Спеціальні потреби

Київський суд заборонив проведення 'Майданів'


«Майдану» не буде. Принаймні після першого туру виборів. Усі дискусії навколо цієї теми закрив Київський окружний адміністративний суд, який заборонив проведення масових акцій на центральній площі столиці. Мораторій діятиме для всіх без винятку політичних партій та громадських організацій упродовж місяця – з 9 січня по 5 лютого, а ініціатором рішення стала Київська міська держадміністрація, чию вимогу і задовольнив суд.

У своєму позові КМДА просила суд обмежити політичні зібрання на Майдані Незалежності на період президентських виборів в Україні. Відповідачами у справі виступали, зокрема, Партія регіонів Віктора Януковича та Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина» Юлії Тимошенко, які заздалегідь подали до мерії заявки на проведення мітингів у центрі столиці.

Судову заборону мітингувати, про яку стало відомо в середу 13 січня, представники обох політичних сил наразі сприйняли спокійно. Як сказав «Голосу Америки» народний депутат Юрій Мірошниченко, у Партії регіонів згодні з рішенням суду і протестних «майданів» не готують:

«Ми поважаємо рішення суду і, звичайно, будемо його виконувати. Я переконаний, що не на майданах має вирішуватися доля українських виборів, а на виборчих дільницях. Сподіваємося, наші колеги з БЮТу так само сумлінно поставляться як до рішення суду, так і до виконання закону про вибори президента України. Сподіваємося також, що після 17 січня в судах не буде тривалої тяганини, оскаржень і намагання скасувати результати виборів. Я думаю, що в інтересах, насамперед, української громади, щоб ніяких протистоянь, тим більше протистоянь на вулицях, громадських протистоянь в Україні не було», – сказав Мірошниченко.

Відмовившись від акцій на Майдані Незалежності, регіонали, втім, планують провести мітинги своїх прихильників на інших, заздалегідь зарезервованих для себе, площах столиці, де масові акції не заборонені судом:

«Що стосується Софійської, Михайлівської та Європейської площ, то ми не виключаємо можливості зібрати там прихильників Віктора Януковича. Але разом із тим можемо запевнити, що всі масові заходи за участі наших прихильників будуть відбуватися строго відповідно до законодавства України. Ніяких протиправних дій, ніякого тиску на виборчі комісії чи Центральну виборчу комісію, на суди з боку прихильників Януковича не буде, і якщо й будуть якісь заходи підтримки, то вони – я ще раз наголошую – матимуть мирний і позитивний характер. Протестних майданів ми не готуємо», – підсумував депутат-регіонал.

Як виглядає, миролюбно налаштовані і головні конкуренти біло-блакитних. Про це сказав «Голосу Америки» народний депутат від фракції БЮТ Андрій Шевченко:

«Ми настроєні на дуже мирні вибори. Очікуємо, що це будуть перші мирні, спокійні, цивілізовані президентські вибори в українській історії, і що той, хто програє ці вибори, зранку 8 лютого привітає переможця. Що стосується Майдану і «майданів» як технології, то я можу лиш нагадати, що в 2004 році ніхто теж не просив дозволів на проведення масових акцій. І якщо в Україні знайдеться хтось, хто буде фальсифікувати вибори, то я впевнений, що в Україні знайдуться і ті, що зможуть відстояти вибір народу і без будь-яких дозволів. Але в планах БЮТ немає жодних майданів, жодних організацій акцій протесту чи непокори,– ми справді віримо, що це будуть мирні вибори, які покажуть світу приклад хорошої, достойної передачі влади».

А тим часом на думку декого з аналітиків, нинішній відносно спокійний розвиток подій може виявитись затишшям перед бурею. Як сказав «Голосу Америки» політичний експерт Володимир Цибулько, якщо визріє новий Майдан, то на заваді йому не стануть ніякі судові заборони:

«Заборонити протестувати неможливо в демократичній країні. Суд заборонив використовувати Майдан лише як місце для акцій протесту, а не як ідею і символ. Тому нормальні протестувальники завжди знайдуть спосіб для висловлення своєї позиції – чи то буде залізничний вокзал з перекриванням руху поїздів, чи то блокада мостів.

Але поки що перебіг кампанії не надто «збісив» громадян. Тому говорити про ймовірність Майдану все-таки передчасно. Хоча вже є деякі ознаки – наприклад, більше 10% голосування вдома на Донбасі – дають громадянам, «постмайданним» громадянам сигнал, щоб вони не втрачали пильності. Адже не виключено, що вся ця когорта – а «іконостас» Януковича не змінився з 2004 року – візьметься за старе, у них сверблячка до старих методів прокинеться рано чи пізно».

За словами Цибулька, аналогія з 2004 роком сьогодні не працює, бо сьогодні немає тодішнього ідеалізму в ставленні до політики і політиків. І все-таки Майдан-2, на його думку, можливий:
«Так, може бути Майдан-2. Поки що завдяки терплячості і млявості кампанії з боку Ющенка й інші політики не можуть собі дозволити аж надто виставити свої ікла. Але другий тур, коли Ющенко – як моральний, принаймні, обмежувач – випаде з гри, тут уже бійня піде на повну котушку. Тим більше що б’ються за можливість – перемігши – змінити через Конституцію розклад сил таким чином, щоб переможець отримав УСЕ. Принаймні з боку регіоналів такий намір декларується відкрито», – зазначив політичний експерт.

Нагадаємо: 17 січня в Україні відбудуться вибори президента. Як передбачають, перший тур не назве остаточного переможця, і 7 лютого буде оголошений другий тур. Чи буде продовжена заборона на проведення масових акцій на Майдані і після 7 лютого – наразі не відомо.

XS
SM
MD
LG