Спеціальні потреби

ЄС і Туреччина підписали угоду про спорудження газопроводу

У понеділок Туреччина та чотири країни Європейського Союзу підписали угоду про побудову газопрофоду «Набуко». Нова газова транспортна система має зменшити залежність Європи від російських енергоресурсів. Робота над цим проектом тривала сім років і підписання остаточної угоди експерти називають досить неочікуваним.

Згідно з угодою, підписаною у понеділок в Анкарі, газопровід має бути збудований до 2014-го року. Європа, яка зараз отримує понад третину енергетичних ресурсів з Росії, завдяки газопроводу «Набуко», зможе щороку отримувати 31 мільярд кубометрів газу з країн Каспійського регіону та Близького Сходу, в обхід Москви. Підписантами угоди виступили Туреччина, Австрія, Болгарія, Румунія та Угорщина. Щоб підкреслити важливість угоди на церемонії підписання серед інших були присутні голова Європейської комісії Жозе Мануель Бaррозу та спеціальний посланець США з енергетичних питань Ричард Морнінґстар.

На церемонії також був присутній президент Грузії Михаїл Саакашвілі. Для офіційного Тбілісі «Набуко» це не лише енергетичні поставки, але й своєрідні гарантії безпеки від територіальних зазіхань з боку Росії. Кремль, для якого будівництво газопроводу протирічить планам реалізації проекту «Південний Потік», називає «Набуко» ризикованим планом.

Заступник генерального директора Російського державного інституту енергетичних стратегій Олексій Громов зазначив:

«Я хочу наголосити, що «Набуко» несе у собі політичні ризики у додаток до проблеми з постачальниками. Серйозним політичним ризиком для «Набуко» є Грузія та територія незалежного Курдистану».

Які саме країни стануть постачальниками газу для газопроводу «Набуко» і справді залишається під питанням. Азербайджан, який єдиний з країн Каспійського регіону має необхідні запаси газу, не дочекавшись «Набуко», нещодавно підписав угоду на продаж 500 мільйонів кубометрів газу Росії. Іншими можливими постачальниками називають Туркменістан, Казахстан, Іран, Ірак, Сирію і Єгипет. І навіть, якщо засновникам «Набуко» таки вдасться подолати усі перепони і реалізувати проект, він, за оцінкою експертів, не зможе повністю зняти залежність Європи від російського газу, 80% якого на сьогодні транспортується через територію України.

Інше за темою

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG