Спеціальні потреби

Міжрасові відносини знову в центрі уваги у США

Дзвінок до поліції з повідомленням, що незнайомі намагаються увірватись у сусідський будинок у місті Кембридж, штат Массачусетс, спричинив у США велику суперечку, до якої причетний навіть президент Барак Обама. Одним з незнайомих виявися власник цього житла чорношкірий професор Гарвардського університету та особистий друг Обами Генрі Луїс Ґейтс.

Повернувшись з відпустки, професор Ґейтс намагався відкрити вхідні двері, замок у яких заклинило. Хтось сприйняв його за грабіжника і подзвонив у поліцію.
На виклик прибули поліцейські й попросили його пред’явити документи. За словами професора, до нього поставилися грубо та упереджено, тому що він чорношкірий. Говорить адвокат професора Ґейтса Чарльз Оглтрі:

«Коли я побачив його під арештом того дня, він був дуже засмучений. Було видно, що для нього це був надзвичайно болісний досвід».

Поліція наполягає, що, навпаки, професор поводився агресивно – кричав та ображав поліцейського, за що і був заарештований. Коли розібралися, звинувачення з професора зняли та відпустили до дому. Здавалося, справа завершена. Втім, професор Ґейтс розгорнув активну кампанію, звинувачуючи поліцію міста Кембридж в расизмі. До справи включився навіть президент Барак Обама. Під час прес-конференції він так охарактеризував поведінку сержанта Краулі, який проводив затримання:

«Поліція Кембриджа повелася глупо, арештуючи когось, хто вже довів, що він живе в цьому будинку».

Сержант Краулі не промовчав, кажучи, що не він має в цій ситуації за що вибачатися. З’ясувалося, що Краулі – заслужений борець з расизмом в поліцейських лавах і навіть проводить спеціальні навчання на цю тему. На його підтримку встали як керівні, так і рядові представники правоохоронних сил штату Массачусетс, які наполягають, що сержант Краулі діяв в інтересах громадськості. По їх боці став також професор Бостонського університету Том Нолан:

«Громадськість має бути впевнена, що принаймні в публічних місцях поліція здатна, компетентна та може підтримувати порядок».

Президент Обама про свої слова негайно пошкодував.

«Всі ми, замість того, аби говорити на високих тонах, маємо витрачати більше часу, щоби прислухатися один до одного та зосередитися на тому, що ми можемо зробити, аби покращити стосунки між поліцією та представниками етнічних меншин».

Після чого президент запросив обидві сторони конфлікту до Білого дому, аби випити пива та обговорити цю тему. Професор Ґейтс та сержант Краулі запрошення прийняли. Останній сказав, що хоча пива він не п’є, до Обами обов’язково заїде. Здається, що інцидент нарешті вичерпаний, але громадськість все ще не заспокоїлася. Ось думки деяких американців:

- «Після того як він довів, що живе в цьому будинку, яка була мета його заарештовувати?»

- «Я думаю, що це приклад, як з чорними чоловіками поводиться поліція».

- «Я думаю, що, хоча, на жаль, ми як нація мали пройти через цей інцидент, ми можемо зробити з цього висновки та рухатися далі».
XS
SM
MD
LG