Спеціальні потреби

'Зелені' Зимові Олімпійські ігри у Ванкувері


Коли організаційний комітет Ванкувера складав план проведення Зимових Олімпійських ігор 2010 року, він частково розраховував на проведення Олімпіади відповідно до вимог «екології» та «озеленення» навколишнього середовища. Втім, говорячи про «озеленення», комітет аж ніяк не мав на увазі пряме значення цього слова і, звісно ж, організатори навіть не могли собі уявити, що зеленими вони бачитимуть схили для гірськолижників.

Тому нетипова для цього сезону тепла погода змусила організаторів розпочати масове завезення снігу вантажівками. Та навіть попри збільшення викидів газів в атмосферу, Ванкувер розраховує провести екологічно найчистішу Олімпіаду за всю історію.

Але ідея озеленення Олімпіади народилася у Ванкувері ще до того, як місто вибороло право приймати у себе Зимові ігри 2010 року, – говорить Енн Даффі, яка в організаційному комітеті керує програмою корпоративної витривалості:

«Від 2000-го до 2003 року ми провели більше тисячі переговорів з організаціями із захисту навколишнього середовища в Канаді, в країнах, які також приймають у себе Олімпіади. Ми розмовляли з представниками бізнесу, промислового сектора тощо».

Даффі зауважує, що атракціон для кожного виду спорту на Зимових Олімпійських іграх був збудований з урахуванням діючих у Канаді «зелених» стандартів в будівництві. Зокрема на них розумно використовують скло і вікна, збирають дощову воду з дахів, щоби зрошувати ландшафт, а також зменшити використання води в туалетах. Даффі каже, що організаційний комітет закликав створити інноваційну широкомасштабну енергетичну систему:

«І це з використанням надлишкового тепла міста. У випадку з Ванкувером – це використання тепла із каналізації. Щодо Вістлера, то це вживання тепла з переробки використаної води».

Даффі каже, що організатори Олімпіади від міста також пообіцяли переробити дещо зі 118 тон вуглекислого газу, який утворився внаслідок будівельних робіт і підготовки до Олімпіади, через ряд проектів, які використовують технології чистої енергії:

«Приблизно 50% наших відводів знаходяться в Канаді, і ми зацікавлені в інвестуванні у технології які демонструють напрямок, у якому рухається низьковугільна економіка. Але ми також маємо і проекти, які будуть визнані неурядовими організаціями».

118 тон вуглекислого газу є досить великою цифрою, але це лише половина викидів, пов’язаних з Олімпіадою, говорить Пол Лінґл. Він працює у неприбутковій організації «Сузукі фаундейшн» і є співавтором звіту з 2008 року в питанні «зелених ігор», який був зроблений на запит організаторів Олімпіади у Ванкувері. Ще перед церемонією відкриття 12 лютого «Сузукі фаундейшн» дала оцінку олімпійському клімату. Пол Лінґл говорить:

«Загалом ми вважаємо, що Олімпіада в Ванкувері отримала бронзу за її досягнення в питаннях клімату».

Так фундація віддає належне організаторам за «зелений» дизайн, чисту енергію, а також зменшення викидів газів в атмосферу. Втім, Лінґл говорить, що попри екологічно чисті авто і автобуси, які на час Олімпіади їздять вулицями міста, Ванкувер все ж не зміг запропонувати вирішення транспортних питань на довшу перспективу:

«Так, на розширення автомагістралі для Олімпіади в Ванкувері було витрачено 600 мільйонів доларів. Але ми думаємо, що можна було запропонувати і продуктивніше вирішення транспортних питань».

Лінґл додає, що коли олімпійський рух має серйозні наміри зменшити негативний вплив ігор на глобальний клімат, то він міг би переосмислити свій підхід до їх проведення:

«Тож немає сенсу кожних два роки, готуючись до Олімпіади, будувати щоразу у новому місті нові споруди і розбудовувати цю інфраструктуру».

Лінґл радить, щоб Міжнародний олімпійський комітет повторно використовував для проведення Олімпіади міста, які вже мають розбудовану для того базу і потребують лише модернізації. Він також переконує МОК вимагати від міст, у яких будуть проводитися майбутні Олімпіади, дотримуватися екологічних стандартів:

«Ми думаємо, що МОК міг би бути більш наполегливим хоча б тоді, коли йдеться про мінімальні рекомендації до міст, які хочуть приймати Олімпіаду. Міжнародний олімпійський комітет мав би поставити певні вимоги. А для країн, які не можуть собі дозволити виконати ті чи інші вимоги МОК, комітет міг би запропонувати фінансування, щоби втілити деякі з цих «зелених» ініціатив».

Енн Даффі з Олімпійського організаційного комітету Ванкувера не береться казати, чи наважиться МОК для усіх наступних Олімпіад ввести «зелені» стандарти. Але одна річ з Ванкувера, каже вона, таки передасться у спадок – це посібник, який буде розповідати, як новим містам планувати проведення Олімпіади так, щоби її негативний вплив на навколишнє середовище був мінімальним.

XS
SM
MD
LG