Спеціальні потреби

До президентських перегонів приєднався Ющенко


Віктор Ющенко йде в президенти. Чинний глава держави нарешті прийняв рішення, і сакраментальна фраза таки прозвучала:

«Я хочу офіційно оголосити, що йду на вибори президента України у січні 2010 року. І що не менш важливо – ми з вами переможемо, як перемогли у 2002 і у 2004 році. Бо ми разом, і нас багато, і нас не подолати», -- заявив Ющенко у суботу 18 липня на мітингу перед черговим сходженням на найвищу гору України Говерлу.

«Наша гора перед нами, наша гора попереду, і ми її здобудемо», -- пообіцяв президент під оплески своїх прихильників.

Утім, на відміну від 2004 року, коли Ющенко так само з Говерли починав свою президентську кампанію, подолання політичної вершини вдруге виглядає для нього малоймовірним.

Якби вибори відбулися сьогодні, за Ющенка-президента проголосувало б у гіршому випадку 5, у кращому 7 відсотків виборців. Дані останнього опитування, проведеного у липні, оприлюднив у понеділок Фонд «Демократичні ініціативи» та фірма «Юкрейніан соціолоджі сервіс». Причому навіть такому скромному результатові колись суперпопулярний політик має радіти. Адже ще минулої зими та навесні рейтинги чинного глави держави не дотягували навіть до трьох відсотків.

Як підкреслюють соціологи, Ющенко єдиний кандидат, який впродовж останнього кварталу збільшив рівень своєї підтримки удвічі та повернув собі четверте місце серед основних претендентів.

А тим часом у головного фаворита нинішніх президентських змагань рейтинг майже не міняється, залишаючись стабільно високим. У липні Віктор Янукович лідирує беззастережно: за ним майже 30% підтримки. Шанси лідера Партії регіонів сісти в головне крісло країни виглядають тим більш переконливо, що рейтинг його основної суперниці – прем`єр-міністра Юлії Тимошенко падає і нині аж удвічі нижчий за рейтинг Януковича. Бачити прем`єрку новим президентом України хочуть 15% опитаних.

В спину лідерці БЮТ дихає її молодий суперник – лідер ініціативи «Фронт змін» Арсеній Яценюк. Він сьогодні третій у президентському забігу, з майже рівним прем`єрці рейтингом у 13%.

Четверту сходинку – як уже було сказано – відвоював собі Ющенко.

Що ж до голови Верховної Ради Володимира Литвина, який днями також оголосив себе кандидатом, то у липні він виглядає не таким уже й «потрібним країні». Рейтинг спікера впав до 2 із хвостиком відсотків.

Таким чином, Литвин, який ще недавно був серед основних гравців, перемістився до «другого ешелону» претендентів на президентське крісло, де відсотки підтримки не перевищують 1-2% і де компанію йому складають Олег Тягнибок, Анатолій Гриценко, Інна Богословська, Сергій Тігіпко, Наталія Вітренко.

Кількість кандидатів «другого ешелону» потроху росте і, за прогнозами експертів, на час виборів може сягнути солідного списку у два десятка осіб. Утім – стверджують соціологи – їхня участь у виборах здатна вплинути тільки на результати першого туру, але аж ніяк не визначити ім`я переможця.

XS
SM
MD
LG