Спеціальні потреби

Актуально

Звіт організації «Дім свободи». - 2002-12-19

Сьогодні громадська організація «Дім свободи» оприлюднила результати дослідження рівня свободи в усіх країнах світу. Хоча останні два роки рейтинг України значно погіршився, вона все ще залишається у категорії частково вільних країн.

Цьогорічне дослідження базованого в Нью-Йорку та Вашингтоні «Дому свободи» вже тридцяте. За минулі тридцять років ситуація у світі значно змінилась. Якщо сімдесят другого року лише сорок три країни світу вважалися вільними то зараз таких держав вже вісімдесят дев’ять, сорок сім країн залишаються не вільними, а п’ятдесят шість частково вільними. Цього року поширювалося багато побоювань, що для урядів багатьох держав боротьба з тероризмом стане виправданням політичних репресій, утисків свободи, порушенням прав людини. Однак як каже директор «Дому Свободи» Адріян Каратницький, на загал анти-терористична кампанія не вплинула на стан свободи у світі.

Цього року двадцять дев’ять країн світу зробили кілька кроків вперед на шляху до свободи. Бразилія, Сенегал, Югославія та маленьке південно-африканське королівство Лесото перейшли в категорію вільних держав. Якщо проаналізувати попередні дослідження «Дому свободу» то помітно, що країни Східної Європи та Балтійські держави зробили велетенські кроки і з не вільних перейшли в категорію країн з частковою свободою, і згодом швидко перетворились на вільні. Україна як і більшість Радянських республік міцно закріпилась у категорії напів вільних держав. Останні два роки стан із свободою в Україні значно погіршився, чому сприяла політика діючого режиму. І хоча рейтинг України кращий ніж у Росії, це не означає, що українське керівництво більш демократичне, пояснює Адріян Каратницький.

Якщо не брати до уваги Балтійські держави, які вже давно вважаються вільними країнами, з усіх Радянських республік найкращі показники має Молдова. Цій державі не вистачає всього одного кроку аби перейти в категорію вільних країн. Молдова стабільно тримається на межі переходу вже чотири роки. Як розповідає директор «Дому свободи» головним фактором перетворення будь-якої держави на вільну є свідоме громадянське супсільство.

Щороку «Дім свободи» також визначає п’ять найважливіших для розвитку свободи подій та п’ять найбільш негативних. До позитивів цього року зараховано прогрес Туреччини та повернення культурних прав курдам, які живуть на її території. Бразилія та Сенегал потрапили до списку за проведення чесних і вільних виборів та обрання на посаду президента лідерів опозиції. Вибори у Бахрейні, де тепер можуть голосувати жінки, дають привід сподіватися на позитивні зміни у цій державі. У списку найважливіших подій також обіцянка президента Буша зробити популяризацію демократії головним напрямком зовнішньої політики Сполучених Штатів. До переліку найбільш негативних подій року занесено триваюче насильство у Зімбабве та Чечні, ізраїльсько-палестинський конфлікт, поширення тероризму, розчарування діяльністю Африканського Союзу.

Мусульманський світ залишається найбільш вибухово-небезбечною та найменш вільною частиною планети. Тут як і тридцять років тому лише дві країни вважаються вільними, а кількість не вільних держав навіть збільшилась і тепер становить двадцять сім країн. Однак дослідження «Дому свободи» засвідчує, що цього року чимало мусульманських держав зробили значний поступ у напрямку до вільного суспільства.

Всі новини дня

Американсько-Українська Ділова Рада 30 років залучає інвестиції в Україну, і продовжує робити це у воєнний час. Відео

Збирати міни замість врожаю, терпіти фінансові збитки, але не згортати бізнес. Щонайменше 200 американських компаній продовжують працювати в Україні в умовах війни за підтримки однієї з найбільших торгових асоціацій – Американсько-Української Ділової Ради у Вашингтоні. 

Джо Байден у промові «Про стан справ в країні» згадав Україну, закликав до реформ та двопартійної співпраці. Відео

7 лютого Президент Джо Байден звернувся до Конгресу США з промовою «Про стан справ в країні». Байден згадав Україну, закликав до реформ та двопартійної співпраці. Колеги-демократи назвали це звернення «рузвельтівським», а парламентарі з Республіканської партії освистали виступ. 

Рада Безпеки ООН вже вдруге на цьому тижні провела засідання, присвячене Україні. Відео

Рада Безпеки ООН вже вдруге на цьому тижні провела засідання, присвячене Україні. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:36 0:00

Радбез ООН вдруге на цьому тижні провів засідання, присвячене Україні. Сьогодні брифінг скликала Росія, аби обговорити «перспективи мирного врегулювання кризи довкола України в контексті збільшення поставок західної зброї». За засіданням у штаб-квартирі ООН стежила Ірина Соломко.

Деталі візиту президента України до Великобританії: зустріч з Ріші Сунаком, аудієнція у короля, виступ перед парламентом. Відео

Президент Зеленський наперед «подякував» Лондону за потужні британські літаки під час свого візиту до Великої Британії. Можливість відправлення Україні винищувачів для захисту у війні проти РФ не зняте з порядку денного, заявив прем'єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак. 

Генсек НАТО закликав США бути готовими до довгої війни РФ в Україні

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ у Вашингтоні, США, 8 лютого 2023. Фото: AP Photo/Jacquelyn Martin

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ зустрівся із міністром оборони США Остіном Ллойдом. “Нам потрібно бути готовими до довготривалої перспективи, щоб підтримувати Україну стільки, скільки буде потрібно”, - сказав генсек під час прес-конференції за результатами зустрічі у Вашингтоні.

Столтенберґ також привітав дії адміністрації президента Байдена і особливо двопартійну підтримку, яку відчув особисто під час зустрічах у Конгресі США під час свого візиту сьогодні.

Генсек нагадав, що перемога Путіна могла б стати сигналом іншим авторитарним режимам, зокрема в Азії, що вони можуть досягти своїх цілей, застосовуючи військову силу: “Це зробило б світ небезпечнішим і вразливішим. Отже, в інтересах нашої національної безпеки, слід забезпечити, щоб Україна діяла як суверенна незалежна держава”.

Столтенберґ подякував Сполученим Штатам та особисто Ллойду Остіну “за непохитне лідерство у наданні підтримки Україні”. Ця підтримка щодня змінює ситуацію на полі бою і є критичною для самооборони України, наголосив генсек НАТО.

Очільник Пентагону повідомив, що у розмові зі Столтенбергом йшлося "про гостру загрозу з боку Росії". Йшлося і про “спільні виклики, включаючи безпекові занепокоєння щодо Китайської Народної Республіки”.

Дивіться також:

Більше

XS
SM
MD
LG