Спеціальні потреби

Скрутна ситуація у Греції - загроза  для економік  інших країн


Європейські лідери чинять дедалі більший тиск на обтяжену економічними проблемами Грецію, намагаючись відвернути можливість фінансового колапсу. Проблема грецьких боргів загрожує виплеснути закордон Греції і поразити економіку інших європейських країн. Вона також ставить під загрозу перспективи одужання глобальної економіки.

У Греції - страйки і громадський неспокій. Народ незадоволений жорсткими економічними заходами уряду, що намагається взяти під контроль невпинно зростаючий бюджетний дефіцит і заборгованість країни. Економічна ситуація у Греції ставить під загрозу створену в Європі десять років тому зону із 16 країн із валютою євро, до якої входять також Афіни.

Забогованість Греції оцінюється у понад 404 мільярдів доларів, що становить 113% її ВВП. Грецький уряд обіцяє до кінця року скоротити бюджетний дефіцит країни із не повних 13% до майже 9% валового внутрішнього продукту,.


Утім прем’єр-міністр Греції Георгіос Папандреу закликає законодавців до рішучих дій вже тепер, бо «завтра може бути пізно».

«Якщо не буде вагомого скорочення сьогодні, то завтра країна знову задихатиметься від кризи і людям знову доведеться розплачуватись за попередні помилки», - каже політик.

Папандреу також звертається до Європи з проханням допомогти Греції.

«Ми закликаємо Європейський Союз проявити солідарність у тій же мірі, що лунає у їх закликах до нас про потребу виконання наших зобов’язань для приведення країни до порядку. Ми відзиваємося на це – не дивлячись наскільки це може бути болісним і коштовним для нас - у найдобросовісніший спосіб. І ми просимо ЄС також бути солідарним та переконані, що так воно й буде».

Отже ситуація надзвичайно серйозна. Експерти Євросоюзу, які відвідують тепер Грецію, вказують на необхідність прикласти ще більше зусиль для взяття під контроль нищівного боргу. Багато високопосадовців пов’язує спад вартості валюти євро з фінансовими проблемами в Греції. Дехто навіть припускає, що саме ці проблеми можуть спричинитись до краху всієї валютної системи євро.

Аналітики вказують на кілька факторів, що призвели до кризи з боргами в Греції: надмірні витрати та приховування надмірно зростаючого дефіциту бюджету ще до входження цієї країни у Європейський Союз. Піддають також критиці і Євросоюз, який не перевірив ретельно переслані з Афін цифри.

Грецька криза, як дехто вважає, вказує на значно більшу економічну проблему в Європі. З одної сторони - низький рівень витрат і надмірний експорт у деяких країнах ЄС, наприклад, в Нідерландах і Німеччині; а з другої сторони - надмірні витрати і внаслідок цього накопичення боргів у таких південно-європейських країнах, як Греція, Португалія, Іспанія та Італія. Для збалансування ситуації фахівці радять провести реформи щоб піднести продуктивність, скоротити видатки та ефективніше управляти громадським сектором. Бездіяльність загрожує поширенням кризи поза Грецією.

Опріч цього, оглядачі також оспорюють сумнівну і складну фінансову оборудку між Афінами і такими престижними фінансовими компаніями, як Golden Sachs. Втім, як дехто думає, це є лише сиптомом, а не коренем зла грецької дилеми.

Керівник Федеральної резервної системи США Бен Бернанке гадає, що приховати Греції серйозність боргових проблем, що тепер загрожують її дефолтом допомогли деякі приватні банки.

«Ми розглядаємо багато питань пов’язаних із Golden Sachs, та іншими компаніями щодо їхніх домовленостей із Грецією».

Економіст Пола Сабаччі із Королівського інституту міжнародних відносин Chatham House у Лондоні каже, що уряди європейських країн зрештою будуть змушені рятувати Грецію, бо грецька криза може перерости дуже скоро в європейську:

«Я особисто глибоко переконана, що розв’язка грецької проблеми буде врешті-решт знайдена. Адже нам навіть важко собі уявити до чого може призвести дефолт у Греції. Ніхто не наважиться на такий ризик».

Грецька проблема відчутна поза кордонами Європи. Здешевлення валюти євро негативно впливає на американський експорт, що має неабияке значення для швидкого одужання економіки Сполучених Штатів.

Головний економіст Центру європейських реформ у Лондоні Симон Тілфорд каже, що грецька проблема відображає проблему світової економіки:

«Єврозона є фактично мікрокосмосом глобальної проблеми, яку ми тепер спостерігаємо. Отже доти, поки ми не побачимо відновлення рівноваги у великих країнах Східної Азії між експортом та їхніми внутрішніми потребами, доти не буде самостійно підтримуваного одужання глобальної економіки».

Утім Тілфорд не вірить, що Європа готова, чи бажає провести так потрібні їй, з його погляду, фундаментальні економічні реформи. Євросоюз, каже він, може врятувати Грецію, але це буде мабуть лише бинтова пов’язка на значно глибше закроєній проблемі.

XS
SM
MD
LG