Спеціальні потреби

Актуально

30.01.03  -  Нещодавнє дослідження гарвардських вчених на тему: «Чому американці все більше товстішають?» (2) - 2003-01-30

Співробітники кафедри економіки Гарвардського університету Дейвід Катлер, Ед Глезер, та Джесі Шапіро сумісно з Національними інститутами геронтології США нещодавно завершили велике комплексне дослідження, покликане пролити світло на національну проблему США---ожиріння. Чому американці різко потовстішали в останні двадцять п’ять років, --запитують автори. Коротко, відповідь полягає у слідуючому. Вони стали їсти більше, споживаючи більше калорій. Але чому--тому, що голодні? Ні, кажуть автори дослідження, з яким кожен може ознайомитися в Інтернеті, а тому, що технологія неймовірно полегшила процес харчування, завалюючи споживачів десятками тисяч найменувань готових продуктів.

Автори, за фахом--економісти, пропонують таку пояснювальну схему феномену споживання американцями більшої кількості калорій у порівнянні з шістдесятими роками. Вони рекомендують виходити з принципу поділу праці у приготуванні їжі. Сорок років тому це було сімейною справою: сім’ї готували її разом і разом їли вдома. Відтоді в цій галузі сталася революція, порівняна з технологічними революціями сімнадцятого і інших століть, пов’язаних з масовим виробництвом товарів на мануфактурах та заводах. Тільки цього разу замість машин та механізмів з конвеєрів почали зіскакувати заморожені піцци, торти, та ін. Отже, роблять висновок дослідники, перехід від індивідуального до масового приготування їжі в кілька разів зменшив час, необхідний на це, і, відповідно, збільшив її кількість та асортимент. Але чи можна ставити на одну дошку приготуваня їжі та виробництво машин?

Ні, кажуть вони. Гарвардські вчені виявили ще одну важливу тенденцію, а саме: діаметральну протилежність ставлення до феномену ожиріння з боку медиків та виробників. Медики стривожені цим і б’ють на сполох. Натомість, стандартно-економічний підхід каже: будь-що знижувати собівартість продукції, часто-густо за рахунок зменшення затрат виробництва на одиницю продукції. Однак, між машинами і їжею існує суттєва різниця: ми не їмо машин! Їжа, твердять автори, це специфічний, людський продукт. Її приготування не можна порівнювати з виробництвом машин, де зниження собівартості збільшує конкуретноздатність і процвітання фірми. З їжею навпаки: чим менше часу витрачено на її приготування з сирих продуктів, тим нижча її якість, і вища шкідливість для організму. Отже, в рамках доповняльного аналізу, стандартно-економічний, кількісний підхід має розглядатися у єдності з покажчиками якості життя. В нашій наступній передачі, присвяченій праці гарвардських вчених про причини ожиріння американців, ми розглянемо те, як вони намагаються робити це.

Всі новини дня

Чому американський ветеран готовий ризикувати своїм життям заради України: історія Джеймса Васкеса. Відео

Американський ветеран Джеймс Васкес вирішив боротися за незалежність України, щойно Росія розпочала вторгнення 24 лютого. Він зібрав своє спорядження, дочекався, поки отримає закордонний паспорт, і поїхав у свою першу в житті подорож до Європи.

Медичне обладнання для українських лікарень збирають волонтери з Нью-Джерзі. Відео

Серед медичного обладнання, яке наразі найбільше потребують українські військові госпіталі, та лікарні, які надають медичну допомогу як військовим, так і цивільним, – це апарати для вакуумного лікування ран, а також фіксатори для кісток.

День Незалежності США: українці взяли участь у параді у Вашингтоні. Відео

День Незалежності США: українці взяли участь у параді у Вашингтоні. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:32 0:00

Сполучені Штати сьогодні відзначають День Незалежності. 4 липня святкування відбуваються по всій країні, та, певно, найбільше урочистостей - у Вашингтоні. Цьогоріч участь у параді до Дня Незалежності США вперше взяли і українці.

Як волонтери налагоджують постійне харчування в Бородянці. Відео

Як волонтери налагоджують постійне харчування в Бородянці. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:41 0:00

«Перші дні коли ми відчинили двері їдальні, багато хто з людей плакав, вони отримали першу тарілку з гарячою їжею».

Конференція із відбудови України у швейцарському Лугано – заяви, подробиці. Відео

Зусилля з відновлення України після повномасштабного вторгнення Росії можуть коштувати понад 700 млрд доларів, і ключовим джерелом фінансування мають стати конфісковані активи Росії та російських олігархів - таку думку озвучив український прем’єр-міністр на Конференції із відбудови України.

Більше

XS
SM
MD
LG