Спеціальні потреби

Актуально

Зв’язки Кремля з РПЦ  непокоять правозахисників

Активісти-правозахисники кажуть, що 2009 рік був надзвичайно успішним у відносинах між Російською православною церквою і урядом Росії. Але це, зазначають вони, - не на користь інших віросповідань.

Сергій Мозговий із московського Інституту свободи совісті сказав під час прес-конфернеції, що російська влада приспішуює схвалення законів, що легітимізували б рішення зроблене дещо раніше президентом Дмитром Медвєдєвим щодо Російської православної церкви. Це стосується, зокрема, навчання православ’я у школах та університетах і створення капеланського корпусу у збройних силах.

«Це представляє місіонерську роботу - паству - для Російської православної церкви, яка, що слід сказати, підтримує будь-які: навіть не правові, навіть антинародні рішення влади. Далі - це є вирішення урядом економічних аспектів РПЦ, пов’язаних із нерухомим майном, культурними цінностями і так далі».

Російський патріарх Кирил зустрічався із прем’єр-міністром Володимиром Путіниим 5 січня. Вони обговорили питання повернення церкві конфіскованого радянською владою майна, що і далі є під державним контролем. А газета «Комерсант» за 14 січня пише, що Путін закликав до активізації законодавства про легалізацію церковного майна, яке вирішується у міністерстві економіки ще від 2007 року.

Патріарх Кирил відкрив шестиденний симпозіум: «Практичний досвід і перспективи співпраці між церквою і державою у галузі освіти » словами:

«Цей форум покликаний служити об’єднанню суспільних сил у нелегкій справі духовного перевтілення вітчизни, що не можливе без удосконалення всієї системи виховання і освіти».

Сергій Бур’янов, який також працює в Інституті свободи совісті каже, що церква і держава в Росії підтримують взаємовигідні для них відносини.

«Держава отримує деяке благословення, деяку сакралізацію, так як православна церква є носієм авторитету; а релігійні організації отримують нерухомість, пряме фінансування і так далі…».

Дедалі тісніша співпраця між Кремлем і Російською православною церквою викликає явне занепокоєння можливістю нанесення шкоди іншим віруванням і відгалуженням православ’я у Росії.

Автономні Російські православні церкви у місті Суздаль порушили справу про повернення їм 10 церков, які, за їхнім твердженням були нелегально передані судом в головне русло. А «Свідки Єгови» кажуть, що їхнім послідовникам загрожує ув’язнення за розповсюдження їхньої літератури на підставі статті 282 Кримінального кодексу Росії, що є сучасною версією колишньої заборони антирадянської агітації та пропаганди. Ярослав Сівульський - представник виконавчого органу «Свідків Єгови» в Росії.

«По всій країні, - каже він,- ми спостерігаємо посилення тиску на наших віруючих, починають проводитись масові затримування, арешти, проводяться обшуки в домах, у молитовних домах, вилучається молитовна література».

Експерт московського Інституту прав людини Єлена Рябініна, спеціаліст з питань пов’язаних із центрально-азійськими утікачами каже, що представники влади вдаються до ксенофобії і залякувань тероризмом, коли мова заходить про мусульман.

«Якщо врахувати, що репресіям піддають людей, які не здійснювали і не планували будь-яких насильницьких дій і, взагалі, не мали до них ніякого відношення, але погляди яких можуть не співпадати з тими проявами ісламу, що їх згідна терпіти російська влада (що є нелегким для визначення поняттям) - то, безумовно, ця кампанія являється не чим іншим, як переслідуванням людей за релігійні переконання».

Сергій Мозговий зазначає, що Китай і Російська православна церква постійно обмінюються досвідом про способи чинення тиску на вільнодумців та послідовників іншої віри у боротьбі нібито проти, так званих, сект.

«Китайська народна республіка постійно обмінюється з Російською православною церквою досвідом у тому як чинити тиск на інакодумців та представників інших вірувань. Це постійний обмін між ними досвідом у боротьбі, з так званими, сектами».

Виступаючи нещодавно в Кремлі, патріарх Кирил сказав, що метою спільних церковно-державних зусиль в галузі освіти є створення сприятливої атмосфери для запобігання національній та релігійній ворожнечі в Росії. Натомість активісти-правозахисники закликають уряд Росії до релігійної толерантності і анулювання законів, що дають перевагу Російській православній церкві.

Всі новини дня

Ріст економіки США перевищив очікування

Фото: крамниця в Нью-Йорку, 25 листопада 2022 року (Photo by Yuki IWAMURA / AFP)

Економіка США росла швидше, ніж прогнозувалось раніше. В середу Бюро економічного аналізу США оприлюднило оцінку зростання ВВП на рівні 2,9% в третьому кварталі для аннуалізованих даних, або 0,7% для квартальних даних.

Бюро покращило свої оцінки, порівняно з попередніми даними озвученими минулого місяця - на рівні 2,6%, замість 2,9%

"Друга оцінка в основному відображує покращення в оцінці споживчих витрат та фіксованих інвестицій, яке дещо компенсувало зниження оцінок приватних інвестицій в запаси. Імпорт, який враховується у ВВП зі знаком "мінус", зменшився більше, ніж оцінювалось раніше", - пояснили в установі.

В другому кварталі економіка США показала падіння на рівні 0,6%, згідно з аннуалізованим показником, або 0,1% на основі квартальних даних.

Економічне зростання було зафіксоване, попри високу інфляцію і створює основу для втілення плану Федерального резерву із подальшого підвищення ставок. Федеральний резерв США вже неодноразово підвищував ставки цього року, намагаючись стримати інфляцію.

Президентка Єврокомісії: «Росія повинна заплатити за свої жахливі злочини». Відео

Президентка Єврокомісії: «Росія повинна заплатити за свої жахливі злочини». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:54 0:00

«Росія повинна заплатити за свої жахливі злочини, в тому числі за злочин агресії проти суверенної держави. Росія також повинна заплатити фінансово за вчинене спустошення», - заявила президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.

Зеленський запросив Ілона Маска в Україну - NYT

Засновник компаній SpaceX та Tesla Ілон Маск. 25 серпня 2022. REUTERS/Adrees Latif

Президент України Володимир Зеленський 30 листопада запросив американського мільярдера Ілона Маска відвідати Україну, щоб побачити збитки, завдані країні російськими військами, повідомляє видання The New York Times.

Такий візит міг би допомогти бізнесменові зрозуміти ситуацію, перш ніж робити заяви про неї, сказав Зеленський через відеозв’язок із The New York Times DealBook Summit.

«Якщо ви хочете зрозуміти, що тут зробила Росія, приїжджайте в Україну, і ви побачите це на власні очі. Після цього ви скажете нам, як закінчити цю війну, хто її почав, і коли ми можемо її закінчити», – цитує Зеленського видання.

На початку жовтня американський мільярдер, засновник компанії SpaceX Ілон Маск у твітері написав, що задля досягнення миру Україна має залишатися нейтральною, а Росії треба віддати Крим. При чому, за його словами, «Крим формально є частиною Росії, як це було з 1783 року (до помилки Хрущова)».

Ця заява викликала осуд українського суспільства. Після критики та реакції президента Володимира Зеленського Маск заявив, що і далі підтримує Україну, але виступає проти «масштабної ескалації» у війні Росії проти України.

У лютому Ілон Маск безкоштовно надав Україні термінали Starlink для потреб українських військових.

У вересні компанія Маска SpaceX заявила, що не може продовжити фінансування роботи терміналів і звернулася до оборонного відомства США з проханням узяти на себе ці витрати. Невдовзі після цього власник SpaceX Ілон Маск сказав, що Starlink продовжать роботу в Україні незалежно від того, чи Пентагон платитиме за це.

Росія може продовжувати війну в Україні протягом всієї зими - Білий дім

Фото: ЗСУ проводять постріл із системв "Буревій" в Донецькій області, на тлі продовження російських нападів проти України. 29 листопада 2022 року. Radio Free Europe/Radio Liberty/Serhii Nuzhnenko 

Росія, ймовірно, продовжить свою війну в Україні принаймні протягом усієї зими, - таке припущення висловив речник Ради національної безпеки США Джон Кірбі.

"Росіяни не продемонстрували жодних ознак того, що вони збираються зупинити або сповільнити атаки на цивільну інфраструктуру, які вони здійснюють протягом останніх кількох тижнів. Фактично, всі ознаки, які ми бачимо, свідчать про те, що вони мають намір продовжувати це робити", - сказав Кірбі.

Він нагадав про оголошений напередодні новий пакет допомоги від США у 53 мільйони доларів на відновлення пошкодженої інфраструктури. "Ми можемо спробувати допомогти Україні, щоб світло було в якомога більшій кількості вікон протягом зими, але це буде викликом, тому що ми не думаємо, що росіяни зупиняться".

Крім того, у спілкуванні із журналістами Кірбі сказав, що США "цілковито підтримують міжнародну спільноту у притягненні Росії до відповідальності за воєнні злочини та жорстокості проти українського народу".

Раніше Європейський Союз запропонував створити спеціальний міжнародний суд, який очолив би розслідування воєнних злочинів Росії в Україні, а також розробити механізм використання заморожених санкціями російських активів для фінансування відбудови України.

Коментуючи цю новину, речник генсека ООН Стефан Дюжаррик заявив: "Генеральному секретарю відомо, що на різних платформах ведуться дискусії щодо можливого створення міжнародного трибуналу щодо ситуації в Україні, зокрема, щодо питання злочину агресії. Будь-яке рішення про створення такого трибуналу, за участю або без участі Організації Об’єднаних Націй, залишається за державами-членами".

Напередодні голова парламентської фракції «Слуга народу», член комітету з питань нацбезпеки та оборони Давид Арахамія сказав, що у міжнародних партнерів України є певний супротив щодо створення трибуналу для покарання Росії. Для того, щоб змінити цю ситуацію, Україна, за словами Арахамії, наразі намагається "увімкнути увесь спектр інструментів парламентської дипломатії", повідомляє Радіо Свобода.

У статті використані матеріали Reuters

Заяви про успіхи російської армії під Бахмутом, ймовірно, перебільшені – ISW

«Такі заяви, ймовірно, є частиною триваючої російської інформаційної операції та передчасні» – фахівці ISW.

У боях, що тривають навколо Бахмута на Донбасі, 29 листопада російські війська досягли певних успіхів, але західні військові експерти кажуть, що навряд чи цей успіх був значний.

Як зазначають фахівці американського Інституту вивчення війни (ISW), геолокаційні дані свідчать, що російські війська просунулися на південний схід від Бахмута, але дослідники не можуть підтвердити заяви російських військових блогерів, які стверджують, що «російські війська прорвали українську лінію оборони на південь від Бахмута вздовж шосе T0513». І таким чином, за твердженням російських джерел, вони могли б просунутися в напрямку містечка Часів Яр і перерізати одну з двох основних українських наземних комунікацій (GLOC) до Бахмута.

«Такі заяви, ймовірно, є частиною триваючої російської інформаційної операції та передчасні», – вважають фахівці ISW.

Також вашингтонські експерти кажуть, що погоджуються з оцінками Міністерства оборони Великої Британії, яке 29 листопада повідомило, що російські війська, ймовірно, припинили розгортання батальйонних тактичних груп (БТГ) протягом останніх трьох місяців через їхню неефективність.

Як пише британська розвідка, «концепція БТГ відігравала важливу роль у російській військовій доктрині протягом останніх десяти років і передбачала інтеграцію батальйонів із повним спектром допоміжних підрозділів, включаючи бронетехніку, розвідку та, на відміну від звичайної західної практики, артилерію».

Як пишуть фахівці ISW, починаючи з квітня вони вважали, що російські БТГ були розбиті та втратили боєготовність у різних «невдалих російських наступальних операціях, включаючи атаки на Київ, Маріуполь, Сєвєродонецьк і Лисичанськ, і пізніші спроби відновити ці БТГ для відновлення їхньої бойової потужності зазнали невдачі». Тому росіяни, на думку експертів ISW, тепер змушені покладатися на імпровізовані одноразові структури з мобілізованим персоналом.

Російська влада посилюватиме внутрішні репресії – британська розвідка

Говорячи про російську внутрішню політику, британська розвідка у своєму звіті за 30 листопада пише про те, що влада в Росії, ймовірно, планує посилити внутрішні репресії, оскільки конфлікт залишається невирішеним і все більше впливає на повсякденне життя росіян.

Як дії на випередження, британські фахівці трактують нові заходи проти тих, кого Кремль називає «іноземними агентами». Заходи набирають чинності з 1 грудня.

Британська розвідка каже, що репресії проти опонентів режиму потрібні, щоб запобігти зростанню внутрішнього інакомислення».

За оцінкою британських аналітиків, через поправки до «Закону про іноземних агентів» 2012 року, які президент Росії Володимир Путін схвалив у липні, визначення охопить і тих людей, яких російська держава визнає такими, що перебувають під «впливом або тиском іноземних гравців». Також зростає ризик переслідування цих людей через те, що російська влада зможе «публікувати особисті дані та адреси визначених «іноземних агентів».

На переконання британської розвідки, «нові закони ще більше розширять репресивні повноваження російської держави».

Аналітики нагадують, що репресії Путіна тривають з часу його повернення на посаду президента в 2012 році, але ця тенденція «різко посилилася після вторгнення в Україну».

Більше

XS
SM
MD
LG