Спеціальні потреби

Ющенко: у НАК ‘Нафтогаз’ немає грошей на російський газ


Тема розрахунків за російський газ знову вийшла на перші сторінки української преси. Першим різку заяву зробив президент Ющенко. Він повідомив, що у державної компанії НАК ‘Нафтогаз України’ немає необхідних коштів, щоб до 11 січня розрахуватися за газ спожитий у грудні минулого року. Ситуацію із розрахунками він назвав критичною, бо в разі несвоєчасної сплати діючими контрактами передбачений перехід на гірші умови розрахунків - повну передплату за імпортне паливо.

Відповідальність за ситуацію Віктор Ющенко традиційно поклав на керівника уряду Юлію Тимошенко. Мовляв, Кабмін не провів інкасацію облігацій НАК ‘Нафтогаз України’ і та залишилася без необхідних коштів.

Рятувати ситуацію президент закликав голову Національного банку Володимира Стельмаха. Віктор Ющенко доручив йому терміново скликати правління НБУ і шляхом викупу цінних паперів уряду вирішити проблеми з оплатою за імпортований з Росії газ. За офіційними даними, на рахунки ‘Газпрому’ мають перерахувати майже 900 мільйонів доларів.

В уряді не схильні драматизувати проблему. Міністр палива та енергетики Юрій Продан сьогодні заявив, що ситуація під контролем. При цьому він висловив впевненість у своєчасному проведенні платежу. Водночас урядовці не уточнюють джерела надходження коштів. Адже НАК ‘Нафтогаз’ напередодні нового року скаржився на незадовільний стан розрахунків за газ споживачів. На суперечливі заяви політиків швидко відреагував валютний ринок. Труднощі із розрахунками очевидно стали головною причиною стрімкого послаблення гривні. За день на міжбанківському ринку вона втратила 5 копійок до американського долара.

Ще одним предметом публічної суперечки президента з урядовцями стала вчорашня заява глави держави про українську газотранспортну систему. На одному із передвиборчих мітингів на заході країни Віктор Ющенко сказав, що фактично цей стратегічний об'єкт перейшов під контроль ‘Газпрому’. Мовляв, діючі контракти ведуть до збільшення боргів НАК ‘Нафтогаз України’. Без дозволу російської монополії главі держави нині навіть не дають тексти додатків до газових угод. В уряді назвали це передвиборчими спекуляціями і запевнили, що українська ГТС не змінювала свого статусу і залишається власністю української держави.

XS
SM
MD
LG