати діалог з Іраном. Але звинувачення у фальсифікації виборів змушують американців відкласти їхні плани.

Речник державного департаменту США Ін Келлі зазначає:

«Разом із міжнародним співтовариством Сполучені Штати уважно спостерігають за подіями, які розгортаються в Ірані. Ми глибоко засмучені через повідомлення щодо застосування сили, примус та можливі порушення під час голосування. Як ми вже зазначали минулого тижня, ентузіазм та активні дебати, які ці вибори поставили під загрозу, привернули увагу світу. Основоположне право на мирне висловлення власних поглядів має поважитися. Міжнародне співтовариство продовжує наполягати, що Іран має виконувати міжнародні зобов’язання. І ми продовжуватимемо використовувати всі наявні засоби, аби переконати Іран виконувати власні міжнародні зобов’язання».

Як пише газета «Вашингтон пост», адміністрація Обами опинилася перед непростою дилемою: з одного боку факти фальсифікації народного волевиявлення та брутального використання сили вимагають засудження, з іншого, не виключено, що з таких важливих питань як ядерна програма Ірану, американцям в кінці-кінців доведеться мати справу саме з Ахмадінеджадом.
XS
SM
MD
LG