Спеціальні потреби

Актуально

Проблеми української школи - 2003-06-16

Злиденна зарплата, бездарні підручники, брак молодих кадрів. Так визначають вчителі больові проблеми сучасної української школи. По закінченню навчального року з двома київськими вчительками – історії та української мови – було проведено розмову.

Найбільша зміна, що сталася в школі останніх років, це самі діти, -- каже вчителька української мови і літератури Київської спеціалізованої школи №112 Галина Пікож:

"Діти стали іншими. Більш розкутими, вільнішими, не бояться нікого і кажуть те, що хотять."

Пані Галина вчителює ось уже 22 роки. І каже – сьогодні в школу прийшло нове, вільніше покоління. Вони інші й у тому, що стосується вивчення її предмета – мови. Якщо сімнадцятирічні старшокласники починали ще за Союзу в російському садочку, прийшовши в школу, мусили перенавчатись, то нинішні молодші школярі вже й садочок пройшли український. Українська для них – звична мова спілкування, та й батьки не запитують, як раніше, “а чому?”:

"Українська мова вже все-таки стала мовою спілкування. Малесенькі діти, які працюють в початковій школі, вони вже навіть на перервах говорять українською. Це досягнення. Тому що дев'яті класи, десяті, на уроках говорять, бо мусять, і одиниці, може, говорять при спілкуванні, але більшість говорять російською, бо спілкування домашнє все-таки російськомовне. І ця роздвоєність дітям – це теж складна дуже проблема, бо в сім'ї говорять в більшості батьки російською, в школі українською, всі предмети вивчаються українською – вони звичайно звикають, вони б і раді говорити українською, але мовне середовище тільки де – тільки в класі, а тільки вийшли на вулицю, вже його немає."

І все-таки з українською помітний прогрес, - чого, за її словами, не скажеш про підручники. Тобто кількісно школа підручниками забезпечена, але ж якість! Літературу за ними вивчати неможливо, - каже Галина Пікож. Історію – також, - додає інша київська вчителька, викладач історії Кловського ліцею Світлана Петровська.

"Так не можна писати підручники для дітей. Вони нудні, написані абсолютно нецікаво, матеріал розтягнутий, діти кажуть, що абсолютно в цих підручниках не виділено головне і коли ти хворієш і хочеш самостійно щось зробити, вивчити, розібратись, то неможливо навіть розібратись…"

А головне – каже пані Світлана – у цих нових підручниках подано тільки одну концепцію, тільки одну, до примітиву спрощену, точку зору – річ неприпустима для вивчення історії. Заслужений учитель України, Світлана Петровська вчителює 51 рік. Викладала історію за Хрущова і Брежнєва, і каже – все те, що знала сама, завжди знали і її діти. В радянській Україні на її уроках читали в самвидаві Солженіцина та «Інтернаціоналізм чи русифікацію?” Дзюби. Пощастило – ніхто не доніс. І сьогодні в її кабінеті – каже вона – є абсолютно все – від творів Сталіна і підшивок «Правди» за 37 рік до «Жнив скорботи» Конквеста і Народної книги Меморіал про голод 33-го, праць Сергія Білоконя і Олеся Волі, і вірші «розстріляного Відродження», й історична фільмотека. Нові ж підручники, каже вона, для вивчення історії надаються найменше.

Вчителька історії пані Світлана давно перейшла пенсійний вік, учителька української мови пані Галина наближається до нього. Ще одна проблема сучасної школи: молодь не йде вчителювати. Хто вчитиме дітей історії й української мови, математики і біології, коли з школи піде «стара зміна» ентузіастів, ладних працювати за моральну винагороду? Говорять Світлана Петровська і Галина Пікож:

"Для мене школа це не скільки я заробляю. Мені здається, що більшість вчителів намагаються робити свою справу, переступаючи через це болюче питання. Тому що якщо звести все до того, що ми заробляємо, то ми працюємо безкоштовно, на державу і на суспільство. І держава мусить розуміти, що ми вже всі йдемо, це останні роки нашого старого покоління, для якого чи платять, чи не платять, ми все одно працюємо. А молоді не можуть, вони не можуть витримати. Як вони можуть жити на ці копійки. Жоден учитель не може не тільки прожити, а навіть за квартиру заплатити зі своєї зарплати"

"Виживаєм – ну як. Добре, як чоловік працює не в освіті. А як обоє в освіті – то взагалі жах. Приємно, коли мої учні приводять своїх дітей знову до мене вчитися, оце приємно. Робить тебе значимою в житті. Коли дівчатка мої, 92 року випуску приходять зараз і кажуть – Василівна, може, мою дитинку в вашу школу привести, бо вже ж виросло. Оце приємно."

Всі новини дня

США та ЄС узгодили заходи в сфері торгівлі, щоб долати кризи, спричинені війною Росії проти України

 Держсекретар США Ентоні Блінкен, міністр торгівлі США Джина Раймондо, віце-президент Єврокомісії Маргарет Вестагер, Представник ЄС з питань торгівлі Валдіс Домбровскіс, міністр закордонних справ Франції Жан-Ів ле Дріан, 15 травня 2022 року. (Kevin Lamarque/Pool Photo via AP)

Сполучені Штати та Європейський Союз домовились про тісну співпрацю з подолання економічних наслідків, до яких призвела війна Росії проти України. В заяві виданій в понеділок, за результатами перемовин посадовців США та ЄС, що відбулись в паризькому університеті Париж-Сакле, йдеться, зокрема про необхідність подолати збої в постачанні продовольства, які виникли через російську агресію в Україні.

Війна Росії проти України призвела до блокування поставок зерна та інших сільськогосподарських товарів, що спричинило різке зростання цін на аграрні товари в світі.

Головний представник ЄС з питань торгівлі Вадіс Домбровскіс заявив, що союзники також домовились використовувати такі міжнародні майданчики як заплановане на червні засідання Світової організації торгівлі, щоб протистояти таким обмеженням, пише Reuters.

Серед інших оголошених ініціатив - співпраця з налагодження роботи каналів постачання, експортних обмежень, безпеки нових технологій, цифрової інфраструктури, тощо, йдеться в заяві лідерів США та ЄС щодо засідання.

"Путін брехав навіть гірше, ніж Лукашенко". На Заході реагують на зустріч союзників Кремля

Саміт ОДКБ в Москві, Кремль 16 травня 2022 року (Alexander Nemenov/Pool Photo via AP)

В понеділок в Москві відбувся саміт "Організації договору про колективну безпеку" (ОДКБ), що об'єднує Росію, Білорусь, Вірменію, Казахстан, Киргизстан та Таджикистан.

Засідання, яке мало бути святковим, адже відбувалось у 300-річчя організації "швидко стало демонстрацією ізоляції Путіна навіть серед сусідів Росії", пише New York Times. Єдиним із союзників Путіна, який на саміті прямо підтримав війну Росії в Україні, став білоруський керівник Олександр Лукашенко, йдеться у статті. Він повторив свої звинувачення проти Заходу у продовженні війни в Україні, щоб послабити Росію.

Хоча Казахстан і Киргизстан можуть мати розбіжності з Росією щодо війни в Україні, обидві ці країни хочуть посилити ОДКБ, зауважує у Twitter аналітик Оксфордського університету Самуель Рамані. Казахстан виступив з більшу участь організації в миротворчих зусиллях ООН, а Киргизстан закликав до координації зусиль проти західних санкцій, відзначає експерт.

На невдоволений вигляд Путіна під час події звернув увагу дослідник Джорджтаунського університету Андерс Аслунд. "Путін брехав більше, ніж Лукашенко", - зауважив Аслунд в соцмережевому дописі. Він перерахував озвучені тези російської пропаганди, що прозвучали під час засіданні, і які раніше спростовували в Україні та на Заході, зокрема щодо українських біолабораторій, буцімто знайдених Росією, та буцімто того, що Путін "воює з нацизмом в Україні".

Також під час саміту Путін заявив, що вступ Фінляндії те Швеції до НАТО не становить загрозу для Росії, на відміну від розміщення в тих країнах військової інфраструктури. Він також оголосив про проведення масштабних військових навчань організації восени 2022 року, повідомляють ЗМІ.

Пентагон: Російські удари в районі Львова спричинили незначні пошкодження в Яворівському центрі

Росія з Чорного моря запустила біля шести ракет по регіону Львова, повідомив посадовець Пентагону США під час брифінгу в понеділок, пише журналіст Голосу Америки Джефф Селдін.

Найімовірніше запуск вівся з підводного човна. Одна з ракет влучила по навчальному оборонному центру в Яворові, однак завдані пошкодження є незначними, додав посадовець і зауважив, що відомостей про постраждалих немає.

"Я не маю повної видимості з цих ударів, - заявив посадовець, пишуть ЗМІ. - Видається, що вони були спрямовані на навчальний об'єкт і з цього ракурсу ми можемо бачити незначні пошкодження декількох споруд".

Посадовець Пентагону наголосив на ролі, яку американські гаубиці грають в українському контрнаступі. Українські сили, за словами посадовця Пентагону, які наводить Селдін, повернули контроль над декількома містами.

"За нашими даними, на основі наших розмов з українцями, 74 (з 90 [переданих США гаубиць] задіяно в бою" поблизу Харкова та на Донбасі, зауважив посадовець.

В понеділок відбулась розмова між міністром оборони України Олексієм Резніковим та очільником Пентагону Ллойдом Остіном. Резніков написав у соцмережах, що повідомив Остіну "як ЗСУ успішно використовує M777 (американські 155-міліметрові гаубиці – ред)".

Під час спілкування з пресою представник Пентагону, за словами Селдіна, також озвучив дані з оборонних поставок для України за минулу добу. Він зауважив, що до регіону було проведено 10 авіапоставок з 7 країн.

Резніков розповів голові Пентагону про успішне використання проти Росії гаубиць M777

Як розповів український міністр оборони, однією з тем розмови з його американським колегою став дзвінок голови Пентагону міністру оборони Росії

Міністр оборони України Олексій Резніков 16 травня провів телефонну розмову з міністром оборони США Ллойдом Остіном.

«Обговорив ситуацію на полі бою та військові потреби України. Розповів йому, як ЗСУ успішно використовує M777 (американські 155-міліметрові гаубиці – ред.). Ми також обговорили його дзвінок міністру оборони Росії. Вдячний Ллойду Остіну за непохитну дипломатичну та військову підтримку України», – розповів про деталі дзвінка Олексій Резніков.

13 травня – вперше після початку війни РФ в Україні, – міністр оборони США Ллойд Остін провів телефонну розмову з міністром оборони Росії Сергієм Шойгу.

Як повідомили у Пентагоні, очільник американського Міноборони закликав російського міністра «до негайного припинення вогню в Україні і наголосив на важливості підтримки ліній зв’язку».

Водночас російські медіа повідомили, що сторони обговорили «актуальні питання міжнародної безпеки, зокрема ситуацію в Україні».

У Росії також заявили, що розмова відбулася з ініціативи американської сторони.

McDonald's, Renault виходять з Росії

Архівне фото: ресторан McDonald's в російському місті Дімітров, 6 грудня 2014 року

Після більш ніж 30-річної присутності в Росії, популярна американська мережа швидкого харчування оголосила про продаж активів і зупинку бізнесу в Росії.

Компанія, прихід якої до СРСР пов'язували з поширенням "перебудови" та "гласності", тепер заявила, що подальше перебування в Росії не відповідає цінностям компанії.

"Гуманітарна криза, спричинена війною в Україні та непередбачувані умови діяльності спонукали McDonald's до висновку, що продовжувати власність бізнесу в Росії не є доцільним і не співпадає з цінностями McDonald's", - йдеться в заяві компанії. До мережі McDonald's в Росії належить більше 850 ресторанів, де працюють більше 62 000 людей, заявили в компанії. Там підтвердили віддансть захисту працівників у період продажу активів.

Французький автовиробник Renault також оголоси про продаж активів в Росії, вартістю більше 2 мільярдів доларів.

З початку повномасштабного вторгнення Росії до України, близько тисячі компаній оголосили про добровільне скорочення бізнесу в Росії, йдеться в дослідженні Єльського університету.

Так, напрвклад, британська нафтова компанія ВР заявила про перегляд своїх акціонерних відносин з російською нафтовою компанією "Роснєфть", компанія-виробник газованих напоїв PepsiCo оголосила зупинку продажів Pepsi-Cola в Росії через "жахливі події, що відбуваються в Україні". Багато компаній все ж вирішили продовжити ведення бізнесу в Росії.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG