Спеціальні потреби

Туреччина й Вірменія підпишуть угоду  в присутності Клінтон


Державний Департамент США повідомив, що Гіларі Клінтон буде присутня при підписанні договору про нормалізацію відносин між Туреччиною і Вірменією у швейцарському місті Цюріх. Це перша зупинка американського держсекретар на шляху до Великобританії, Ірландії та Росії, де вона відвідає заселене здебільшого мусульманами місто Казань.

Сполучені Штати впродовж років активно підтримують зусилля для примирення давніх противників - Туреччини й Вірменії. Помічник держсекретаря із справ Європи і Євразії Філіп Гордон сказав, що поїздка пані Клинтон до Цюріху є підтвердженням американських зобов’язань щодо завершення процесу нормалізації відносин поміж цими обома країнами.

«Вона їде туди щоб виявити підтримку цьому історичному, з нашого погляду, кроку в інтересах, як Туреччини так і Вірменії, задля нормалізації їхніх відносин. Ми задіяні в цьому процесі. Клінтон особисто тісно пов’язана із обома сторонами у зусиллях досягнення поступу і ми готові дальше наполегливо працювати з обома урядами для підтримки цього процесу, який, як ми переконані, сприятиме миру, безпеці і стабільності у цьому регіоні».

Неприязнь поміж Туреччиною і Вірменією триває впродовж поколінь. Частково причиною цього є знищенням півтора мільйона етнічних вірменів під час Першої світової війни на території, що була тоді під Османською імперією. Найостаннішим проявом цього антагонізму - вже за часів незалежної Вірменії, після розпаду Радянського Союзу у 1991 році - є зайняття протилежних позицій у суперечці поміж Вірменією і Азербайджаном щодо Нагірного Карабаху, заселеного здебільшого етнічними вірменами.

У Цюріху керівники Туреччини і Вірменії підпишуть документи про нормалізацію відносин і встановлення дипломатичних зв’язків. Американські високопосадовці очікують, що в цій події візьмуть також участь міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров, міністр закордонних справ Франції Бернард Кушнер та Верховний представник Євросоюзу з питань зовнішньої політики й безпеки Хав’єр Солана.

Місто Цюріх - це перша зупинка держсекретаря Гілері Клінтон на шляху до Великобританії, Ірландії і Росії, про що вже повідомлялось раніше. У Москві вона зустрінеться з міністром Сергієм Лавровим, президентом Дмитром Медвєдєвим та іншими посадовцями для обговорення нових перспектив американсько-російської домовленості про скорочення ядерних озброєнь і посилення співпраці з Росією у справі згорнення іранської та північно-корейської ядерних програм.

Опріч Москви, держсекретар Клінтон відвідає Казань, столицю російської Республіки Татарстан, населення якої становлять здебільшого мусульмани. Речник Держдепартаменту Іан Келлі під час брифінгу зазначив жартома, що цей візит не передбачає викликати якесь етнічне напруження у Росії.

«Щоб дійсно зрозуміти Росію, її вібрацію та її розмаїття ви повинні поїхати поза Москву і я думаю, що Казань є для цього відповідним. Це місто дійсно відображає багатоетнічність Російської Федерації».

Чільний представник Держдепартаменту США сказав, що Клінтон і Лавров намагатимуться спрямувати всі зусилля на досягнення нової угоди про скорочення озброєнь між обома країнами ще до грудня - тобто до реченця вигасання поточної угоди. Іан Келлі зазначив, що держсекретар США має також намір порушити питання розходжень у поглядах з Москвою щодо прав людини, поширення НАТО і Грузії.

Речник Держдепартаменту додав, що Гіларі Клінтон має намір знову висловити підтримку США щодо суверенітету і територіальної цілісності Грузії та закликати Москву до повної імплементації домовленості від 2008 року про припинення вогню, пов’язаної з конфліктом поміж Росією і Грузією. Як дотепер, зазначив він, цього не зроблено.

Іан Келлі наголосив, що США не підтримують визнання Росією відокремлених від Грузії регіонів - Абхазії і Південної Осетії та що Вашингтон не вважає грузинське питання полагодженим. Такий стан справ не є ані добрим, ані здоровим, - додав американський посадовець.

XS
SM
MD
LG