Спеціальні потреби

Актуально

Філософська думка в незалежній Україні - 2003-06-05

В цьому випуску рубрики про стан філософської думки в незалежній Україні розповідає в інтерв’ю Володимиру Звігляничу доктор філософських наук, провідний науковий співробітник Інституту філософії Національної Академії Наук України, Валерій Загороднюк.

Ніщо так не любили робити партійні бонзи у колишньому Радянському Союзі, як промивати мозки своєму населенню. Контроль за свідомістю людей був любовно випестуваний і розгалуджений. Його здійснювали насамперед відділи пропаганди і агітації різноманітних партійних комітетів, від центрального до сільського, дбайливі люди у штатському - офіцери КДБ, які були кураторами всіх підприємств, науково-дослідних інститутів, навчальних закладів, тощо. Вони співпрацювали з відповідними керівниками відділів кадрів, відстежуючи найменші вияви інакодумства і ізолюючи їх носіїв. Далі йшли лектори товариства «Знання» та інших агіт-культ-просвітних гуртків. Воювали насамперед з відхиленнями від чергових постанов партії, з релігією, українською діаспорою.

Філософії, цій благородній і вічній науці осмислення людських проблем, добра і зла, істини та хиби, тощо, компартія під іменем «марксистсько-ленінської філософії» відвела роль ударного інструменту ідеологічного контролю за свідомістю. Вона, по суті, мала стати світською релігією, найважливішим елементом зомбування мислення людей.

Чи змінилася ситуація в незалежній Україні? Адже не слід забувати, що десятки тисяч працівників ідеологічної сфери, виховані в дусі «марксизму-ленінізму» нікуди не зникли, вони й зараз працюють за фахом (деякі, правда, стали бізнесменами). З цим питанням ми звернулися до одного з провідних філософів незалежної України, доктора філософських наук, провідного наукового співробітника Інституту філософії НАНУ, Валерія Загороднюка:

Запитання: «Пане Валерію, як би ви схарактеризували стан філософської думки в незалежній Україні? Адже офіційна філософія була марксистсько-ленінською, себто, досліджуючи спеціалізовані питання теорії пізнання, методології науки, їх все-таки треба було вписувати в ритуальну парадигму, визначену сакраментальним «матерія первинна, а свідомість - вторинна.» Чи змінюється ця марксистська парадигма, і якщо так, то що прийшло на її місце?»

Вітповідь: Крах радянського союзу... відхрещення від марксизму... тяжіння до історії філософії... реанімація марксизму особливо у периферійних вузах....світоглядна школа в Україні - людину і світ людини - у такому антропологічному повороті пізній радянський марксизм був співзвучним сучасним тенденціям.

На думку Валерія Загороднюка, українській філософській школі, пов’язаної насамперед з іменем недавно померлого академіка Володимира Шинкарука, саме завдяки відходу від примітивно-зашкарублих схем дослідження марксизму, викладених «корифеєм всіх наук»--Сталіном у його книзі «Основи ВКПб--Короткий курс», вдалося вижити в несамовитих умовах ідеологічного і кадебівського тиску. Достатньо згадати лише арешти філософів Пронюка і Лісового у сімдесят другому році, численні звільнення з роботи та переслідування інших фахівців, незгідних з офіціозом. Такі люди були приречені, оскільки знайти працю вони не могли, перекваліфікація була виключена, залишалось одне - сторожувати та пити. Багато українських філософів виїхало з України назавжди.

Запитання: «Можна сказати, що філософія в Україні деполітизувалась, що вона не є прислужницею влади або тих політичних догматів, які ця влада сповідує?»

Відповідь: Так можна сказати... деполітизація... багато з тих хто викладав науковий комунізм стали «видатними політологами»...

Запитання: «Але чи потрібна Україні така філософія зараз, коли від неї вимагають ринкових реформ, приватизації, тощо. Філософія ж займається свідомістю, духовним світом. Чи актуально це зараз? Наприклад, в Америці філософія взагалі уважається екзотичною дисципліною...»

Відповідь: В Україні теж буде екзотичною дисципліною... але політизована філософія не потрібна... потрібна як компенсація тих негараздів, які ми маємо...йде підпитка з боку молодого покоління...

Ми вас ознайомили лише з першою чаcтиною інтерв’ю Володимира Звіглянича з доктором філософії Валерієм Загороднюком про стан філософської думки в Україні. Заключну частину інтерв’ю передамо у наступній статті цієї рубрики.

Всі новини дня

У Каліфорнії пройшов марш вишиванок. Відео

У Каліфорнії пройшов марш вишиванок. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:36 0:00

Марш вишиванок минулими вихідними пройшов у Каліфорнії. Українська громада у передмісті Лос-Анджелеса організувала не лише демонстрацію традиційного одягу своєї Батьківщини, а й також танцювальний флешмоб. Як це виглядало – в сюжеті Христини Шевченко.

Як зросла популярність Зеленського у США. Відео

Як зросла популярність Зеленського у США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:37 0:00

Феномен популярності Зеленського у США: американці друкують футболки із його зображенням, вивішують на вітринах магазинів постери та навіть ліплять глиняні бюсти президента України. Чому це відбувається – дивіть в сюжеті Юрія Мамона.

Що в Давосі говорили про Україну – подробиці. Відео

Що в Давосі говорили про Україну – подробиці. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:43 0:00

За перші три місяці війни проти України, Росія вірогідно зазнала втрат як Радянський Союз за 9 років війни в Афганістан - міноборони Великої Британії. Що в Давосі говорили про Україну. Деталі – від Богдана Цюпина.

Яку військову допомогу обіцяли Україні під час "Рамштайн-2". Відео

Яку військову допомогу обіцяли Україні під час "Рамштайн-2". Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:15 0:00

47 країн, а також представники НАТО та ЄС, взяли участь у другій зустрічі контактної групи з координування зусиль з оборонної допомоги Україні. З подробицями - Юлія Ярмоленко.

Як і коли Україна зможе очистити свою землю від мін. Відео

Як і коли Україна зможе очистити свою землю від мін. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:28 0:00

8 років війни на Донбасі та майже три місяці повномасштабного вторгнення Росії зробили Україну однією з найбільш замінованих країн у світі. Скільки часу та грошей потрібно, щоб очистити території та чим оперативне розмінування відрізняється від гуманітарного – в сюжеті Лесі Бакалець.

Більше

Відео - найголовніше

У Каліфорнії пройшов марш вишиванок. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:36 0:00
XS
SM
MD
LG