Спеціальні потреби

Актуально

Проблеми української школи - 2003-06-16

Злиденна зарплата, бездарні підручники, брак молодих кадрів. Так визначають вчителі больові проблеми сучасної української школи. По закінченню навчального року з двома київськими вчительками – історії та української мови – було проведено розмову.

Найбільша зміна, що сталася в школі останніх років, це самі діти, -- каже вчителька української мови і літератури Київської спеціалізованої школи №112 Галина Пікож:

"Діти стали іншими. Більш розкутими, вільнішими, не бояться нікого і кажуть те, що хотять."

Пані Галина вчителює ось уже 22 роки. І каже – сьогодні в школу прийшло нове, вільніше покоління. Вони інші й у тому, що стосується вивчення її предмета – мови. Якщо сімнадцятирічні старшокласники починали ще за Союзу в російському садочку, прийшовши в школу, мусили перенавчатись, то нинішні молодші школярі вже й садочок пройшли український. Українська для них – звична мова спілкування, та й батьки не запитують, як раніше, “а чому?”:

"Українська мова вже все-таки стала мовою спілкування. Малесенькі діти, які працюють в початковій школі, вони вже навіть на перервах говорять українською. Це досягнення. Тому що дев'яті класи, десяті, на уроках говорять, бо мусять, і одиниці, може, говорять при спілкуванні, але більшість говорять російською, бо спілкування домашнє все-таки російськомовне. І ця роздвоєність дітям – це теж складна дуже проблема, бо в сім'ї говорять в більшості батьки російською, в школі українською, всі предмети вивчаються українською – вони звичайно звикають, вони б і раді говорити українською, але мовне середовище тільки де – тільки в класі, а тільки вийшли на вулицю, вже його немає."

І все-таки з українською помітний прогрес, - чого, за її словами, не скажеш про підручники. Тобто кількісно школа підручниками забезпечена, але ж якість! Літературу за ними вивчати неможливо, - каже Галина Пікож. Історію – також, - додає інша київська вчителька, викладач історії Кловського ліцею Світлана Петровська.

"Так не можна писати підручники для дітей. Вони нудні, написані абсолютно нецікаво, матеріал розтягнутий, діти кажуть, що абсолютно в цих підручниках не виділено головне і коли ти хворієш і хочеш самостійно щось зробити, вивчити, розібратись, то неможливо навіть розібратись…"

А головне – каже пані Світлана – у цих нових підручниках подано тільки одну концепцію, тільки одну, до примітиву спрощену, точку зору – річ неприпустима для вивчення історії. Заслужений учитель України, Світлана Петровська вчителює 51 рік. Викладала історію за Хрущова і Брежнєва, і каже – все те, що знала сама, завжди знали і її діти. В радянській Україні на її уроках читали в самвидаві Солженіцина та «Інтернаціоналізм чи русифікацію?” Дзюби. Пощастило – ніхто не доніс. І сьогодні в її кабінеті – каже вона – є абсолютно все – від творів Сталіна і підшивок «Правди» за 37 рік до «Жнив скорботи» Конквеста і Народної книги Меморіал про голод 33-го, праць Сергія Білоконя і Олеся Волі, і вірші «розстріляного Відродження», й історична фільмотека. Нові ж підручники, каже вона, для вивчення історії надаються найменше.

Вчителька історії пані Світлана давно перейшла пенсійний вік, учителька української мови пані Галина наближається до нього. Ще одна проблема сучасної школи: молодь не йде вчителювати. Хто вчитиме дітей історії й української мови, математики і біології, коли з школи піде «стара зміна» ентузіастів, ладних працювати за моральну винагороду? Говорять Світлана Петровська і Галина Пікож:

"Для мене школа це не скільки я заробляю. Мені здається, що більшість вчителів намагаються робити свою справу, переступаючи через це болюче питання. Тому що якщо звести все до того, що ми заробляємо, то ми працюємо безкоштовно, на державу і на суспільство. І держава мусить розуміти, що ми вже всі йдемо, це останні роки нашого старого покоління, для якого чи платять, чи не платять, ми все одно працюємо. А молоді не можуть, вони не можуть витримати. Як вони можуть жити на ці копійки. Жоден учитель не може не тільки прожити, а навіть за квартиру заплатити зі своєї зарплати"

"Виживаєм – ну як. Добре, як чоловік працює не в освіті. А як обоє в освіті – то взагалі жах. Приємно, коли мої учні приводять своїх дітей знову до мене вчитися, оце приємно. Робить тебе значимою в житті. Коли дівчатка мої, 92 року випуску приходять зараз і кажуть – Василівна, може, мою дитинку в вашу школу привести, бо вже ж виросло. Оце приємно."

Всі новини дня

Британські й німецькі танки в Україні «скоро виконуватимуть бойові завдання»

Навчання українських військових на танках Леопард-2 в Іспанії. 13 березня 2023 р.

В Україну вже прибули перші партії німецьких і британських танків та інша західна важка бронетехніка, яку українські представники назвали необхідною для визволення захоплених Росією територій на сході й півдні України.

США також зобов’язалися надати українцям свої важкі танки Абрамс, але першочергово Україна отримає американські бойові машини піхоти Бредлі та інші бронемашини.

Я впевнений, що вони зможуть сприяти важливим досягненням на фронті.

Український міністр оборони Олексій Резніков підтвердив, що британські танки Челленджер-2 вже в Україні, після того, як Велика Британія оголосила, що на Батьківщину повернулися українські танкісти після навчання на британських танкових полігонах.

«Ці чудові машини скоро почнуть виконувати бойові завдання», - написав Олексій Резніков у Twitter 28 березня, з подякою британському прем'єр-міністру Ріші Сунаку та міністру оборони Бену Воллесу.

«Обіцяно - доставлено», - похвалися німецький міністр оборони Борис Пісторіус, повідомивши 27 березня, що 18 сучасних танків Леопард-2 A6 вже в Україні разом з наборами боєприпасів і запчастин.

Німецький урядовець висловив впевненість, що ті танки разом з навченими українськими танкістами «зможуть сприяти важливим досягненням».

За словами Бориса Пісторіуса Німеччина знайшла можливість збільшити свою партію Леопардів ще на чотири одиниці, і що разом з постачаннями зі Швеції та Португалії це створить повноцінну танкову бойову групу.

Першою про рішення надати Україні свої важкі танки заявила Велика Британія.

Провідним ініціатором постачання українцям танків Леопард-2 стала Польща, підштовхнувши німецько-американську домовленість про постачання Україні Леопардів та американських Абрамсів.

До так званої «танкової коаліції» згодом долучилися також такі країни як Іспанія, Канада й інші.

США підтримали створення трибуналу для розслідування злочину агресії Росії проти України

Посолка з питань глобального кримінального правосуддя Держдепу США Бет Ван Скаак. Фото зроблене 21 листопада 2022 року. VOA/Олексій Осика

Державний департамент США підтримав створення спеціального трибуналу для розслідування злочину агресії Росії проти України. Про це заявила посолка з питань глобального кримінального правосуддя Держдепу США Бет Ван Скаак 27 березня під час виступу на конференції в Католицькому університеті Америки у Вашингтоні, присвяченій сучасним викликам Нюрнбергським принципам.

«Зараз, у цей критичний момент історії, я можу оголосити, що ми підтримуємо створення спеціального трибуналу для переслідування злочину агресії проти України. Було багато різних моделей, які розглядались. США детально розглядали всі «за» та «проти» кожної з них і дійшли до висновку, що найбільш ефективний спосіб забезпечення відповідальності за злочини агресії передбачає створення інтернаціоналізованого [internationalized, - ориг.] суду в рамках судової системи України», - заявила представниця Держдепу.

Зараз, у цей критичний момент історії, я можу оголосити, що ми підтримуємо створення спеціального трибуналу для переслідування злочину агресії проти України.
посолка з питань глобального кримінального правосуддя Держдепу США Бет Ван Скаак

За словами Бет Ван Скаак, подібні зусилля включатимуть «предметну юрисдикцію стосовно міжнародних злочинів, залучення міжнародного персоналу, можливо, шляхом інтеграції професіоналів, суддів, прокурорів, розслідувачів, адвокатів, чи через надання експертної допомоги за запитом України».

У Держдепі наголошують, що це також може включати міжнародні елементи в тому, як саме суд підтримуватиме Україну та де буде знаходитись. «Наприклад, потенційно це може бути десь у Європі, принаймні під час війни, це надалі зміцнить європейську орієнтацію України, міжнародну легітимність такої інституції та матиме важливе значення для неї, а також сприятиме наданню допомоги сильними державами, які віддані розслідуванню злочину агресії», - наголошує Бет Ван Скаак.

Представниця Держдепу додає, що такий суд міг би сприяти ширшій міжнародній підтримці, а також не потребуватиме резолюції Генеральної Асамблеї про створення нової незалежної міжнародної інституції, для становлення якої потрібні час та ресурси.

«Такий гібридний суд також демонструватиме лідерство України у забезпеченні відповідальності за злочин агресії повністю в рамках національної юридичної системи. Сполучені Штати готові співпрацювати з Україною та іншими країнами світу, надавати ресурси, обмінюватись інформацією з таким трибуналом задля досягнення всебічної відповідальності за міжнародні злочини, які скоюються в Україні», - говорить представниця Держдепу.

Такий гібридний суд також демонструватиме лідерство України у забезпеченні відповідальності за злочин агресії повністю в рамках національної юридичної системи.
посолка з питань глобального кримінального правосуддя Держдепу США Бет Ван Скаак

На питання української служби Голосу Америки про те, чи існує міжнародний консенсус та підтримка створення подібної гібридної моделі міжнародного трибуналу для розслідування злочину агресії Росії, представниця Держдепу відповіла, що поки не вдалось досягнути остаточного консенсусу.

«Не думаю, що поки що вдалось досягнути остаточного консенсусу. Існують дві моделі, що розглядаються: це ця модель – український трибунал, який матиме міжнародний характер [internationalized tribunal, - ориг.] і матиме багато міжнародної підтримки та інший варіант, який може створити Генасамблея ООН. Влада України розглядає обидва варіанти. Висловлювалась перевага більше відокремленій міжнародній інституції, але є побоювання, що, можливо, не вийде зібрати необхідні голоси в Генасамблеї для створення подібної інституції».

Нагадаємо, що як повідомляв Голос Америки, 17 березня, Міжнародний кримінальний суд видав ордери на арешт російського президента Путіна та російської уповноваженої з прав дитини Марії Львової-Бєлової. Ордери, видані судом в Гаазі звинувачують Путіна у воєнному злочині примусового вивезення населення (дітей) з окупованих територій України до Російської Федерації.

Президент США Джо Байден назвав виправданим ордер на арешт російського президента Путіна, який напередодні видав Міжнародний кримінальний суд в Гаазі. Байден підкреслив, що Путін скоїв воєнні злочини. Американський президент, однак, зауважив, що МКС має обмежене міжнародне визнання.

Дивіться також: Міжнародний трибунал для Росії: перспективи створення та реакція Заходу. Відео

Міжнародний трибунал для Росії: перспективи створення та реакція Заходу. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:58 0:00

Історія українки, якій аплодував канадський парламент, Джастін Трюдо і Джо Байден. Відео

Під час виступу Джо Байдена та Джастіна Трюдо перед спільною сесією канадського парламенту прем’єр-міністр Канади звернув окрему увагу на одну із гостей засідання.

Байден доручив збільшити виробництво друкованих плат, що використовуються і на війні в Україні

Друкована плата з напівпровідниковими мікросхемамии. Photo REUTERS/Florence Lo/Illustration/File Photo

Президент США Джо Байден у понеділок доручив виділити 50 млн доларів на виробництво друкованих плат у США і Канаді, які можуть використовуватися, зокрема і під час війни в Україні. Про це повідомляє агенція Reuters.

У коментарі про це рішення, опублікованому на сайті Білого дому, Джо Байден зазначив, що такі технології є важливими для національної оборони США. «Я вважаю, що дії щодо збільшення внутрішніх виробничих потужностей для друкованих плат ... необхідні для запобігання нестачі промислових матеріалів або критично важливих технологічних елементів, які серйозно підірвуть потенціал національної оборони», - заявив Байден.

Також у заяві йдеться, що без відповідних дій президента "не можна очікувати, що промисловість Сполучених Штатів своєчасно забезпечить необхідні промислові ресурси, матеріали або критично важливі технології."

Як зазначає Reuters, друковані плати використовуються в ракетах і радарах, а також в електроніці, яка застосовується в енергетиці та галузі охорони здоров'я.

У коментарі агенції юрист із державних контрактів компанії McCarter & English заявив, що такий крок президента США прискорить контракти "за рахунок оптимізації та визначення пріоритетів у процесах закупівель для цих критично важливих технологій, які використовуються на різних театрах воєнних дій в усьому світі, зокрема, в діючому конфлікті в Україні."

Дивіться також:

План бюджету США на 2024 рік і допомога Україні. СТУДІЯ ВАШИНГТОН
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:59 0:00

Голлівудська зірка і посол Доброї Волі ЮНІСЕФ Орландо Блум - в Україні. Відео

Голлівудська зірка і посол Доброї Волі ЮНІСЕФ Орландо Блум - в Україні. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:12 0:00

Голлівудська зірка і посол Доброї Волі дитячого фонду ООН, ЮНІСЕФ, Орландо Блум, - в Україні.

Більше

XS
SM
MD
LG