Спеціальні потреби

У Вашингтоні вшановано пам`ять жертв Голодомору

Як в Україні, так і в багатьох країнах діаспори у ці вихідні відзначали 76-ту річницю Голодомору 1932-33 років. Чимало відзначень відбулося в українських дипломатичних представництвах, в тому числі і в Посольстві України в американській столиці.

Відзначення розпочалося демонстрацією фрагментів незавершеного ще документального фільму голлівудського режисера Боббі Лея «Голодомор – геноцид України 1932-33» про трагічні події, що сталися 76 років тому. Фільм поєднує немов дві частини, що вказують на трагізм подій минулого. Одна із них – це спогади людей, які в той час були дітьми, які або самі пережили влаштований радянською владою голод на українському селі, або передавали розповіді своїх батьків. Друга частина – це фотографії і документальні зйомки того часу, автори яких, мабуть, не сподівалися, що їх матеріали одного буде використано для засудження комуністичної влади. Доступ до цих матеріалів став можливим щойно після того, як Україна стала незалежною і коли відкрито таємні архіви.

Якщо незабаром після більшовицького перевороту дехто в Україні й привітав зміну влади, сказано у фільмі, то через якийсь час почалися переслідування селян, колективізація, заборона залишати місце замешкання тощо. На фільмі показано, як українських селян, так званих «куркулів», допитують, позбавляють майна, виселяють до Далекий Схід і Північ, звідки вони вже не повернулися на батьківщину. Насправді, говориться у фільмі, куркулем називали кожного, хто не підтримував радянської влади і так званих непосильних хлібозаготівель. Комсомольці активісти вели пошуки не лише зерна, але всякої їжі, яка ще залишилася селянам. Коли, незважаючи на великий урожай у 1932 році, як казали свідки, розпочався терор і конфіскації зерна та масово вимирали села, були випадки, які важко уявити собі у 20 столітті в Європі – випадки канібалізму.

Згідно з українськими і закордонними дослідниками, в результаті Голодомору в 1932-33 роках в Україні загинуло від 7 до 10 мільйонів людей. Як вказував видатний американський науковець Джеймс Мейс, радянський диктатор Сталін особисто сказав Черчіллю про 10 мільйонів жертв насильного голоду.

Після демонстрації фільму молитву за померлих промовив настоятель української православної церкви святого Андрія у Сильвер-Спрінгу неподалік американської столиці отець Володимир Штеляк, який висловив надію, що такі трагічні події вже ніколи не повторяться в будь-якій країні світу, а присутні, стоячи, проспівали «Вічную пам’ять».

З короткою промовою виступив посол України у Сполучених Штатах Олег Шамшур, який підкреслив, що, незважаючи на те, що вже зроблено щодо поширення інформації про Голодомор, перед українцями ще велике завдання:

«Це наш обов’язок перед тими, хто загинув, перед загиблими, зробити ще більше для того, щоб український Голодомор 1932-33 років був визнаний як геноцид, як злочин проти людства. Ми дуже цінуємо те, що зроблено було в Сполучених Штатах, достатньо згадати і минулорічну резолюцію Палати представників США і звернення президента Буша, і в цьому році звернення президента Обами до українців у зв’язку з річницею трагедії Голодомору».

Пан посол зачитав також звернення президента Віктора Ющенка, який «зробив так багато для визнання правди про Голодомор», до світового українства. У зверненні президент Ющенко підкреслив, що «акція Незгасима свічка розкрила правду про Голодомор багатьом народам світу. Працю, яку ми розпочали, буде продовжено, як цього вимагають наше особисте і національне сумління. Правда – єдиний шлях до морального зцілення і гідного майбутнього».

Опісля представник Державного департаменту США Лоренс Сільверман прочитав заяву від президента США, в якій Барак Обама вшановуючи пам’ять мільйонів жертв Голодомору, спричиненого сталінським режимом, підкреслив, що річниця трагедії дає «можливість замислитися над стражданнями усіх у світі, хто терпить від наслідків екстремізму і тиранії». Пан Сільверман сказав, що «найкращим пам’ятником тим, хто загинув під час Голодомору, є незалежна, демократична, процвітаюча і сильна Україна. Це є мета Сполучених Штатів і також мого уряду», – підкреслив він.

Від імені Комітету вшанування пам’яті жертв Голодомору виступив Михайло Савків, який заявив, що лише завдяки великим зусиллям вдалося досягти того, що «Україна пам’ятає – світ визнає».

Заяву з приводу річниці голоду також видав мер американської столиці Ейдріан Фенті.

Головні заходи відбулися в Дзеркальній залі посольства, на стінах якої була також невелика виставка, надана Лігою канадських українців на тему Голодомору 1932-33 років.

Опісля зібрані із запаленими свічками перейшли у внутрішній дворик посольства, в якому свічками викладено символічний хрест.

Інше за темою

XS
SM
MD
LG