Спеціальні потреби

Звіт організації «Дім свободи». - 2002-12-19


Сьогодні громадська організація «Дім свободи» оприлюднила результати дослідження рівня свободи в усіх країнах світу. Хоча останні два роки рейтинг України значно погіршився, вона все ще залишається у категорії частково вільних країн.

Цьогорічне дослідження базованого в Нью-Йорку та Вашингтоні «Дому свободи» вже тридцяте. За минулі тридцять років ситуація у світі значно змінилась. Якщо сімдесят другого року лише сорок три країни світу вважалися вільними то зараз таких держав вже вісімдесят дев’ять, сорок сім країн залишаються не вільними, а п’ятдесят шість частково вільними. Цього року поширювалося багато побоювань, що для урядів багатьох держав боротьба з тероризмом стане виправданням політичних репресій, утисків свободи, порушенням прав людини. Однак як каже директор «Дому Свободи» Адріян Каратницький, на загал анти-терористична кампанія не вплинула на стан свободи у світі.

Цього року двадцять дев’ять країн світу зробили кілька кроків вперед на шляху до свободи. Бразилія, Сенегал, Югославія та маленьке південно-африканське королівство Лесото перейшли в категорію вільних держав. Якщо проаналізувати попередні дослідження «Дому свободу» то помітно, що країни Східної Європи та Балтійські держави зробили велетенські кроки і з не вільних перейшли в категорію країн з частковою свободою, і згодом швидко перетворились на вільні. Україна як і більшість Радянських республік міцно закріпилась у категорії напів вільних держав. Останні два роки стан із свободою в Україні значно погіршився, чому сприяла політика діючого режиму. І хоча рейтинг України кращий ніж у Росії, це не означає, що українське керівництво більш демократичне, пояснює Адріян Каратницький.

Якщо не брати до уваги Балтійські держави, які вже давно вважаються вільними країнами, з усіх Радянських республік найкращі показники має Молдова. Цій державі не вистачає всього одного кроку аби перейти в категорію вільних країн. Молдова стабільно тримається на межі переходу вже чотири роки. Як розповідає директор «Дому свободи» головним фактором перетворення будь-якої держави на вільну є свідоме громадянське супсільство.

Щороку «Дім свободи» також визначає п’ять найважливіших для розвитку свободи подій та п’ять найбільш негативних. До позитивів цього року зараховано прогрес Туреччини та повернення культурних прав курдам, які живуть на її території. Бразилія та Сенегал потрапили до списку за проведення чесних і вільних виборів та обрання на посаду президента лідерів опозиції. Вибори у Бахрейні, де тепер можуть голосувати жінки, дають привід сподіватися на позитивні зміни у цій державі. У списку найважливіших подій також обіцянка президента Буша зробити популяризацію демократії головним напрямком зовнішньої політики Сполучених Штатів. До переліку найбільш негативних подій року занесено триваюче насильство у Зімбабве та Чечні, ізраїльсько-палестинський конфлікт, поширення тероризму, розчарування діяльністю Африканського Союзу.

Мусульманський світ залишається найбільш вибухово-небезбечною та найменш вільною частиною планети. Тут як і тридцять років тому лише дві країни вважаються вільними, а кількість не вільних держав навіть збільшилась і тепер становить двадцять сім країн. Однак дослідження «Дому свободи» засвідчує, що цього року чимало мусульманських держав зробили значний поступ у напрямку до вільного суспільства.

XS
SM
MD
LG