Спеціальні потреби

Регіонали висунули Януковича кандидатом у президенти


Лідер Партії регіонів Віктор Янукович іде в президенти. За його висунення кандидатом одностайно проголосував XII з’їзд партії, що відбувся у п’ятницю в Києві.

Як анонсували напередодні, з’їзд відбувся в «економному режимі». У зв’язку з кризою дійство було коротким і без феєрверків – хіба що з фуршетом і концертом після офіційної частини. Зекономили також на стільцях: усі промови на з’їзді, у тому числі й виступ лідера, делегати слухали стоячи.

Нарікання журналістів викликало те, що пресу не пустили в зал. Як пояснили організатори, представників мас-медіа багато, а зал маленький. Натомість журналістам запропонували спостерігати за зібранням по телевізору у сусідній кімнаті. Пряму трансляцію вели також деякі телеканали.

Свою промову, що тривала 40 хвилин, лідер опозиції присвятив критиці нинішньої влади, а також власним передвиборчим обіцянкам. Янукович пообіцяв багато. Серед іншого – піднести рівень життя українців до європейського. Подарувати всьому малому бізнесу податкові канікули на п’ять років. Запровадити парламентські вибори за відкритими списками. Головний регіонал заявив також: свою президентську місію вбачає у тому, щоб не дати принизити Україну ні ворогам, ні друзям:

«Як президент я ніколи не дам принизити Україну! Нікому і ніколи, хто б не намагався зробити це – свої чи чужі, союзники чи недруги. І я хочу, щоб ці слова почула вся Україна! З Богом, до перемоги!», – емоційно завершив свою промову Янукович під овацію прихильників.

Натомість головний конкурент Віктора Януковича – Юлія Тимошенко – свій похід у президенти розпочне зі столичного Майдану Незалежності. У п’ятницю на Майдані тривали останні приготування: увечері в суботу тут очікується грандіозне передвиборче шоу за участю зірок естради (і, як виглядає, без жодного огляду на кризу). Подробиці не розголошують: відомо лише, що у президенти Тимошенко висуватиме Майдан і що зібрати на ньому організатори розраховують до 100 тисяч людей.

Слід згадати, що вже наступного тижня на українців чекає ще одне шоу: похід обох головних претендентів до Центральної виборчої комісії – з документами для офіційної реєстрації.

А тим часом Центрвиборчком уже встиг зареєструвати першу порцію кандидатів у президенти України. На своєму засіданні в п’ятницю члени ЦВК дружно підняли руки «за», і щасливими володарями посвідчень про реєстрацію стали четверо претендентів, які подали документи першими. Це громадянин Олег Рябоконь, народні депутати від НУ-НС Арсеній Яценюк і Анатолій Гриценко, а також лідер Компартії Петро Симоненко. Перші троє братимуть участь у виборах як самовисуванці, а головного комуніста висунув на президентство Блок лівих і лівоцентристських сил.

У п’ятницю Центрвиборчком узявся також розглядати документи інших аплікантів.

Так, зареєструвати його кандидатом попросив ЦВК голова Верховної Ради Володимир Литвин. Лідера Народної партії напередодні благословив на президентство партійний з’їзд, чим розчулив спікера до сліз. Після пікантного епізоду з риданням за трибуною Литвин, як виглядає, вирішив узяти паузу у спілкуванні з пресою: документи на реєстрацію в ЦВК приніс його представник.

Натомість інший претендент, екс-голова Нацбанку Сергій Тігіпко завітав до Центривиборчкому особисто. Молодцюватий кандидат, що позиціонується як «сильна рука», висунув у президенти себе сам. Здаючи документи на реєстрацію, Тігіпко розповів журналістам, що свою передвиборчу кампанію також фінансуватиме самостійно – тим більше що статки мільярдера дозволяють.

А от народному депутатові Інні Богословській заставну суму в 2,5 мільйона гривень для участі у перегонах довелося збирати по друзях. Про це народний депутат, яка також вирішила балотуватися як самовисуванець, розповіла журналістам, подаючи у п’ятницю документи до ЦВК. При цьому Богословська неабияк здивувала пресу заявою про те, що своїм головним суперником на перегонах вважає прем’єр-міністра Юлію Тимошенко.

Подані документи Центрвиборчком повинен розглянути упродовж п’яти днів і прийняти рішення – зареєструвати або відмовити. Подавати документи на реєстрацію усі охочі можуть до 6 листопада включно, і як прогнозують у ЦВК, до участі в кампанії до цього часу зголоситься зо три десятка кандидатів. На таку кількість імен розрахований і виборчий бюлетень, який видадуть кожному виборцю на дільниці 17 січня 2010-го року.

XS
SM
MD
LG