Спеціальні потреби

Журналісти просять Л.Кучму ветувати закон - 2003-07-16


Прийнятий українським парламентом на початку липня закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо сфери охорони державної таємниці)", ставить під загрозу сам факт існування демократії в Україні. Таку думку висловлюють українські експерти у галузі мас-медіа та представники Організації з питань безпеки і співробітництва в Європі.

Каменем спотикання даного законопроекту стало введення поняття “конфіденційна інформація, що є власністю держави” та збільшення повноважень Служби безпеки України. Крім того у законі виписано, що право на інформацію зводиться до права вільно одержувати, використовувати, поширювати і зберігати відкриту за режимом доступу інформацію.

На думку українських експертів, положення нового закону , суперечать нормам Конституції України і міжнародно-правових стандартів у сфері забезпечення свободи слова та відкритого доступу до інформації. Так, для прикладу, стаття 34 Конституції України визнає право кожної людини "вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово чи іншим способом - на свій вибір". А відповідно до статті 64-ої права і свобода людини і громадянина не можуть бути обмежені.

Експерти також підкреслюють, що конфіденційна інформація не може перебувати у власності держави, а може належати лише конкретним особам.

Крім того відповідно до закону на громадян за збереження, придбання і використання спеціальних технічних засобів для зняття інформації з каналів зв’язку й інших засобів одержання інформації накладається штраф у розмірі від 50 до 300 неоподатковуваних мінімумів доходу громадян, а на посадових осіб - від 200 до 500.

Українські журналісти вже звернулись до Президента з проханням накласти вето на прийнятий парламентом закон про розширення повноважень СБУ з охорони держтаємниці, і тим самим підтвердити рішучість глави держави у прагненні забезпечити становлення свободи слова в Україні.

Із заявами про неприйняття нового українського закону і закликом до його скасування також виступили Європейський союз, Міжнародна федерація журналістів і ОБСЄ. Представник Організації з безпеки і співробітництва в Європі Фреймут Дув, вважає, загрозливим прийняття українським парламентом закону, що розширює повноваження Служби безпеки України з охорони державної таємниці і позбавляє українських журналістів права захищати від спецслужб свої джерела інформації.

XS
SM
MD
LG