Спеціальні потреби

Актуально

Світовим колоніям устриць загрожує вимирання
Нещодавнє дослідження, проведене організаціями захисту природного середовища, свідчить, що майже 85% світових колоній устриць вже знищено. А значення цих молюсків важко переоцінити. Вони не просто усолоджують життя гурманів, але й відіграють в океанах дуже важливу роль.

Впродовж століть люди споживають устриці. Колись їх було багато, вони були дешевими і їх виловлювали в необмежених кількостях. А тепер колонії устриць майже знищені.

За найновішим дослідженням, ці молюски є одними з найбільш постраждалих морських колоній на Землі, оскільки втрачено до 85% їх кількості.

Дослідження, опубліковані екологічною організацією «Захист природи» та рядом дослідницьких установ, наголошують на важливості устриць для морського життя.

Вони рекомендують низку кроків: внести устриці до списку видів, яким загрожує повне знищення, взяти середовища їх існування під охорону, створювати штучні споруди для розпліднення колоній устриць.

Беррі Труітт працює в организації «Захист природи» у Вірджинському прибережному заповіднику. Він пояснює:

«Устриці є своєрідним обслуговуванням екосистем прибережних районів і дельт річок. Вони фільтрують воду, сворюють середовища існування для інших організмів, таких як мідії та риби».

Чесапікська затока на атлантичному узбережжі США колись була головним центром вилову та обробки молюсків. Але за останні два десятиліття надмірні вилови, забруднення води та різноманітні хвороби знищили більше 90% з них.

У маленькому прибережному місті Ойстер - що англійскою означає «устриця» - Беррі Труіт і Бо Ласк працюють над відновленням вирощування морської трави і колоній устриць, які в цю пору року ростуть швидко.

Це відновлена колонія устриць, де ці молюски живуть, причепившись один до одного. Колонія оголена в час відпливу, але за кілька годин тут все знову буде вкрито водою. Маленькі устриці тут починають рости на найбільших, що знизу.

Одна з найважливіших проблем у відтворенні колоній полягає в нестачі мушлів, - каже Беррі Труітт:

«Люди виловлювали устриці сотні років. Вони використовували їх мушлі для будівництва дорі - або як джерело кальцію для птахоферм - замість того, щоби повертати ці мушлі назад у воду аби на них далі росли устриці».

Рік тому, каже Беррі Труітт, почато експеримент із застосування спеціально створених бетонних блоків, на яких можуть селитись устриці.

«Захист природи» тепер опікується прибережною смугою площею у 160 кілометрів у надії відновити морський харчовий ланцюг, який складається із трав, що ростуть на солоних болотах, устриць і водоростей.

Бо Ласк - який також працює у «Захисті природи» - зазначає, що їм вдалось виростити устриць там, де вони ніколи не росли.

«У нас вони переросли час. Раніше вони зазвичай гинули або їх виловлювали» , - додає він.

Беррі Труітт вважає, що видобування диких устриць вже ніколи не матиме такого розмаху, як в минулому. «Майбутнє - за розведенням устриць в штучних умовах» - зазначає він.

Так думає і професор Марк Лакенбек із Вірджинського іституту океанології, який працює з устрицями вже понад двадцять років. Він каже, що більшість устриць у світі сьогодні вирощуються як раз таким способом. Адже устриці в прибережних районах наражаються на ряд проблем - це і якість води, і цвітіння водоростей або надмірні нашарування мулу на дні.

Устриці є важливими екосистемами, що фільтрують воду, видаляють забруднювачі і речовини, які викликають цвітіння водоростей. Втім Лакенбек визнає, що і можливості устриць мають межі. Дослідження вказують, що устриці уражені токсинами частіше хворіють і гинуть.

Вчені говорять, що незабаром, всі устриці - що споживаються людьми - будуть розводиться в штучних умовах. Це, з погляду професора Лакенбека, має свої переваги:

«Якщо розводити устриці в штучних умовах - то можна вибирати розміри чи форми, які подобаються».

Утім колонії устриць – це не тільки їжа. Вони відіграють ключову роль у морському житті, захищаючи узбережжя від штормів та ерозії, - каже Артур Шварцчайлд із дослідницького центру Вірджинського університету. Він порівнює їх до коралових рифів у тропіках, що дають притулок і їжу для великої кількості інших організмів.

Всі новини дня

Чи може Україна вести вогонь у відповідь на території РФ?. Відео

Чи може Україна вести вогонь у відповідь на території РФ?. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:39 0:00

На тлі посилення російських атак на Україну, кореспондентка Голосу Америки у Конгресі США Катерина Лісунова, запитала американських сенаторів, чи має право Київ на воєнну відповідь на території РФ? А також чи вплине такий розвиток подій на військову допомогу, яку надають західні партнери.

Фарерські острови обмежують доступ російських суден до своїх портів - через війну в Україні

Вигляд на місто Торшавн, столицю Фарерських островів. Фото: Reuters/Tony Gentile

Уряд Фарерських островів оголосив про обмеження доступу російських суден до портів цієї острівної країни, що входить до Королівства Данії.

Заходити у Фарерські порти буде дозволено виключно риболовецьким суднам Росії, однак їм буде заборонено скуповуватись на Фарерських островах або користуватись там послугами з техобслуговування. Як повідомив уряд цієї острівної країни, нові правила є відповіддю на російське вторгнення в Україну.

"До портів Фарерських островів буде дозволено заходити лише риболовецьким суднам, які займаються виключно рибальством, відповідно до двосторонньої угоди між Фарерськими островами та Росією. Діяльність цих російських риболовецьких суден у портах буде обмежена до зміни екіпажу, завантаження вугіллям, провізією, висадкою та перевалом", - цитує заяву уряду Фарерів британське видання The Guardian.

Фарерські острови є автономною територією Данії, вони розташовані між Шотландією та Ісландією.

У листопаді минулого року уряд Фарерів опинився перед хвилею критики через поновлення угоди з Росією щодо взаємної риболовлі. Угода передбачає квоти на виловлення певних видів риби у Баренцевому морі для фарерських рибалок і біля Фарерських островів для росіян.

За даними видання The Guardian, Росія є одним з головних комерційних партнерів Фарерських островів. Прибутки з вилову риби за угодою з Росією ставить 5% ВВП Фарерських островів.

Україна отримає американську допомогу, щоб допомогти мільйонам травмованих війною людей зберегти ментальне здоров'я

Архівне фото: Очільниця американської Агенції з міжнародного розвитку США USAID Саманта Пауер

Ментальне здоров’я має вирішальне значення для українців у їх протистоянні жорстокій війні Путіна. Таким підписом супроводила очільниця американської Агенції з міжнародного розвитку США USAID Саманта Пауер тематичне відео, у якому виступила разом із першою леді України Оленою Зеленською та посолкою США в Україні Бріджит Брінк.

“Пишаюся у партнерстві з Оленою Зеленською розширити доступ українців до психіатричних послуг”, - додала Пауер.

Як повідомляв Голос Америки, для забезпечення психологічної підтримки українцями Олена Зеленська звернулася по допомогу та підтримку уряду США та запросила американських спеціалістів.

Зеленська ініціювала Національну програму психічного здоров'я та психосоціальної підтримки.

36 мільйонів доларів США підуть на підтримку доступу до послуг ментального здоров’я

З початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну USAID за підтримки Конгресу Сполучених Штатів виділила майже 36 мільйонів доларів США на підтримку доступу до послуг ментального здоров’я - через підтримку широкого спектра ініціатив.

“Реагуючи на гострі потреби, викликані повномасштабним вторгненням Росії, мета USAID полягає в тому, щоб допомогти Україні побудувати інтегровані, доступні та стійкі системи охорони психічного здоров’я, які задовольняють довгострокові потреби українського суспільства”, - йдеться у повідомленні організації.

Також Агенція з міжнародного розвитку США зауважує: “Незважаючи на те, що місяць поінформованості про психічне здоров’я офіційно завершився, криза психічного здоров’я в Україні продовжується на тлі повномасштабної війни Росії”. З огляду на це, відданість USAID тому, щоб відповісти на величезний і зростаючий попит на послуги психічного здоров’я в Україні, залишається непохитною".

Наразі USAID адаптує свої програми та розширює їх, щоб допомогти Україні, у тому числі шляхом підтримки Всеукраїнської програми психічного здоров’я, ініційованої першою леді України Оленою Зеленською.

"Звернутися по допомогу – це нормально. І це є свідченням сили"

До 5 мільйонів українців можуть потребувати лікування ментальних розладів
Олена Зеленська

“Насправді кожен другий українець нині потребує підтримки у сфері ментального здоров’я, - сказала Олена Зеленська у спільному відео з американськими посадовицями. - А загалом до 5 мільйонів можуть потребувати лікування ментальних розладів”.

Зеленська оголосила, що ініційована нею програма має на меті створення системи психосоціальних послуг, які “будуть широко доступні для всіх, хто їх потребує”.

“Звернутися по допомогу – це нормально. І це є свідченням сили”, - нагадала українцям посолка США Бріджит Брінк.

Саманта Пауер своєю чергою додала, що необхідно і надалі вкладати ресурси у підтримання стійкості українців, яка надихає весь світ.

Сергій Плохій: про роль України у світі, ядерну загрозу та можливі сценарії для Москви. Інтерв’ю

Нинішня війна змінила роль України у світі, і це може допомогти українцям вийти із циклу насильства, яке в різні історичні часи повторюється на українській території – вважає професор Гарвардського університету Сергій Плохій.

Тайвань надіслав кошти на відбудову дитячих закладів в Ірпені та Бородянці

Щоденна церемонія піднесення національного прапора Тайваню на площі Свободи в Меморіальному залі Чан Кайші в Тайбеї. Фото: AP/Chiang Ying-ying

Тайвань пожертвував понад 5 мільйонів доларів на проекти Литви з відбудови Бородянки та Ірпеня.

Як повідомила державна інвестиційна агенція Литви, яка координує проекти з реконструкції в Україні, литовський уряд виділив понад 9 мільйонів доларів на відбудову дитячого садочка в м.Ірпінь та школи у м.Бородянка. А кошти Тайваню направлять на придбання навчального обладнання в ці заклади.

"Тайвань сприймає країну як образ нашої країни на іншому континенті. Ми обоє маємо справу з авторитарними режимами, які не соромляться застосовувати силу для нав’язування свого світогляду. Якщо одного дня Тайвань зіштовхнеться з посиленням військового залякування з боку Китаю, ми також будемо шукати вашої допомоги, так само, як зараз ми допомагаємо Україні", - заявив заступник міністра закордонних справ Тайваню Рой Чун Лі.

Литва у 2021 році відкрила у Тавані Офіс свого представництва. У відповідь на це Китай у 2022 році скоротив дипломатичні відносини з Литвою і пригрозив закриттям китайського ринку для цієї країни.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG