Спеціальні потреби

Актуально

Барони-грабіжники - 2001-07-03

ВСТУП: У ДРУГІЙ ПОЛОВИНІ ДЕВ’ЯТНАДЦЯТОГО І НА ПОЧАТКУ ДВАДЦЯТОГО ВІКІВ БУЛИ АМЕРИКАНЦІ, ЯКІ СТАЛИ ВЕЛЬМИ ЗАМОЖНИМИ, ВИКОРИСТОВУЮЧИ ПЕРІОД ШВИДКИХ ЗМІН У СУСПІЛЬСТВІ. ІНШІ АМЕРИКАНЦІ, ОДНАК, ВІДВОЮВАЛИ ДЛЯ НАРОДУ ВКРАДЕНІ ПЕРСПЕКТИВИ. ІСТОРІЯ ЦЬОГО ПЕРІОДУ ПОЧИНАЄТЬСЯ В ТИСЯЧА ВІСІМСОТ ШІСТДЕСЯТ ПЕРШОМУ РОЦІ З ВИБУХОМ КРИВАВОЇ ГРОМАДЯНСЬКОЇ ВІЙНИ. КОНФЛІКТ ПРИСКОРИВ ПЕРЕХІД АМЕРИКИ ВІД СІЛЬСЬКОЇ ДО ПРОМИСЛОВОЇ ЕКОНОМІКИ. НА ЧОЛІ ЦИХ ЗМІН СТОЯЛА ГРУПА АМБІТНИХ НОВИХ БІЗНЕСМЕНІВ ВІДОМИХ ЯК «ROBBER BARONS», ТОБТО, БАРОНИ-ГРАБІЖНИКИ.

ІНТЕРШУМ: гармати

ІЗ СУТО ЕКОНОМІЧНОЇ ТОЧКИ ЗОРУ, АМЕРИКАНСЬКА ГРОМАДЯНСЬКА ВІЙНА СТВОРИЛА НЕГАЙНИЙ ПОПИТ НА РЯД ТОВАРІВ: ЧОБОТИ, ЩОБ ВЗУТИ АРМІЇ … ЗБРОЮ, ЩОБ ДАТИ СОЛДАТАМ ЧИМ ВОЮВАТИ. ІСТОРИК ТАЙЛЕР АНБАЙНДЕР КАЖЕ, ЩО ПОСТАЧАННЯ ВОЄННОГО СПОРЯДЖЕННЯ МУСИЛО БУТИ ШВИДКИМ ТА ЕФЕКТИВНИМ.

Тайлер Анбайндер – професор історії в Університеті ім. Дж. Вашінґтона: «Економічно стало значно розсудливіше, щоб творилися великі компанії, в яких можна б робити замовлення оптом, замість звертатися до сотень різних шевців за черевиками чи до сотень різних воєнних заводів за зброєю».

ОТЖЕ ВІЙНА СПРИЯЛА СТВОРЕННЮ ВЕЛИКИХ ПІДПРИЄМСТВ, ЗДАТНИХ ОПТОМ ВИРОБЛЯТИ ВСЕ ПОТРІБНЕ. МАСОВЕ ВИРОБНИЦТВО ПРИЗВЕЛО ДО СПАДУ ЦІН. ВРЕЗУЛЬТАТІ, БІЛЬШЕ ТОВАРІВ СТАЛИ ДОСТУПНИМИ ДЛЯ БІЛЬШОЇ КІЛЬКОСТІ ЛЮДЕЙ. БАРОНИ-ГРАБІЖНИКИ, НА ВІДМІНУ ВІД ІНШИХ БІЗНЕСМЕНІВ ТІЄЇ ДОБИ, РОЗУМІЛИ ПЕРСПЕКТИВИ ПІДПРИЄМСТВ ЗДАТНИХ ОБСЛУГОВУВАТИ ЦІЛУ КРАЇНУ, НЕ ТІЛЬКИ ДАНЕ МІСТО ЧИ ШТАТ. АЛЕ БАРОНИ-ГРАБІЖНИКИ КЕРУВАЛИСЯ НЕ ЗОВСІМ ЧЕСНИМИ МЕТОДАМИ. НАФТОВИК ДЖОН ДІ. РОКЕФЕЛЛЕР, НАПРИКЛАД, НАВМИСНО ПРОДАВАВ СВОЇ ВИРОБИ ЗА МЕНШЕ НІЖ ЇХ СОБІВАРТІСТЬ, ЩОБ ДОПРОВАДИТИ КОНКУРЕНТІВ ДО БАНКРОТСТВА.

Тайлер Анбайндер – професор історії в Університеті ім. Дж. Вашінґтона: «Раз конкурент банкротував, Рокефеллер підвищував ціни – не до первісного рівня, а навіть вище. Йому це вдавалося робити, бо на ринку не залишилося конкурентів».

БАГАТО БАРОНІВ-ГРАБІЖНИКІВ ПІДКУПЛЮВАЛИ ЗАКОНОДАВЦІВ, ЩОБ СХВАЛЮВАТИ СПРИЯТЛИВЕ ЗАКОНОДАВСТВО. ВОНИ ВИКОРИСТОВУВАЛИ ШПИГУНІВ І ПЛАЧЕНИХ ДОНОЩИКІВ, ЩОБ ДОВІДАТИСЯ ПРО ДІЯЛЬНІСТЬ КОНКУРЕНТІВ. А РОБІТНИКАМ ВОНИ МІЗЕРНО ПЛАТИЛИ.

Тайлер Анбайндер – професор історії в Університеті ім. Дж. Вашінґтона: «Вони мали тенденцію ставитися до робочої сили, як до гвинтиків. Вони не думали про своїх людей, які мали своє життя і сім’ї, а скоріше як про анонімні гвинтики в колесах власного успіху».

БУВАЛО, ЩО ДО РОБІТНИКІВ СТАВИЛИСЯ НАВІТЬ ГІРШЕ.

ІНТЕРШУМ: стрілянина

КВІТЕНЬ ТИСЯЧА ДЕВ’ЯСОТ ЧОТИРНАДЦЯТОГО РОКУ БІЛЯ МІСТЕЧКА ЛАДЛО, ШТАТ КОЛОРАДО. ПРИВАТНІ ПОЛІЦЕЙСЬКІ ОДНІЄЇ ГІРНИЧОЇ КОМПАНІЇ В ШТАТІ КОЛОРАДО, ВЛАСНИКОМ ЯКОЇ БУВ ДЖОН ДІ. РОКЕФЕЛЛЕР, ВІДКРИЛИ ВОГОНЬ ПО ШАХТАРЯХ, ЯКІ СІМ МІСЯЦІВ СТРАЙКУВАЛИ ЗА ПРАВО ОРГАНІЗУВАТИ ПРОФСПІЛКУ. ПОНАД ДВАДЦЯТЬ ОСІБ, В ТОМУ ЧИСЛІ ОДИНАДЦЯТЬ ДІТЕЙ І ДВОЄ ЖІНОК ЗАГИНУЛИ. У СВІДЧЕННЯХ У КОНГРЕСІ, ДЖОН ДІ. РОКЕФЕЛЛЕР МОЛОДШИЙ ТАК ВИПРАВДАВ РІЗНЮ В ЛАДЛО.

Голос Джон Ді. Рокефеллера молодшого: «Наш інтерес у робочій силі надзвичайно великий і цей інтерес вимагає, щоб табори робітників були непрофспілкові і ми сподіваємося за всяку ціну захищати керівництво шахти».

ШАХТАРІ ПОСТАВИЛИ ЖЕРВТАМ ПАМ’ЯТНИК, АЛЕ ЗА ЇХ ВБИВСТВО НІКОЛИ НІКОГО НЕ ПОКАРАНО. ПАРАДОКСАЛЬНО, ЛИШЕ РІК РАНІШЕ РОКЕФЕЛЛЕР ПОДАРУВАВ СТО МІЛЬЙОНІВ ДОЛАРІВ ДЛЯ СТВОРЕННЯ ДОБРОДІЙНОГО ФОНДУ З МЕТОЮ СПРИЯТИ ДОБРОБОТОВІ ЛЮДСТВА. ІНШІ БАРОНИ-ГРАБІЖНИКИ ТАКОЖ БУЛИ НАДЗВИЧАЙНО ЩЕДРИМИ МЕЦЕНАТАМИ. МАГНАТ СТАЛИЛЕВАРНОЇ ПРОМИСЛОВОСТІ АНДРЮ КАРНЕҐІ СТВОРИВ ЗА ВЛАСНІ ГРОШІ ВСЕНАЦІОНАЛЬНУ МЕРЕЖУ ГРОМАДСЬКИХ БІБЛІОТЕК. ТРАНСПОРТНИЙ МАГНАТ КОРНІЛІЮС ВАНДЕРБІЛТ ФІНАНСУВАВ СТВОРЕННЯ ПРЕСТИЖНОГО УНІВЕРСИТЕТУ В МІСТІ НЕШВИЛЛ. БАНКІР ДЖЕЙ ПІ МОРҐЕН СТАВ КОЛЕКЦІОНЕРОМ ХУДОЖНІХ ШЕДЕВРІВ, ЩО ЙОГО СИН ПОДАРУВАВ МЕТРОПОЛІТЕНСЬКОМУ МУЗЕЮ В НЬЮ-ЙОРКУ. БАРОНИ-ГРАБІЖНИКИ ТАКОЖ ПРИНЕСЛИ КРАЇНІ ЕКОНОМІЧНИЙ ДОБРОБУТ, СТВОРИВШИ ЗАЛІЗНИЦІ, НАФТООЧИСНІ ЗАВОДИ ТА БАНКИ. АЛЕ НАРОДОВІ НАДОЇЛИ СВАВІЛЬНІ МЕТОДИ, ЯКИМИ БАРОНИ МАНІПУЛЮВАЛИ ПОЛІТИЧНИЙ ПРОЦЕС І МОНОПОЛІЗУВАЛИ МАЙНО ТА МОЖЛИВОСТІ В АМЕРИЦІ.

Тайлер Анбайндер – професор історії в Університеті ім. Дж. Вашінґтона: «Кінець-кінців виборці почали голосувати проти законодавців, які відмовлялися схвалювати необхідні реформи».

КЛЮЧОВУ РОЛЬ У ПРОСВІТІ ГРОМАДСЬКОСТІ ВІДІГРАЛА ГРУПА НЕЗАЛЕЖНИХ ЖУРНАЛІСТІВ, ВІДОМИХ ЯК «MUCKRAKERS». АЙДА ТАРБЕЛЛ ВИЯВИЛА ЗЛОВЖИВАННЯ НАФТОВОЇ КОМПАНІЇ «STANDARD OIL». ЛІНКОЛЬН СТІВЕНЗ ВИКРИВ ЗАКОНОДАВЦІВ, ЯКІ ПРИЙМАЛИ ХАБАРІ. АПТОН СІНКЛЕР ОПИСАВ НЕСАНІТАРНІ УМОВИ В М’ЯСОКОМБІНАТАХ. У СІЛЬСЬКИХ РЕГІОНАХ АМЕРИКИ, ФЕРМЕРИ МАСОВО ОРГАНІЗУВАЛИ КООПЕРАТИВИ, ЩОБ ЯКОСЬ ПРИБОРКАТИ ВПЛИВ ЗАЛІЗНИЧНИХ МОНОПОЛІЙ, ЯКІ СТАНОВИЛИ ЄДИНИЙ ЗАСІБ ТРАНСПОРТУ ЇХНІХ ТОВАРІВ НА РИНОК. ФЕРМЕРИ ТАКОЖ ДОМОГЛИСЯ РЯДУ ПОЛІТИЧНИХ РЕФОРМ, СЕРЕД ІНШИХ:

Тайлер Анбайндер – професор історії в Університеті ім. Дж. Вашінґтона: «Право відкликати обраних представників, які невдало виконують свої обов’язки, право схвалювати закони шляхом референдуму, право обирати сенаторів, право секретного балотування. Всі ці права врешті гарантовано».

ТАКИМ ЧИНОМ, НАРОД ПОСТУПОВО УСУНУВ КОРУМПОВАНИХ ПОЛІТИКІВ. ЦЕ СПРИЯЛО СХВАЛЕННЮ АНТИ-ТРЕСТІВСЬКИХ ЗАКОНІВ, ЯКІ ЛІКВІДУВАЛИ МОНОПОЛІЇ, АБО СУВОРО ЇХ ОБМЕЖИЛИ. ДОБА БАРОНІВ-ГРАБІЖНИКІВ ЗАКІНЧИЛАСЯ. ХОЧ БИ ЯКІ ВОНИ СИЛЬНІ НЕ БУЛИ, ЇХ ОСТАТОЧНО ПЕРЕМОГЛИ ВЛАДА ЗАКОНУ І ЦІЛЕСПРЯМОВАНА ВОЛЯ НАРОДУ.

Всі новини дня

Угода щодо збільшення боргового ліміту США: в чому полягає компроміс? Відео

Угода щодо збільшення боргового ліміту США: в чому полягає компроміс? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:13 0:00

Джо Байден і Кевін Маккарті досягнули домовленості щодо збільшення боргового ліміту США, аби уникнути дефолту. Тепер її фінальне погодження залежатиме від голосування в Конгресі.

Українська “Мавка” збирає зали глядачів в американських кінотеатрах

Фрагмент анімаційної стрічки "Мавка"/"Mavka: The Forest Song" / Factory and Film.UA Group

Українська “Мавка” збирає повні зали глядачів в американських кінотеатрах. Анімаційний фільм за мотивами “Лісової пісні” Лесі Українки вийшов у прокат на великих екранах у США. Роботу над стрічкою команді українців вдалося завершити, попри повномасштабну війну. Зараз "Мавка", за словами продюсерів, найкасовіший український фільм.

24 травня відбулася прем'єра української стрічки "Мавка" у Вашингтоні. Подивитися фільм чимало глядачів прийшли у вишиванках. Українську сорочку вдягнув американець Аланте, який прийшов на український фільм вперше в житті. Перед прем'єрою він коротко ознайомився зі сценарієм "Лісової пісні" Лесі Українки, проте вимовити ім'я Мавки йому не вдається з кількох спроб, голову героїню він називає Маквою: "Мені сказали, що в літературній версії вона не повертається з... Ой, я спойлерю. Анімація, кохання, двоє героїв, вони закохуються."

У традиційному українському вбранні на екрані постають і герої фільму - Мавка та її коханий Лукаш. Анімаційна стрічка за мотивами "Лісової пісні" Лесі Українки вийшла у прокаті у США двома мовами: українською та англійською. Проте в англійській версії звучать українські пісні, серед яких - "Веснянка" від гурту "Дахабраха."

Чимало глядачів в американській столиці - українці. Софія Вілліс, глядачка “Мавки”, після перегляду розповіла, що з радістю побачила у фільмі багато українських елементів: "Я завжди захоплювалася костюмами, чудовим намистом, всім автентичним, не у стилі Голлівуду, а справжнім українським, геніальним українським, це нам сподобалося."

Через високу конкуренцію на кіноринку українські виробники на прокат в Америці не розраховували взагалі. Втім, фільм про Мавку придбали для показу у США. Крім Вашингтона, її вже показали у Нью-Йорку, Чикаго, Сан-Дієго, квитки на прем'єру в деяких містах розбирали за кілька годин після початку продажу.

В посольстві України у США радіють, що завдяки анімації американці дізнаються, зокрема, більше про творчість Лесі Українки: "Леся Українка менш перекладена, менш знана, але вона є справжньою європейкою в кращому значенні цього слова: людина, яка володіла вісьмома іноземними мовами, яка досконало знала європейську культуру. Тому, коли ми тут цим прекрасним мультфільмом сьогодні нагадуємо американцям, що ми є частиною європейської культури, коли ми знайомимо їх із нашою творчістю, то ми ще раз підкреслюємо, що Україна жива і буде вічно жити, бо вона має в серці те, що не вмирає," - розповіла радниця посольства України у США Катерина Смаглій.

Mavka. Forest Song
Mavka. Forest Song

Представниця компанії Ukrainian Films USA, що придбала права на дистрибуцію україномовної версії стрічки у США, Маріанна Агекян розповідає, що фільм був би успішним у світі навіть без підвищеної цікавості до України через повномасштабне вторгнення: "Усі, хто бачив якість цього фільму, тут неважливо, що він з України, - це просто дуже гарний анімаційний фільм, який можна показувати будь-де. Зараз "Мавку" представили в понад 90 країнах. Вона говорить різними мовами, її показали в Німеччині, Франції, навіть у Латинській Америці, Мексиці. Якщо подивитися, скількома мовами Мавка зараз розмовляє, це вражає."

На черзі - покази "Мавки" в Сіетлі, Філадельфії та ще низці міст США, а також фільм покажуть у Канаді. "Мавка" пройшла нелегкий шлях до великих екранів. Завершувати виробництво фільму українській команді довелося під час повномасштабної війни. Продюсерка анімаційного фільму Ірина Костюк розповіла, що деякі члени її команди перебували в окупації.

"Наш артдиректор був в окупації під Києвом, а багато наших аніматорів пішли в ЗСУ.

Наші аніматори працювали з бомбосховищ, з ванних кімнат з комп'ютерами

Наші аніматори працювали з бомбосховищ, з ванних кімнат з комп'ютерами та дистанційно, для того, щоб ми завершили. Як не дивно, ми завершили виробництво в заплановані терміни."

На створення фільму загалом пішло 8 років. Сюжет про кохання, проблеми навколишнього середовища та зникнення рідкісних видів тварин із повномасштабною війною набув нового значення. "Та сцена, де Мавка, будучи такою ніжною, закоханою, коли постає загроза її світу, стає на захист цього світу, будь-якою ціною жертвуючи своїм власним життям, - це такий новий сенс, я зараз заплачу... Новий сенс - це захист своєї території, коли чужинці заходять на твою територію, і якою б ніжною і гармонійною душею ти не була, ти всеодно береш ту іскру праведної люті й захищаєш свою територію будь-якою ціною,"- каже Костюк.

"Мавка" стала найкасовішим українським фільмом і найкасовішим анімаційним релізом, розповідають продюсери. Лише за перший тиждень показу в Україні вона зібрала 24,9 млн грн. "Щодо інших країн, у Франції ми були взагалі на другому місці серед новачків вікенду, десь ми займали навіть перше місце у прокаті... В кожній країні, де виходив фільм, якісь такі гучні здобутки "Мавки" є у кожній країні", - розповіла продюсерка.

Однак найбільшою несподіванкою для команди "Мавки" стало те, скільки країн її показують саме українською мовою, аби підтримати переселенців з України, які, дивлячись фільм, часто не стримують сліз: "Через повномасштабне вторгнення і через те, що велика аудиторія виїхала за кордон, наші партнери побачили цю можливість, і використали цю можливість в хорошому сенсі - показати українцям за закордоном "Мавку." І скільки ми отримали фідбеку від українців, це настільки зворушливо. В нас настільки вийшла важлива місія, якій ми дуже тішимося, радіємо. Вони пишуть, що на півтори години ніби опинилися вдома... Ти чуєш, як весь зал схлипує. І саме в цьому моменті, з тієї тиші, з тієї кімнати лунає цитата Лесі Українки: Ні, я жива, Я буду вічно жити, тому що в серці маю те, що не вмирає. Це взагалі, ефект не передати," - розповіла Ірина Костюк.

Дивіться також: "Путін не лише фашист, а ще й невіглас". Інтервʼю з філософом, режисером-документалістом Бернаром-Анрі Леві

В Туреччині переобрали Ердогана: якими можуть бути наслідки цих виборів для України та Європи. Відео

В Туреччині президента Реджепа Таїпа Ердогана переобрали на ще один пʼятирічний термін. Ердоган перебуває при владі з 2003 року, спочатку як прем'єр-міністр, потім - як президент. Про наслідки цих виборів для України та Європи розкаже наш європейський кореспондент Богдан Цюпин.

Данія збільшує військову допомогу Україні майже до розміру свого оборонного бюджету

Прем'єр-міністерка Данії Метте Фредеріксен заявила про збільшення витрат на допомогу Україні на 2,6 мільярда доларів.  

Данія збільшить витрати на допомогу Україні на 2,6 мільярда доларів протягом цього і наступного року. Про це заявила прем'єр-міністерка країни Метте Фредеріксен, повідомляє Reuters.

На початку цього року Данія створила фонд розміром в один мільярд доларів для військової, цивільної та бізнес-допомоги Україні. Нові ж кошти, за даними данського суспільне мовлення Danmarks Radio, будуть призначені саме на військову допомогу.

Вдячність вже висловив президент України Володимир Зеленський. “Наша сила - в єдності”, - наголосив він.

“Цей значний внесок сприятиме подальшому зміцненню боєздатності Збройних сил України в короткостроковій та середньостроковій перспективі”, - відреагував на новину з Данії президент Зеленський.

Оборонний бюджет Данії складає близько 3,8 мільярда доларів. Експерти звертають увагу, що збільшена військова допомога Україна фактично покриває весь оборонний бюджет Данії (загальна сума допомоги складе близько 3,6 мільярда доларів).

“Данія була першою країною, яка пожертвувала весь свій інвентар CAESAR Україні. Тепер вона витрачає майже весь свій оборонний бюджет на озброєння Києва”, - пише у Twitter Майкл Вейс, журналіст, кореспондент Yahoo News.

А шотландський професор Філліпс П. О'Браєн додає, що Данія таким вчинком каже світові, що Україна захищає всю Європу.

Раніше цього тижня питання військової допомоги Україні обговорили глава Пентагону Ллойд Остін та виконувач обов'язків міністра оборони Королівства Данії Троелс Лунд Поульсен. За повідомленням Пентагону, міністр оборони США подякував данському колезі “за постійну підтримку Данією України та її постійні зусилля з розробки рішень, які підтримують оборону України”.

Данія має у своєму арсеналі 40 літаків-винищувачів F-16, 30 з яких - у робочому стані. Раніше країна оголосила про перехід авіації на літаки F-35.

Данія входить до міжнародної авіаційної коаліції, що тренуватиме українських пілотів на F-16.

"Ми ніколи не повинні забувати про ціну, сплачену за захист нашої демократії" - США відзначають День пам'яті

Фотографії загиблих морських піхотинців на Пам'ятнику ветеранам війни у В'єтнамі, Вашингтон, 28 травня 2023 року

У понеділок у Сполучених Штатах відзначають 155-й День пам’яті, коли нація вшановує тих, хто втратив життя на службі країні.

Свято відзначають в останній понеділок травня, цього року воно припадає на 29 травня.

Президент Джо Байден в понеділок провів церемонію на Арлінгтонському національному кладовищі, де поховано близько 400 000 ветеранів.

Президент США Джо Байден взяв участь в покладанні квітів на Арлінгтонськму кладовищі, 29 травня 2023 року
Президент США Джо Байден взяв участь в покладанні квітів на Арлінгтонськму кладовищі, 29 травня 2023 року

Він поклав вінок до могили Невідомого солдата та виступить із промовою.

"Ми ніколи не повинні забувати про ціну, сплачену за захист нашої демократії, - виголосив Байден. - Ми ніколи не повинні забувати життя, які символізують ці прапори, квіти та мармур".

"Кожного року ми згадуємо і щороку це не легше", - додав він.

Ваша свобода встояла завдяки тим, хто за неї боровся. Наша свобода встоїть, завдяки тим, хто бореться за неї
Володимир Зеленський

Український президент Володимир Зеленський в День пам'яті привітав американців у відеозверненні. Він висловив подяку американцям і високо оцінив боротьбу американського народу за свободу.

"Ваша свобода встояла завдяки тим, хто за неї боровся. Наша свобода встоїть, завдяки тим, хто бореться за неї", - проголосив Зеленський.

Вперше День пам'яті у США широко відзначали в 1868 році, після закінчення громадянської війни в США. День пам'яті став федеральним святом понад століття потому, у 1971 році.

Після закінчення Війни за незалежність у 1783 році понад 646 000 американських військових загинули в боях, а понад 539 000 загинули від інших причин, не пов’язаних з бойовими діями, згідно з даними Military.com опублікованими у 2020 році.

У День пам’яті багато американців також відзначають неофіційний початок літа, святкуючи вихідні з барбекю та поїздками на пляж.

Міністр транспорту Піт Буттеджич на прес-конференції минулого тижня сказав, що ці подорожі у вихідні на День пам’яті "випробують систему".

"Більше американців планують поїздки та бронюють їх раніше, незважаючи на інфляцію. Цей літній сезон подорожей може стати рекордсменом, особливо в аеропортах", — сказала Пола Твідейл, старша віце-президентка AAA. Минулого року тисячі рейсів були скасовані або затримані на вихідних у День пам’яті.

Більше

XS
SM
MD
LG