Спеціальні потреби

Віце-президент Байден відвідає Грузію і Україну


Білий дім повідомив, що віце-президент Джосеф Байден відвідає 20-24 липня Грузію і Україну, тобто через два тижні після запланованого візиту президента Барака Обами до Москви. Згідно з опублікованою офісом віце-президента заявою, Байден матиме зустрічі з політичними лідерами обох країн, а також з представниками опозиції і активістами організацій громадянського суспільства. В документі також підкреслено, що віце-президент засвідчить підтримку США справі продовження демократичних і економічних реформ в обох країнах та обговорить теми спільного зацікавлення. Подробиці подорожі віце-президента Байдена будуть оголошені в пізнішому часі.

У заяві також сказано, що подробиці буде подано пізніше, хоч у випадку Грузії адміністрація Обами проявила останнім часом неабияку активність. Так наприклад уряд президента Обами запевняє Тбілісі, що його спроби покращити відносини з Москвою не відбуваються коштом Грузії чи інших країн регіону. Таку заяву зроблено на переговорах між високопоставленими представниками Сполучених Штатів і Грузії з метою наповнити змістом Хартію про стратегічне партнерство, яку підписали колишній державний секретар Кондоліза Райс і міністр закордонних справ Грузії Григол Вашадже наприкінці правління адміністрації президента Буша. (Подібну Хартію у грудні минулого року США підписали з Україною і в інтерв`ю Голосу Америки заступник держсекретаря США Джеймс Стайнберґ також сказав, що Україна не буде предметом торгів у в американсько-російських взаєминах.)

Міністр Вашадзе повернувся у понеділок до Державного департаменту на чергову зустріч для започаткування постійного двостороннього комітету, включно з робочими групами з економічних відносин, оборони і безпеки, зміцнення демократії і обміну фаховим персоналом.

Вашадзе назвав Хартію про партнерство, підписану 9 січня цього року, найважливішою угодою в пострадянській історії Грузії:

«Для Грузії це історичний день, так само, як тоді, коли ми підписали хартію. Це найважливіша угода в сучасній історії нашої країни, підписана з часу, коли ми знову стали незалежними. І ми дуже вдячні нашим господарям, американській делегації, за цю корисну і дуже плідну працю».

Заступник державного секретаря Джеймс Стайнберґ очолював американську сторону на зустрічі, заступаючи держсекретаря Гілларі Клінтон, яка видужує після операції ліктя.

Стайнберґ підтвердив «рішучу» підтримку Сполучених Штатів справі незалежності й територіальної цілісності Грузії та зусиллям допомоги реформувати і професіоналізувати грузинські збройні сили, що необхідне для прийняття її в майбутньому до НАТО.

Заступник державного секретаря також підкреслив, що адміністрація Обами намагається мати кращі відносини з Москвою, включно з надією на підписання до кінця поточного року нової угоди про стратегічні наступальні озброєння, і що це не відбувається коштом Грузії, яка у серпні минулого року була втягнута у коротку війну з Росією.

«Ми переконані, що будування кращих відносин з Росією, якщо це можливо, зробить внесок до добробуту й безпеки таких країн як Грузія. І це буде нашою головною метою. Ми не розглядаємо наших відносин з Росією як таких, що відвертають увагу коштом безпеки і добробуту будь-якої країни регіону, будь-якого нашого партнера».

Сполучені Штати очолили міжнародну опозицію до визнання Москвою незалежності Абхазії та Південної Осетії, які більшість країн світу вважають частиною Грузії.

На спільній з міністром закордонних справ Грузії прес-конференції віце-президент Джозеф Байден також привітав стриманість уряду в Тбілісі під час вуличних протестів минулого місяця.

XS
SM
MD
LG