Спеціальні потреби

Як іранці обходять обмеження на обмін інформацією

Уряд Ірану намагається не допустити розповсюдження інформації про події в країні. Одначе, в часи мобільного зв’язку зробити це виявляється не можливим. У процесі поширення правди про демонстрації в Ірані значну роль відіграють сучасні технології.

Мобільними телефонами демонстранти на відео фіксують такі моменти як завантаження пораненого у машину швидкої допомоги. Згодом вони відео відправляють за кордон або вантажать на YouTube та виставляють на такі соціальні сайти як Facebook.

Відеокамера іншого мобільного телефону спіймала момент, коли демонстранти кидають каміння в поліцію. Третьою зафіксовано кадри побиття демонстрантів правоохоронцями.

Тож, попри те, що іранський уряд заблокував традиційні види преси, світ має змогу стежити за подіями завдяки технологічній оснащеності іранських громадян. Для світових мас-медіа першочерговим джерелом інформації стали самі іранці.

«Люди стали достовірним джерелом інформації», каже Аміде Араміде з Перського відділу «Голосу Америки».

Аміде Араміде переглядає фотографії та відеозаписи, переслані через YouTube та Facebook. За останні кілька днів вона додала до своєї сторінки тисячі нових контактів з Ірану.

«У нас час дуже легко поширювати інформацію», - пояснює представник Товариства досліджень нових медіа-зв’язків Джеф Лівінґстон:

«З мобільником досить легко зробити фото і натиснути на кнопку ‘відіслати’. Через мережу мобільного зв’язку зображення передаються в Інтернет, а звідти потрапляють куди завгодно за лічені секунди».

Легкість, з якою інформація розповсюджується, дає можливість людям відчувати себе у центрі подій, де б вони не були, каже аналітик з питань Близького Сходу при дослідницькій організації «Джейн» Алекс Ватанка:

«З розмов з американцями іранського походження я знаю, що багато з них почуваються, ніби вони беруть участь в протестах, оскільки багато хто швидко отримує інформацію з місця подій – чи то через Інтернет, чи то через багатофункціональні мобільники».

Як вказують експерти, завдяки використанню технологій мобільного та електронного зв’язку громадяни реально контролюють потік інформації.

Директор проекту досліджень світових громадських мас-медіа Шаліні Венчереллі говорить, що іранський народ міняє політичну реальність в країні:

«Вони контролюють рамки реальності і вони віддані справі поширення правдивої інформації, в обхід режиму. Це означає, що навіть коли Ахмедінеджад утримається при владі, все одно теперішні події вже змінили політичний ландшафт Ірану».

Інтернет-сервіси також реагують на події в Ірані. Twitter відклав заплановані профілактичні роботи, щоби не перешкоджати функціонуванню свого сайту. A YouTube пом’якшив обмеження на виставлення відео з Ірану зі сценами насилля, наголосивши, що світ повинен це бачити.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG