Спеціальні потреби

Путін: я не підтримую Юлію Тимошенко на виборах


Путін не підтримує Тимошенко як кандидата; він співпрацює з нею як з прем’єром. Так пояснив глава російського уряду свої відносини з українською колегою у четвер під час традиційної «прямої лінії» з громадянами Росії. Відповідаючи на запитання, чому він підтримує Юлію Тимошенко на виборах президента України, Путін заперечив:

«Я не підтримую Юлію Тимошенко на виборах президента України. Ми співпрацюємо з Юлією Володимирівною Тимошенко як із прем’єр-міністром українського уряду. В нас великий обсяг співпраці, є план спільної роботи, і ми його виконуємо».

Відхрестившись від підтримки Тимошенко, російський прем’єр зауважив: «особливі стосунки» у нього не з нею, а з Януковичем:

«Як ви знаєте, на партійному рівні у нас особливі стосунки склалися з Партією регіонів», – нагадав лідер партії влади «Єдина Росія».

Заява прозвучала на тлі активної дискусії, яка точиться останнім часом у мас-медіях, про можливу зміну головного фаворита Кремля на президентських виборах в Україні. На думку частини експертів, Москва передумала «ставити» на лідера Партії регіонів Віктора Януковича, зупинивши свій вибір, натомість, на лідерці БЮТ Юлії Тимошенко.

Підставою для таких припущень стала, зокрема, недавня зустріч російського та українського прем’єрів у Ялті. На цій зустрічі 19 листопада обоє випромінювали взаємну симпатію та порозуміння: Путін похвалив Кабінет Тимошенко як «найкомфортніший для Росії уряд», а Тимошенко радісно засміялася у відповідь на його черговий неполіткоректний жарт на адресу українського президента. Коментуючи цю сцену зі спільної прес-конференції, дехто з аналітиків назвав її вирішальною для долі українських виборів.

Впевненість у тому, що Москва обрала «своїм кандидатом» Тимошенко, висловлюють і в самому БЮТі. «Я гадаю, що Кремль підтримує якраз Тимошенко», – заявив днями в інтерв’ю російській газеті «Коммерсантъ» народний депутат-бютівець Святослав Олійник. Як на доказ він послався на те, що російське телебачення позитивно висвітлює діяльність українського прем’єра. Що ж до Януковича, то, на думку депутата, Кремль відмовився від його підтримки, оскільки цей кандидат двічі не виправдав зроблених на нього ставок.

Натомість велика частина експертів дотримується іншої думки. Як кажуть вони, вибір Кремля не такий однозначний. Врахувавши досвід попередніх президентських виборів в Україні, Москва обрала іншу тактику: замість «ставити» на одного кандидата, – розкладає яйця у різні кошики.

Саме в такому сенсі і слід тлумачити сьогоднішню заяву Путіна, – вважає директор Київського центру політичних досліджень та конфліктології Михайло Погребинський. Як він пояснив в інтерв’ю «Голосу Америки», слова Володимира Путіна зовсім не означають відмови у підтримці Юлії Тимошенко:

«Я б так не сказав. Просто було багато розмов з приводу тих слів Путіна, що йому комфортно працювати з Тимошенко, і багато інтерпретацій – мовляв, Кремль «поставив» на Тимошенко. Саме це, я гадаю, і стало причиною такої сьогоднішньої відповіді. Насправді відповідь Путіна свідчить про те, що Москва не робить однозначної ставки. І я думаю, що стосовно Януковича ми теж не почуємо, що Кремль робить ставку на нього особисто – такого також не буде... Я передбачаю, що не буде зроблено чіткої ставки. Що насправді Кремль буде від визначеності всіляко дистанціюватися... Вони будуть демонструвати, що їх влаштовує і та, і інша фігура», – вважає політолог, наближений до команди Юлії Тимошенко.

Нагадаємо: 17 січня 2010 року в Україні відбудуться чергові президентські вибори. Обоє головних претендентів на посаду – лідер опозиційної Партії регіонів Віктор Янукович та прем’єр-міністр Юлія Тимошенко – наразі змагаються за прихильність керівництва Росії.

Нагадаємо також: на попередніх президентських виборах 2004 року Москва, не криючись, підтримувала «свого» кандидата Віктора Януковича. Однак тоді проросійський кандидат програв вибори – не в останню чергу, внаслідок відвертої підтримки Кремля.

XS
SM
MD
LG