Спеціальні потреби

На Банковій критикують уядову політику запозичень


Експерти президентського секретаріату виступили із критикою політики Кабінету міністрів щодо залучення ним запозичень. «Непомірні кредитні апетити уряду є шляхом до боргової ями», – про це попереджають експерти головної служби соціально-економічного розвитку.

У розповсюдженому повідомленні йдеться, що масштаб взятих на себе фінансових зобов'язань наблизився до критичної межі. Зокрема, зазначається, що зовнішній та внутрішній борг країни у липні досяг 27% від ВВП країни, тоді як в 2007 році цей показник був удвічі меншим. В абсолютних цифрах запозичення зросли до 185 мільярдів гривень, збільшившись з початку року у 2,6 рази.

У секретаріаті звертають увагу, що з початку року значно зросла і вартість запозичень, які здійснює уряд. За даними експертів, у липні були випадки залучення коштів під 28% річних, хоча протягом минулих років вартість кредитів в середньому становила 9-11,5%. Вже в цьому році з державного бюджету на обслуговування боргу буде витрачено 15 мільярдів гривень, що більш ніж удвічі перевищує видатки країни на охорону здоров'я. Непокоїть експертів і те, куди витрачаються позичені кошти. Більшість із них спрямовуються не на реалізацію інвестиційних проектів, а на фінансування поточних видатків, таких як оплата за газ. Існує ризик, що нинішні борги в майбутньому буде складно погасити, кажуть у секретаріаті.

На надмірні витрати уряду звернув увагу і Міжнародний валютний фонд. Постійний представник МВФ в Україні Макс Альєр попередив, що Фонд може припинити співпрацю з Києвом, якщо українська влада безпідставно збільшуватиме бюджетні витрати в масштабах, які провокуватимуть інфляцію і фінансову нестабільність. Це може заморозити надання Фондом Україні майже 6 мільярдів доларів із загальної суми 16,4 мільярда, значну частину з яких Кабмін розраховує отримати до кінця року.

Уряд відкидає критику на свою адресу. Прем'єр-міністр Юлія Тимошенко вважає практику зовнішніх запозичень виправданою в умовах кризи. Кабінет міністрів пообіцяв до 15 вересня внести на розгляд парламенту проект державного бюджету на наступний рік. Під час представлення документу урядовці планують прозвітувати зокрема й про те, на які потреби використано кошти, отримані від Міжнародного валютного фонду.

XS
SM
MD
LG