Спеціальні потреби

Актуально

Яким бути НАТО після відходу Схеффера?
НАТО минулої суботи змінило свого лідера. Замість Яапа де Гооп Схеффера, який керував альянсом п`ять з половиною років, на цю посаду буде призначено колишнього прем`єр-міністра Данії Андерса Фог Расмуссена. Перед ним і альянсом – ціла низка випробувань, як старих, так і нових.

Найбільшим сьогоднішнім випробуванням НАТО є Афганістан, де нині дислоковано шістдесят тисяч військових з п’ятнадцяти країн світу. Генеральний секретар альянсу Яап де Гооп Схеффер вважає, що міжнародний контингент повинен залишитись.

«Якщо ми згорнемо свою місію, то Талібан перебере контроль над Афганістаном, а людям, особливо жінкам, це загрожуватиме катастрофічними наслідками. Постраждає також і Пакистан, і все це матиме негативний ефект на міжнародну безпеку загалом».

Критики кажуть, що дії НАТО в Афганістані продемонстрували недоліки альянсу – недостатньо політичної волі поміж країнами-членами, погана координація дій та відсутність ефективного командного механізму. Труднощі, які переживає НАТО в Афганістані - не лише у військовій, але і дипломатичній та практичній площині. Практично знищена десятками років війни, ця країна, вважає Схеффер, потребує повної відбудови.

«Справжній успіх в Афганістані - це його цивільне відновлення, а НАТО з цим не впоратись, втім країни-члени можуть допомогти. Якщо до справи не долучиться вся міжнародна спільнота, місія НАТО буде безуспішною. Якщо відверто – успіх НАТО все більше залежить від факторів поза контролем альянсу».

Серед викликів, які нині постали перед НАТО, необхідність свіжого погляду на місію організації, каже Аластер Камерон - експерт Королівського інституту військової служби – аналітичного центру у Лондоні.

«Я думаю, Альянс намагатиметься долучитись до галузей, якими раніше він не займався, наприклад енергетична безпека, кібер-простір, інші аспекти так званої м’якої сили».

Інше гаряче питання – розширення альянсу. Нині НАТО має двадцять вісім членів. серед країн, які оголосили про намір приєднатися – Україна та Грузія.

Непрості відносини з Росією – одне з найбільш пріоритетних питань, яке доведеться вирішувати вже новому секретарю – колишньому прем’єр-міністру Данії Андерсу Расмуссену. Першим кроком, вважають експерти, має стати визначення нової стратегічної концепції альянсу. Деякі країни твердять, що п’ята стаття установчого документу організації – колективна оборона – має залишатись головним завданням НАТО. Однак не всі з цим погоджуються. Тому, як каже Камерон, важливо також відновити консенсус всередині альянсу.

«Якщо НАТО хоче залишатись впливовою організацією, воно має полагодити розбіжність позицій всередині. На мою думку, європейці мають дуже різні погляди щодо сьогоднішньої ролі НАТО».

Але якщо говорити про найбільший виклик для НАТО, сьогодні безумовно таким є для альянсу Афганістан. І саме від того, чим закінчиться цей конфлікт, може залежати майбутнє НАТО та яке місце займатиме у новому столітті найстаріша діюча військова організація.


Всі новини дня

Байден: “Підтримка американським народом України не похитнеться. Відео

Байден: “Підтримка американським народом України не похитнеться. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:37 0:00

“Підтримка американським народом України не похитнеться. Ми завжди будемо підтримувати демократії. Завжди”, - сказав президент США Джо Байден під час виступу перед випускниками Академії військово-повітряних сил США.

Чи може Україна вести вогонь у відповідь на території РФ?. Відео

Чи може Україна вести вогонь у відповідь на території РФ?. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:39 0:00

На тлі посилення російських атак на Україну, кореспондентка Голосу Америки у Конгресі США Катерина Лісунова, запитала американських сенаторів, чи має право Київ на воєнну відповідь на території РФ? А також чи вплине такий розвиток подій на військову допомогу, яку надають західні партнери.

Фарерські острови обмежують доступ російських суден до своїх портів - через війну в Україні

Вигляд на місто Торшавн, столицю Фарерських островів. Фото: Reuters/Tony Gentile

Уряд Фарерських островів оголосив про обмеження доступу російських суден до портів цієї острівної країни, що входить до Королівства Данії.

Заходити у Фарерські порти буде дозволено виключно риболовецьким суднам Росії, однак їм буде заборонено скуповуватись на Фарерських островах або користуватись там послугами з техобслуговування. Як повідомив уряд цієї острівної країни, нові правила є відповіддю на російське вторгнення в Україну.

"До портів Фарерських островів буде дозволено заходити лише риболовецьким суднам, які займаються виключно рибальством, відповідно до двосторонньої угоди між Фарерськими островами та Росією. Діяльність цих російських риболовецьких суден у портах буде обмежена до зміни екіпажу, завантаження вугіллям, провізією, висадкою та перевалом", - цитує заяву уряду Фарерів британське видання The Guardian.

Фарерські острови є автономною територією Данії, вони розташовані між Шотландією та Ісландією.

У листопаді минулого року уряд Фарерів опинився перед хвилею критики через поновлення угоди з Росією щодо взаємної риболовлі. Угода передбачає квоти на виловлення певних видів риби у Баренцевому морі для фарерських рибалок і біля Фарерських островів для росіян.

За даними видання The Guardian, Росія є одним з головних комерційних партнерів Фарерських островів. Прибутки з вилову риби за угодою з Росією ставить 5% ВВП Фарерських островів.

Україна отримає американську допомогу, щоб допомогти мільйонам травмованих війною людей зберегти ментальне здоров'я

Архівне фото: Очільниця американської Агенції з міжнародного розвитку США USAID Саманта Пауер

Ментальне здоров’я має вирішальне значення для українців у їх протистоянні жорстокій війні Путіна. Таким підписом супроводила очільниця американської Агенції з міжнародного розвитку США USAID Саманта Пауер тематичне відео, у якому виступила разом із першою леді України Оленою Зеленською та посолкою США в Україні Бріджит Брінк.

“Пишаюся у партнерстві з Оленою Зеленською розширити доступ українців до психіатричних послуг”, - додала Пауер.

Як повідомляв Голос Америки, для забезпечення психологічної підтримки українцями Олена Зеленська звернулася по допомогу та підтримку уряду США та запросила американських спеціалістів.

Зеленська ініціювала Національну програму психічного здоров'я та психосоціальної підтримки.

36 мільйонів доларів США підуть на підтримку доступу до послуг ментального здоров’я

З початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну USAID за підтримки Конгресу Сполучених Штатів виділила майже 36 мільйонів доларів США на підтримку доступу до послуг ментального здоров’я - через підтримку широкого спектра ініціатив.

“Реагуючи на гострі потреби, викликані повномасштабним вторгненням Росії, мета USAID полягає в тому, щоб допомогти Україні побудувати інтегровані, доступні та стійкі системи охорони психічного здоров’я, які задовольняють довгострокові потреби українського суспільства”, - йдеться у повідомленні організації.

Також Агенція з міжнародного розвитку США зауважує: “Незважаючи на те, що місяць поінформованості про психічне здоров’я офіційно завершився, криза психічного здоров’я в Україні продовжується на тлі повномасштабної війни Росії”. З огляду на це, відданість USAID тому, щоб відповісти на величезний і зростаючий попит на послуги психічного здоров’я в Україні, залишається непохитною".

Наразі USAID адаптує свої програми та розширює їх, щоб допомогти Україні, у тому числі шляхом підтримки Всеукраїнської програми психічного здоров’я, ініційованої першою леді України Оленою Зеленською.

"Звернутися по допомогу – це нормально. І це є свідченням сили"

До 5 мільйонів українців можуть потребувати лікування ментальних розладів
Олена Зеленська

“Насправді кожен другий українець нині потребує підтримки у сфері ментального здоров’я, - сказала Олена Зеленська у спільному відео з американськими посадовицями. - А загалом до 5 мільйонів можуть потребувати лікування ментальних розладів”.

Зеленська оголосила, що ініційована нею програма має на меті створення системи психосоціальних послуг, які “будуть широко доступні для всіх, хто їх потребує”.

“Звернутися по допомогу – це нормально. І це є свідченням сили”, - нагадала українцям посолка США Бріджит Брінк.

Саманта Пауер своєю чергою додала, що необхідно і надалі вкладати ресурси у підтримання стійкості українців, яка надихає весь світ.

Сергій Плохій: про роль України у світі, ядерну загрозу та можливі сценарії для Москви. Інтерв’ю

Нинішня війна змінила роль України у світі, і це може допомогти українцям вийти із циклу насильства, яке в різні історичні часи повторюється на українській території – вважає професор Гарвардського університету Сергій Плохій.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG