Спеціальні потреби

Актуально

Журналісти просять Л.Кучму ветувати закон - 2003-07-16

Прийнятий українським парламентом на початку липня закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо сфери охорони державної таємниці)", ставить під загрозу сам факт існування демократії в Україні. Таку думку висловлюють українські експерти у галузі мас-медіа та представники Організації з питань безпеки і співробітництва в Європі.

Каменем спотикання даного законопроекту стало введення поняття “конфіденційна інформація, що є власністю держави” та збільшення повноважень Служби безпеки України. Крім того у законі виписано, що право на інформацію зводиться до права вільно одержувати, використовувати, поширювати і зберігати відкриту за режимом доступу інформацію.

На думку українських експертів, положення нового закону , суперечать нормам Конституції України і міжнародно-правових стандартів у сфері забезпечення свободи слова та відкритого доступу до інформації. Так, для прикладу, стаття 34 Конституції України визнає право кожної людини "вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово чи іншим способом - на свій вибір". А відповідно до статті 64-ої права і свобода людини і громадянина не можуть бути обмежені.

Експерти також підкреслюють, що конфіденційна інформація не може перебувати у власності держави, а може належати лише конкретним особам.

Крім того відповідно до закону на громадян за збереження, придбання і використання спеціальних технічних засобів для зняття інформації з каналів зв’язку й інших засобів одержання інформації накладається штраф у розмірі від 50 до 300 неоподатковуваних мінімумів доходу громадян, а на посадових осіб - від 200 до 500.

Українські журналісти вже звернулись до Президента з проханням накласти вето на прийнятий парламентом закон про розширення повноважень СБУ з охорони держтаємниці, і тим самим підтвердити рішучість глави держави у прагненні забезпечити становлення свободи слова в Україні.

Із заявами про неприйняття нового українського закону і закликом до його скасування також виступили Європейський союз, Міжнародна федерація журналістів і ОБСЄ. Представник Організації з безпеки і співробітництва в Європі Фреймут Дув, вважає, загрозливим прийняття українським парламентом закону, що розширює повноваження Служби безпеки України з охорони державної таємниці і позбавляє українських журналістів права захищати від спецслужб свої джерела інформації.

Всі новини дня

Громадяни Росії в Латвії мають скласти іспит на знання латвійської, інакше депортація. Відео

Половина з тих, хто прийшов на екзамен його успішно складають. Решта виправдовуються, що протягом багатьох років не знайшли можливості вивчити латвійську мову, бо їм вистачало російської.

ЗСУ тепер мають свій "фірмовий" почерк – унікальний шрифт, розроблений дизайнером із Сум. Відео

Збройні сили України тепер мають свій "фірмовий" почерк, унікальний шрифт, розроблений дизайнером із Сум. Які українські традиції використали в роботі над шрифтом для ЗСУ, і чому армія Німеччини користується стилем, який розробили росіяни?

Росія заблокувала експорт зерна з українських портів. ООН нагадує про голод, каже, що ситуація "дуже серйозна"

Судно New Victory під прапором Белізу перевозить зерно в рамках Чорноморської зернової ініціативи ООН, протока Босфор у Стамбулі, Туреччина, 12 травня 2023 року. REUTERS/Yoruk Isik

Російська федерація повідомила Спільний координаційний центр (СКЦ) у Стамбулі про обмеження реєстрацій суден в українському порту Південний.

Незважаючи на загрозу продовольчої кризи та голоду у низці країн, Росія таким чином блокує експорт зерна з України та мотивує це своє рішення бажанням відновити експорт власного аміаку територією України.

Про це 1 червня повідомив Стефан Дюжаррік, речник Генерального секретаря Організації Об’єднаних Націй.

“Ми стурбовані постійним уповільненням реалізації Чорноморської ініціативи”, - сказав Дюжаррік. Та зокрема повідомив, у травні експорт зерна та інших культур становив менше половини обсягів, відправлених у квітні. Так, у травні з українських портів вийшли 33 судна. Лише 3 з них – з порту Південний.

“Це дуже серйозна ситуація. Треба рухатися вперед. Ініціативу планується відновити 17 липня”, – сказав Дюжаррік.

Раніше ООН заявляла, що не має запасного плану на випадок, якщо Росія вийде з угоди, що дозволяє Україні експортувати зерно на міжнародні ринки.

“Глобальні гарячі точки голоду зростають, про що ми вас регулярно сповіщаємо”, - наголосив Дюжаррік. Він також запевнив, що секретаріат ООН надав практичні пропозиції “всім сторонам”.

Як повідомляв Голос Америки, 31 травня ООН заппропонувала Україні, Росії й Туреччині почати підготовку до відновлення транзиту російського аміаку через Україну. Це одна з “вимог” Кремля, у разі невиконання якої Росія погрожувала заблокувати експорт зерна з України.

Мінінфраструктури України 1 червня повідомила, що українська сторона надіслала листа до СКЦ з вимогою відновити повноцінну роботу. Йдеться про діяльність СКЦ у складі 3 інспекційних команд та 9 інспекцій на день. “Українські інспектори наразі перебувають в СКЦ та готові негайно приступити до роботи в разі відновлення реєстрації суден”, - інформує міністерство.

“Сподіваємося, що партнери по [зерновій - ред.] Ініціативі все ж таки знайдуть рішення та припинять цей шантаж Росії всього світу. Адже значення Зернової Ініціативи вже доведено світовим продовольчим ринком і світ не має мовчати”, - йдеться у оприлюдненій заяві Мінінфраструктури.

У ній також йдеться про 7 місяців “саботажу та гальмування роботи з боку російської делегації в СКЦ”, у результаті чого світ недоотримав мінімум 20 млн тонн продовольства.

За інформацією відомства, упродовж 10 місяців роботи Зернової ініціативи експортовано понад 30,5 млн тонн продукції українських аграріїв.

Українську “Мавку” показують на великих екранах у США. Відео

Українську “Мавку” показують на великих екранах у США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:37 0:00

Українська “Мавка” збирає зали глядачів в американських кінотеатрах. Анімаційний фільм за мотивами Лісової пісні Лесі Українки вийшов у прокат на великих екранах у США.

Чи може Україна завдавати ударів по території Росії? Коментарі законодавців США. Відео

Упродовж травня Росія здійснює повітряні атаки на українські міста, зокрема на Київ, ледь не щодня. Як на це реагують в Конгресі? Що кажуть про можливість України завдавати ударів по території Росії? І як пропонують притягнути росіян до відповідальності?

Більше

XS
SM
MD
LG