Спеціальні потреби

Минула річниця колапсу компанії ‘Lehman Brothers’

Рік тому під натиском кризи не витримала і збанкрутувала одна з найбільших фінансових інституцій Америки – ‘Lehman Brothers’. Падіння цієї компанії вважають неофіційним початком теперішньої фінансової кризи у США. Як ефект доміно криза перекинулась на ринки інших країн і миттєво перетворилась на світову економічну кризу.

Через рік після колапсу ‘Lehman Brothers’ експерти сперечаються, чи можна було тоді врятувати компанію і чи могло це відвернути кризові явища у світовій економіці.

Рік тому у цей час американські урядовці вирішували рятувати чи не рятувати фінансовий гігант ‘Lehman Brothers’ - банк, який був одним із стовпів американської економіки ще з часів громадянської війни у США. Чиновники вибрали – не рятувати. Банк збанкрутував, а з ним на дно пішла економіка не лише США, а й світу.

Відзначаючи річницію падіння ‘Lehman Brothers’, прес-секретар Білого дому Роберт Ґіббс сказав, що ця подія спровокувала фінансову катастрофу, небачену поколінням раніше.

Почалося те, що зараз називають ‘Великою рецесією’. Лише за рік США втратили 6 мільйонів робочих місць. Середня вартість житла впала на 15 відсотків. Паніка на ринках призвела до подешевшання акцій практично всіх американських компаній майже на половину.

Зрозумівши серйозність ситуації, американський уряд, тоді ще на чолі з Дорджем Бушем, а потім з Бараком Обамою, кинувся рятувати те, що ще до кінця не розвалилося.

Сотні мільярдів доларів допомоги, зазначив економіст Марк Занді, зробили свою справу:

«Досягши нижньої точки пів року тому, сьогодні всі можуть зітхнути з полегшенням щодо своїх фінансів».

У річницю падіння банку ’Lehman Brothers’, президент Обама відправився на ‘місце злочину’ – Волл-Стріт. Промова, яку він там виголосив, мала два ключові послання. Перше - економіка відступила на крок від прірви. І друге - уряд США планує посилити нагляд за приватним фінансовим сектором, щоб уникнути повторення кризи у майбутньому:

«Ми не повернемося до днів авантюрної поведінки і неконтрольованої діяльності, які стали серцевиною цієї кризи, коли занадто багато керувалися жагою швидких прибутків і захмарних бонусів».

В основі кризи, на думку фахівців, була жадність і надмірний ризик, з якими фінансові компанії, майже не контрольовані державою, заробляли свої швидкі прибутки. А з іншого боку, винними було все американське суспільство. Люди бездумно брали кредити і жили в борг, часто не замислюючись, як ці кредити вони будуть повертати. Минулого року, середній американець на кожен зароблений долар був винен банкам долар і 33 центи.

Тому Барак Обама каже, що настав час на впровадження жорстких регулювань на Волл-Стріт:

«Єдиний спосіб уникнути повторення кризи - це забезпечити, щоб великі компанії не йшли на ризики, які є загрозою для всієї фінансової системи».

Без фундаментальних змін на Вол Стріт, кажуть фахівці, криза має високі шанси повторитися знову.


XS
SM
MD
LG