Спеціальні потреби

Україна закуповуватиме зерно за кордоном. Мито не зніматиметься. - 2003-07-23


Український уряд має намір закупити зерно на зовнішньому ринку. Президент Кучма вже підписав закон, за яким до листопада в Україні ліквідовано мито на ввіз зерна.

Жнива в Україні вже почалися. Врожаї поки що більш ніж скромні – по тринадцять центнерів з гектару, тоді як звичними для України є принаймні удвічі більші цифри.

До того ж кількість засаджених площ у порівнянні з минулим роком менша на двадцять відсотків. Однак урядовці кажуть, що жодної кризи немає. Просто хліб докуповуватимуть за кордоном. Уряд зробив висновки щодо недавнього ажіотажу на продовольчому ринку і не буде повторювати власні помилки, каже перший віце-прем’єр Микола Азаров:

“Так природні умови були поганими, але ніякої трагедії не було, а якби ми у лютому-березні закупили півтора мільйони тон зерна ми б створили на два-три роки гарантію, що такого зросту цін не буде. Тому що ціни були 500 гривен за тону, а при такій ціні на зерно, ціна хліба максимуму може бути 1 гривня за кілограм.”

В принципі, за словами Азарова, Україні вистачить і зібраного хліба, купатимуть зерно для того, аби держава могла грати на ринку і мати можливість впливати на штучні ажіотажі. Загалом уряд проти податкових пільг, які все ж довелося ввести до імпортерів зерна. Кабмін обіцяє реформувати свою політики і подати до парламенту пропозиції щодо того, аби допомагати селянам не пільгами, а конкретними адресними дотаціями.

Микола Азаров зазначив: “Уряд пропонує ввести прямі адресні дотації селянам безпосередньо. Зараз дискутується, як цю дотацію виплачувати – чи на гектар, коли дотацію отримає той, хто обробив гектар землі, чи на центнер даного хліба чи кілограм м’яса. Отримуватиме дотацію той, хто є виробником, а не посередники, які користуються нинішніми пільгами.”

Очікується що такі пропозиції з’являться у парламенті вже восени і тоді від депутатів залежатиме, чи перейде Україна на ті норми підтримки аграрної сфери, які працюють у більшості країн світу.

XS
SM
MD
LG