Спеціальні потреби

Грузія припинила своє членство в СНД


Грузія стала першою з колишніх радянських республік, яка припинила своє членство в СНД. У вівторок завершились юридичні формальності пов’язані з процесом розриву відносин.

Рішення про вихід із Співдружності Незалежних Держав грузинський парламент прийняв ще у серпні 2008-го року, через декілька днів після того, як Росія здійснила військову агресію на Грузію. Рік тривав формальний процес розриву відносин і ось у вівторок заступник міністра закордонних справ Грузії Давід Джалаґанія оголосив завершення цього процесу:

«У серпні минулого року, одна з країн Співдружності, Російська Федерація розпочала війну проти іншого члена СНД і захопила його території. Потім вони визнали цю території як незалежні держави. Це стало причиною чому грузинський уряд вирішив вийти з СНД».

Водночас демонстративний крок Грузії, як кажуть експерти, буде мати не багато реального впливу. Заступник міністра закордонних справ Грузії заявив, що Тбілісі залишатиметься стороною у 75-ти багатосторонніх угодах підписаних у рамках СНД, серед яких договори про безвізовий режим та вільну торгівлю.

З рішенням про вихід зі Співдружності не згоден Зураб Хонелідзе, колишній посол Грузії в СНД:

«Грузія не може звинувачувати лише співдружність за ті проблеми, які є в країні. Ми повинні бути більш об’єктивними та прагматичними. Можливо завтра і післязавтра факт того, що ми залишили СНД стане одним з пояснень чому країна знаходиться у такій складній ситуації».

Аналітик Сосо Цінцадзе вважає, що Грузія стала першою, але не буде останньою країною, яка може вийти з СНД:

«Дехто підтримує цей вихід, дехто має іншу думку. В історії немає прецедентів, коли член групи, чи це коаліція, чи союз атакує іншого члена, і після цього вони продовжують залишатись членами однієї групи. Це був би нонсенс».

І останні агресивні випади Росії проти України, конфлікт з транспортуванням газу між Росією та Білоруссю та приєднання Азербайджану, Вірменії, Грузії, Молдови та України до програми східного партнерства з ЄС дає оглядачам підстави засумніватись у стабільності та перспективах СНД.

XS
SM
MD
LG