Спеціальні потреби

Конституційний Суд України забракував закон про імпічмент


Ющенку більше не страшний імпічмент. Конституційний Суд забракував закон про тимчасові слідчі комісії, який суттєво спрощував процедуру імпічменту президента. Про своє рішення, прийняте 10 вересня, судді повідомили у вівторок. Їхній вердикт – закон не відповідає Конституції в цілому. Причина – не дотримані юридичні формальності: під опублікованим законом нема підпису Голови Верховної Ради і стоїть не та дата.

Як пояснюється в тексті рішення, документ мав бути датований 15-им січня – днем першого ухвалення, а не 3-ім березня, коли цей законопроект, заветований президентом, повторно розглядався у парламенті.

«Відсутність під текстом закону, прийнятого за результатами повторного розгляду, належної дати та підпису голови Верховної Ради України є порушенням процедури набрання ним чинності і підставою для визнання закону неконституційним повністю», -- заявив, зачитуючи рішення, голова КС Андрій Стрижак.

При цьому Стрижак додав: оскільки закон не відповідає Конституції в цілому, то відпадає потреба аналізувати його зміст.

Така пильна увага служителів Феміди до формального боку справи не сподобалась опонентам Віктора Ющенка. Главу держави навіть запідозрили у змові з тлумачами Конституції. Таку думку висловив перший заступник голови Верховної Ради, член Партії регіонів Олександр Лавринович. Як він заявив в інтерв`ю агенції УНІАН, президент «вступив у змову з суддями КС», оскільки «панічно боїться» закону про слідчі комісії. За словами Лавриновича, Конституційний Суд «має оцінювати правові норми на відповідність Конституції, а не номери і дати». «Номери і дати ставляться в канцелярії», -- додав обурений регіонал.

На тому, що закон забракований не через свою суть, а через реквізити, наголошує також представник Верховної Ради в Конституційному Суді Анатолій Селіванов. А відтак, на його думку, Рада ще зможе повернутися до закону про імпічмент.

Натомість спікер парламенту Володимир Литвин нагадав: рішення Конституційного Суду остаточні та оскарженню не підлягають.
«Рішення КС можна оскаржити лише в небесній канцелярії. Вони підлягають виконанню», -- сказав Литвин, коментуючи оприлюднений сьогодні вердикт.

А тим часом президент України у понеділок 14 вересня подав до Конституційного Суду нове конституційне подання. Віктор Ющенко, як і обіцяв, оскаржив новий закон про вибори президента. Глава держави просить суддів визнати такими, що не відповідають Конституції, низку положень цього закону. У виборчих правилах гри, нещодавно встановлених Верховною Радою, Ющенко побачив порушення конституційних прав та свобод громадян.

У тому, що нові правила гри оскаржуються під час самої гри, -- адже через місяць, 19 жовтня стартує виборча кампанія в Україні, -- однодумці президента не бачать аж надто великої проблеми. На думку міністра юстиції Миколи Оніщука, виборчого процесу це не зупинить. «З мого погляду, таке конституційне подання не створить перешкод виборчому процесу», -- заявив Оніщук на прес-конференції у вівторок.

Нагадаємо: новий виборчий закон був ухвалений Верховною Радою наприкінці липня. Президент скритикував закон як недемократичний і 18 серпня повернув його в парламент з президентським вето. Втім, уже 21 серпня Рада, зібравшись на позачергове засідання, подолала вето президента, і 9 вересня нова редакція виборчого закону була оприлюднена за підписом голови Верховної Ради Володимира Литвина. Своєю чергою, президент Ющенко пообіцяв оскаржити закон у Конституційному Суді.

XS
SM
MD
LG