Спеціальні потреби

Що на порядку денному саміту Обама-Медведєв?

Хоч президент США Барак Обама ще не визначився щодо свої політики стосовно Росії, представники Кремля твердять, що вони отримують позитивні сигнали від його адміністрації про перспективи перезавантаження відносин між Вашингтоном і Москвою. Параметри цих нових відносин імовірно стануть яснішими після того, як Обама відвідає наступного тижня Москву для переговорів з президентом Росії Дмитром Медведєвим.

У травні президент США Барак Обама сказав міністру закордонних справ Росії Сергію Лаврову, що Сполучені Штати і Росія мають чудову нагоду перезавантажити свої двосторонні відносини в багатьох питаннях.

«Від питання ядерних озброєнь і нерозповсюдження ядерної зброї, до становища в Афганістані і Пакистані, до того, який підхід ми накреслимо стосовно Ірану і Близького Сходу, до комерційних зв’язків між нашими країнами, до того як ми здолаємо фінансову кризу, яка вдарила по економіці кожної країни світу».

Міністр Лавров відповів у позитивному дусі.

«На мою думку, ми працюємо в дуже прагматичний, діловий спосіб, базуючись на наших спільних інтересах, коли наші позиції співпадають. А коли в нас є розбіжності у поглядах, ми керуємося взаємоповагою і намагаємось їх обійти».

Одним важливим спільним питання є скорочення ядерних арсеналів. Обама і Медведєв незабаром мають одержати звіт щодо поступу, зробленого у процесі опрацювання нової угоди на заміну Договору про скорочення стратегічних озброєнь СНО-1.

Експерти вважають, що укладення нового договору може відкрити двері до тіснішої співпраці і в інших питаннях. Говорить Віктор Кременюк від Інституту США-Канада:

«На мою думку, Обама діє правильно. Його пріоритетом тепер є укладення нового договору про обмеження стратегічної зброї. Якщо цю проблему вдасться розв’язати, то це може відкрити шлях до подолання інших проблем».

Вашингтон прагне не допустити, щоб Іран розробив ядерної зброї. Також триває робота над розгорненням системи протиракетної оборону в Центральній Європі, проти чого категорично виступає Кремль.

Втім російські організації захисту громадянських свобод кажуть, що в першу чергу президент Обама повинен звернути увагу на те, як влада Росії дотримується прав людини, і якою є ситуація в країні зі свободою слова.

У березні два представники Дмитра Медвєдєва зустрічалися у Кремлі з членами Американської комісії з питаннь політики США стосовно Росії. Комісія закликає Обаму порушити питання прав людини в Росії, але при цьому рекомендує, щоб він поважав суверенітет Росії, її історію та традиції.

Ігор Клямкін – віце-президент Фонду «Ліберальна Місія» у Москві вважає, що такі рекомендації дають неправильний сигнал.

«Вони начебто хочуть сказати, що демократія і верховенство права є чужими для Росії. А її цінності і традиції підтримують самодержавство, і авторитарну владу. Говорячи фактично словами Кремля, американці визнають, що вони погоджуються з таким сприйняттям Росії».

Під час передвиборчої кампанії у США Барак Обама заявляв, що Сполучені Штати не повинні боятися тиснути на Росію задля встановлення там демократії і прозорої політики. Наскільки сильно він готовий тиснути на Москву – буде відомо за результатами його поїздки.

XS
SM
MD
LG