Спеціальні потреби

Актуально

04.04.03  -  Можливість спалаху епідемій в Іраку; Тривалість життя американців сягнула найвищго рівня; Здоров’я України у дзеркалі фактів. - 2003-04-05

Експерти ВООЗу виявляють дедалі більшу занепокоєність можливістю спалаху епідемій в Іраку, якщо воєнні дії триватимуть ще невизначений час. Особливу тривогу медиків та епідеміологів викликають хвороби, спричинені забрудненням води та поширенням антисанітарії, хоча наразі ситуація виглядає стабільною. Представник ВООЗ в Іраку, Гулам Попал, координує працю організації в цій країні від дев’яносто дев’ятого року. За його словами, наразі епідеміологічна ситуація на півночі Іраку перебуває під контролем. Але занепокоєння Попала викликає стан справ у Багдаді та на півдні країни. Хоча не відчувається дефіциту ліків, але лікарні столиці вже переповнені, каже він:

«І ми побоюємося, що якщо такий стан справ триватиме й далі, то вони просто нездатні будуть надавати допомогу стільком потребуючим.»

До війни ВООЗ та інші агентства ООН завезли ліки в Ірак у кількості, необхідній для задоволення головних медичних потреб мільйона людей протягом трьох місяців. Але для країни з майже двадцяти-п’яти-мільйонним населенням цього явно замало. Тому Гулам Папал попереджає про можливість спалаху дизентерії, холери, та інших хвороб кишково-шлункового тракту, себто, непрямих загроз здоров’ю від війни:

«ЗМІ фокусують увагу на прямих наслідках війни---вбитих, поранених, тощо. Але їх порівняно небагато. Значно небезпечніші непрямі наслідки війни. Ми розмовляли з нашими працівниками на місцях, і вони оповідають, що більшість дітей не можуть спати аж до ранку, вони плачуть, бо налякані, і бачать кошмари уві сні. Жінки, особливо вагітні, також знаходяться під стресом. Люди бояться заходити до лікарень через страх перед бомбардуваннями.»

Попал додає, що іракське населення наразі набагато більш уразливе до хвороб, ніж під час війни дев’яносто першого року. Тоді люди назагал були здоровіші, каже Попал, а зараз вони ослаблені, харчування було дуже поганим, частими були й епідемії. Тому наслідки конфлікту будуть дуже похмурими, уважає він. Експерти ВООЗ заявляють, що програма ООН «нафта-за-харчі» дещо стабілізувала ситуацію, але вона припиналася після початку війни. Тому є критично важливим її якнайшвидче відновлення.

У міжчасі, за повідомленням Асошіейтед прес, середня тривалість життя американців сягла найвищого рівня у сімдесят сім і дві десятих року у дві тисячі першому році. Медики уважають, що цьому сприяло зменшення смертності від інфарктів, інсультів, та раку. Для чоловіків середня тривалість життя становить майже сімдесят п’ять років, для жінок--на п’ять років більше. Головними факторами збільшення середньої тривалості життя експерти уважають більшу увагу людей до свого здоров’я, фізичні вправи, дієти проти ожиріння, боротьбу з палінням.

Рівень смертності у США трохи знизився з восьмисот шістдесяти дев’яти (869) на сто тисяч у двохтисячному році, до восьмисот п’ятдесяти п’яти на сто тисяч у дві тисячі першому році. Дитяча смертність---шість і дев’ять десятих на тисячу народжень. Смертність від ВІЛ-СНІДу впала майже на 4 відсотки між двохтисячним та дві тисячі першим роками. Разом з тим збільшилась смертність від ниркових хвороб, гіпертонії та Альцгаймера. Оскільки це хвороби людей похилого віку, очікується їх збільшення мірою загального старіння населення США.

А як виглядає здоров’я України у дзеркалі фактів? Цікаву інформацію про це можна знайти на вебсайті Міжнародного громадянського суспільства ---Civil Society International. У минулому році рівень смертності вдвічі перевищував рівень народжуваності. Кожна десята дитина з тисячі вмирала. Найменшим рівень народжуваності (мінус 13 на тисячу) був у Чернігівській області, поблизу Чорнобиля. А Донецька область вийшла на перше місце по новонародженим--понад тридцять одну тисячу. І ще один цікавий факт, уже не прямо пов’язаний із здоров’ям, однак такий, який може на нього вплинути - в минулому році під марш Мендельсона в Україні вирушили триста сімнадцять тисяч пар, а розлучилися---сто вісімдесят три тисячі, тобто 58 відсотків.

Статистики виявили також іншу цікаву тенденцію, а саме: молоді українці бояться СНІДу, але мало знають про нього. Соціологічне дослідження молоді від тринадцяти до вісімнадцяти років, проведене Українським інститутом соціальних досліджень минулого року у шести найбільших містах, встановило таке: 28% уважають, що СНІД передається через поцілунки, 26%--через слину, 25%--через сигарети, 23%--через комах, 20%--через рушники, зубні щітки, мило, туалети, тощо. 22% уважають, що можна вберегтися від СНІДу, вживаючи не лише презервативи, але й інші засоби контрацепції. Але ось на запитання, чи вдавалися до запобіжних засобів після того, як дізналися про СНІД, відповіді були такі: 31%--нічого; 35%--стали пильнішими у виборі друзів; 26%--стали вживати презервативи, і лише один відсоток зменшили прийом наркотиків через ін’єкції та чотири--стали вживати стерильні голки.

Назагал в Україні через сім років очікується епідемія СНІДу, коли число ВІЛ-інфікованих сягне півтора мільйона людей, а смертність може зрости до ста тисяч. Найшвидче хвороба поширюється в західних та південних областях та містах, як, наприклад, в Одесі. Якщо ці розрахунки експертів вірні, то це може нанести велику шкоду економіці країни і викликати кризу у системі охорони здоров’я, вже і без цього ослабленій хронічним недофінансуванням.

Всі новини дня

Джастін Трюдо: Канада надасть нову військову допомогу Україні на 500 мільйонів доларів

Прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо та президент України Володимир Зеленський підписали спільну декларацію під час прес-конференції на тлі нападу Росії на Україну в Києві, Україна, 10 червня 2023 року. REUTERS/Валентин Огіренко

Прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо оголосив про нову військову допомогу Україні на 500 мільйонів доларів.

Перебуваючи у Києві під час неоголошеної поїздки до України він оголосив про нову військову та гуманітарну допомогу в той час як Україна готується до контрнаступу проти російських військ, намагається захистити міста та цивільну інфраструктуру від обстрілів з повітря і бореться з наслідками підриву дамби Каховської ГЕС на Херсонщині.

«Сьогодні я можу оголосити, що ми надамо 500 мільйонів доларів нового фінансування для військової допомоги. Крім того, сьогодні я оголошую, що Канада буде частиною міжнародних зусиль з підготовки пілотів-винищувачів, а також із забезпечення та підтримки української програми винищувачів, використовуючи канадський досвід у цих сферах», – сказав Трюдо.

Він додав, що Канада долучиться до міжнародної ініціативи з обслуговування танків Leopard і підтримає зусилля України зі захисту повтріняного простору.

«Ми надамо додаткові 288 ракет AIM 7, які підтримають Україну в захисті українське небо. А з наявних коштів ми надамо військовим України 10 тисяч патронів калібру 105-мм», – заявив Трюдо у суботу після зустрічі з президентом України Володимиром Зеленським.

Канадський прем’єр також повідомив про те, що виділить додаткову допомогу Україні для порятунку людей, чиї будинки були затоплені після підриву Каховській ГЕС, що є в зоні бойових дій на півдні України.

«Усі ми бачили, які руйнування спричинило цього тижня обвал дамби на Каховській ГЕС у Херсонській області. Це був прямий наслідок російської війни, і він є руйнівним для тисяч і тисяч людей. Щоб допомогти з реагуванням, сьогодні я оголошую про нове фінансування в розмірі 10 мільйонів доларів та перенаправлю 37,5 мільйонів доларів із гуманітарної допомоги, яка наразі виділена Канадою, Україні для реагування на цю повінь», – заявив Трюдо.

Під час спільної прес-конференції президент України Володимир Зеленський наголосив, що Канада – серед тих у світі, хто найактивніше підтримує приєднання України до НАТО, але він визнав, що цього не може статися, поки точиться війна з Росією.

«І сьогодні ми зафіксували у нашій спільній декларації з паном премʼєр-міністром канадську підтримку членства України в НАТО», – заявив Зеленський.

"Канада підтримує Україну в тому, щоб стати членом НАТО, як тільки це дозволять умови. Україна та Канада з нетерпінням чекають на вирішення цих питань на саміті НАТО у Вільнюсі в липні 2023 року", - йдеться у спільній декларації, ухваленій за підсумками переговорів.

За даними канадського уряду, з лютого 2022 року Канада надала приблизно 102 мільйони доларів США військової допомоги, виділив 352,5 мільйона доларів гуманітарної допомоги для реагування на гуманітарні наслідки вторгнення Росії в Україну та сусідні країни, а також виділив додаткові 127 мільйонів доларів на фінансування допомоги розвитку Україні – роботу уряду, допомогу найвразливішим верствам населення, зберігання українського зерна.

Також Канада надає позики для економічної підтримки України.

Дивіться також:

"Ми надамо $500 млн нового фінансування для військової допомоги", – премʼєр-міністр Канади Джастін Трюдо. Відео

"Ми надамо $500 млн нового фінансування для військової допомоги", – оголосив премʼєр-міністр Канади Джастін Трюдо

Нинішні бої можуть стати поворотним пунктом у 15-місячній війні – ЗМІ про імовірний контрнаступ

Збройні сили повідомляють про бої навколо Бахмута. На цьому архівному фото український військовослужбовець на тлі самохідної артилерійської установки поблизу Бахмута, Донецька область, Україна, 9 листопада 2022 року. (AP Photo/LIBKOS

Західні ЗМІ, посилаючись на військових експертів, повідомляють, що контрнаступ Збройних Сил України попри те, що не був офіційно оголошений українською владою, найімовірніше, вже почався.

Британська розвідка повідомляє про значний прогрес та прорив першої лінії російської оборони на деяких ділянках наступу українським військом на сході та півдні.

«За останні 48 годин значні українські операції відбуваються на кількох ділянках сходу та півдня України. На деяких ділянках українські сили, ймовірно, досягли значного прогресу та пробили першу лінію російської оборони. В інших – український прогрес був повільнішим», – твітує британське міністерство оборони у суботу, 10 червня.

Аналітики американського Інституту вивчення війни (ISW) підтверджують у п'ятницю ввечері, що українські війська 9 червня продовжили контрнаступальні операції щонайменше на чотирьох ділянках фронту, «здобувши подальші успіхи в районі Бахмута та на заході Донецької області.

Неочікувано для оглядачів інформацію про контрнаступ озвучив і президент Росії Володимир Путін, який заявив про успіхи у стримуванні українського контрнаступу та втрати ЗСУ.

Путін під час засідання голів країн Союзу незалежних держав заявив: “Треба абсолютно точно констатувати, що цей наступ розпочався. Про це говорить використання стратегічних резервів української армії”.

Путін у своїй заяві також говорить про те, що російській армії не вистачає сучасного обладнання, “але оборонна промисловість розвивається швидко”.

Президент РФ стверджує, що контрнаступ України “не досягнув поставлених цілей” і водночас додає: “Наступальний потенціал військ зберігається. Воєнне керівництво Росії реально оцінює ситуацію і буде виходити з цих реалій, вибудовуючи свої дії на майбутнє”.

Інститут вивчення війни (ISW) назвав цю заяву Путіна “помітним відхиленням від його попереднього дистанційованого підходу до обговорення реалій на полі бою”.

На думку аналітиків ISW, виступ Путіна може свідчити про те, що “Кремль вчиться на своєму попередньому невдалому підході до риторичного применшення” успіхів українського війська.

Заступниця міністра оборони України Ганна Маляр повідомляє, про "активні бойові дії на декількох ділянках Бахмутського напрямку". Посадовиця також додала, що ситуація напружена на всіх ділянках фронту.

Маляр поширила у Телеграмі пояснення “навіщо російська пропаганда розкручує тему наступу Збройних Сил України”.

Так, за версією центру стратегічних комунікацій StratСom, серед інших причин, таких як спроби деморалізації українців, ворог намагається надати підтримку власним солдатам.

“Адже проблема з низькою психологічною готовністю до бою є основною в російській армії”, - стверджують експерти центру.

Щодо самого контрнаступу, президент України Володимир Зеленський у своєму виступі говорить тільки про те, що “цими днями” українські воїни ведуть “особливо важкі бої”.

Генеральний штаб ЗСУ інформує, що за минулу добу українські воїни ліквідували 890 російських окупантів, знищили 8 танків, 7 бойових броньованих машин, 15 артилерійських систем, одну РСЗВ, 3 засоби ППО, 16 БпЛА оперативно-тактичного рівня, 5 крилатих ракет, 18 автомобілів та 5 одиниць спеціальної техніки.

Публікуючи оцінки українського контрнаступу, видання New York Times цитує посадовців США та Європи, котрі кажуть, що нинішні бої можуть стати поворотним пунктом у 15-місячній війні. Газета стверджує, що українські війська “почали операції на кількох фронтах” минулого тижня, після навчання складній тактиці ведення війни та озброєні сучасною західною зброєю вартістю мільярди доларів.

Видання також, спираючись на приватні цитати офіційних осіб, припускає, що “витіснення всіх російських сил з окупованої української землі вкрай малоймовірне”.

Західні медіа сходяться на тому, нова військова ініціатива вплине на дискусії про майбутню підтримку України. NYT додає, що залишається незрозумілим те, що саме Сполучені Штати, Європа та Україна вважатимуть “успішним” контрнаступом.

“Яким би не був результат контрнаступу, американські та європейські чиновники погоджуються, що наразі Путін не налаштований вести переговори. Але Путін розуміє мову сили, і саме це робить контрнаступ таким важливим”, – наголошує NYT.

Дивіться також:

Майбутнє фінансування для України обговорюють у Конгресі США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:54 0:00

Конгресмени вимагають від президента Байдена чимшвидше послати в Україну ATACMS

На цьому ілюстраційному фото Збройні сили Південної Кореї запускають армійську тактичну ракетну систему (ATACMS) під час військових навчань у невідомому місці в Південній Кореї в четвер, 24 березня 2022 року. (Міністерство оборони Південної Кореї через AP)

Американські законодавці зареєстрували двопартійну резолюцію Палати представників, спрямовану на те, щоб спонукати адміністрацію Джо Байдена швидко забезпечити Україну армійськими тактичними ракетними комплексами (ATACMS).

Цим конгресмени збільшують тиск на адміністрацію Байдена, щоб вона зробила усе можливе для перемоги України у війні проти російської агресії.

«Ми повинні дати українцям те, що їм потрібно, щоб виграти цю війну», – сказав представник Джаред Голден, демократ зі штату Мен.

«Не надаючи Україні зброї, необхідної для перемоги у цій війні, адміністрація продовжує конфлікт і коштує незліченних життів українців», – сказав один з авторів резолюції, голова Комітету у закордонних справах Палати представників Майкл Маккол, республіканець з Техасу.

За його словами, для надання Україні військової допомоги, не потрібно мати додаткових витрат.

«Успіх контрнаступу України безпосередньо пов’язаний з військовою допомогою, яку надають США та наші союзники. Таким чином, це надзвичайно розчаровує те, що адміністрація сидить на мільярдах залишків військового фінансування, за допомогою яких вона могла б негайно передати ATACMS Україні та, у свою чергу, допомогти їхнім Збройним силам значно змінити ситуацію на полі бою», – мовиться у заяві Маккола, яку публікує Комітет у закордонних справах на своєму сайті.

Постачання тактичних ракетних систем ATACMS з дальністю 290 миль, що майже вчетверо перевищує існуючі ракети України, є предметом інтенсивних дебатів протягом місяців.

Майже рік тому радник з питань національної безпеки Джейк Салліван заявив, що відправка ATACMS може призвести до того, що конфлікт зрештою переросте у Третю світову війну. На його думку, Україна могла використати цю зброю для нападу глибоко всередині території Росії, а Росія розцінити використання західної зброї як напад на неї з боку Заходу.

Останнім часом у Пентагоні зростає занепокоєння, що запаси зброї у США різко скорочуються, а на виробництво нової зброї потрібен час та збільшення виробничих потужностей.

Як повідомляв Голос Америки, у п’ятницю, 9 червня, Міністерство оборони CША повідомило про новий пакет допомоги Україні на суму 2,1 мільярда американських доларів, який включав боєприпаси для комплексу Patriot, безпілотники Puma, ЗРК і ракети HAWK.

У Пентагоні наголосили, що ця допомога надається в рамках Ініціативи сприяння безпеці в Україні (USAI), тобто на відміну від тієї, що надається в рамках президентських повноважень і надходить негайно, ця замовляється у виробників і її доставка, як правило, займає деякий час.

Дивіться також:

У Вашингтоні вшанували пам’ять жертв комунізму. Відео

У Вашингтоні вшанували пам’ять жертв комунізму. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:25 0:00

У Вашингтоні вшанували пам’ять жертв комунізму. Правозахисники, а також представники різних країн, що постраждали від комуністичного режиму, зібралися біля Меморіалу жертвам комунізму у столиці США та поклали вінки у знак пам’яті.

Більше

XS
SM
MD
LG