Спеціальні потреби

Актуально

Ставлення українців до ЄЕП виявляється зовсім протилежне ніж представила влада, стверджують соціологи. - 2003-10-17

Чи підтримують українці створення Єдиного економічного простору з Росією, Білоруссю і Казахстаном? Головним аргументом прихильників Є-ЕП в українській владі є те, що сімдесять (70) відсотків громадян висловились “за”. Проте як свідчать результати останніх соціологічних досліджень, відповідь кардинально міняється, якщо запитання сформулювати по-іншому.

Корр. - Скажіть будь ласка, як ви ставитеся до угоди про Спільний економічний простір з Росією, Білоруссю і Казахстаном? Перехожий - Я так думаю, що історично воно так склалося, що ці народи більш близькі одне одному, аніж, скажімо, Західна Європа, до якої ми зараз пнемося.

Корр. - А скажіть, якщо ця угода передбачає передання частини суверенітету українського в єдиний наднаціональний орган, де більшість буде належати Росії і рішення будуть обов”язковими для України? Перехожий - Тоді погано. Тоді погано ставлюся. А хіба на таких засадах воно існує?

Населення України підтримує ЄЕП постільки, поскільки не має про ЄЕП ніякої інформації. Ідею створення Єдиного Економічного Простору сприймають як ідею покращення економічних стосунків з Росією – а хто ж проти кращих економічних стосунків? Тому, на думку соціологів, адекватну картину ставлення українських громадян до угоди, підписаної в Ялті, може дати лише запитання, поставлене конкретно, а не “взагалі”. Так, у документах про ЄЕП передбачено створення єдиного регулюючого органу, право голосу в якому розподілятимуться відповідно до величини валового внутрішнього продукту кожної з держав. В такій ситуації Росія матиме 76 відсотків голосів, Україна – 14. Експерти Київського міжнародного інституту соціології вирішили запитати респондентів саме про це, найбільш дражливе питання угоди. І звучало запитання саме так, як моє запитання до перехожого на київській вулиці. Як показали результати опитування, створення в рамках Угоди про Єдиний економічний простір регулюючого органу, в якому Росія матиме абсолютну більшість голосів і рішення якого будуть для України обов'язковими, значно частіше отримує негативну, ніж позитивну оцінку серед громадян України. Позитивно до цієї ідеї ставиться лише 31 відсоток опитаних, і майже половина – 44 відсотки висловлюються проти. Прихильників угоди більше на Півдні і Сході України, але навіть і в цих регіонах вони не становлять абсолютної більшості. При цьому найбільше противників Угоди про ЄЕП серед молодих і високоосвічених респондентів, тоді як прихильники переважають у старшій віковій категорії та серед людей з початковою або неповною середньою освітою. Ставлення до угоди істотно залежить також від національності опитаних. Серед етнічних українців противників ЄЕПу чи не вдвічі більше, ніж прихильників, а серед росіян прихильники значно переважають. Опитування було проведено на замовлення Інституту відкритої політики. Як говорить керівник Інституту, народний депутат Анатолій Матвієнко, якби імовірний референдум з приводу ЄЕП відбувався демократично, результат цього референдуму були би далеко не такі однозначні, як це подає влада, що твердить про підтримку населенням ідеї Єдиного Економічного Простору.

Матвієнко: «Люди голосують за ЄЕП, якщо нічого не знають. Якщо знають бодай хоч одну складову несправедливості угоди, вони налаштовані себе вести абсолютно інакше. Просвітницької роботи, відповідної правди про ЄЕП сьогодні ніхто не знає, вона є забороненою темою, засоби масової інформації про це нічого не говорять».

Як каже Матвієнко, на ставлення українців до ЄЕП зараз активно впливає новий чинник - острів Тузла. За словами депутата, який на чолі парламентської делегації вирушає на прикордонний острів в Азовському морі, цей конфлікт, спричинений агресивною політикою Росії, може стати першим цвяхом у труну інтеграційної риторики про Єдиний економічний простір.

Всі новини дня

Головні акценти допомоги Канади Україні - у інтерв’ю із посолкою України Юлією Ковалів. Відео

Канада надає не лише військову, а й потужну фінансову і гуманітарну допомогу. Про головні акценти допомоги Оттави Києву Юлія Ярмоленко поспілкувалася із посолкою України у Канаді Юлією Ковалів.

США оголосили про новий пакет військової допомоги для України – подробиці. Відео

США оголосили про новий пакет військової допомоги для України – подробиці. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:04 0:00

США надають Україні боєприпаси, зенітно-ракетні системи NASAMS, радари на 820 мільйонів доларів. З подробицями – Остап Яриш.

Євген Клопотенко про визнання борщу культурною спадщиною ЮНЕСКО. Відео

Євген Клопотенко про визнання борщу культурною спадщиною ЮНЕСКО. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:09:13 0:00

Український борщ визнали нематеріальною, культурною спадщиною ЮНЕСКО, яка потребує термінової охорони. Катерина Лісунова поспілкувалась про подію із відомим кухарем і ініціатором включення борщу до нематеріальної спадщини ЮНЕСКО Євгеном Клопотенком.

США надають Україні боєприпаси, зенітно-ракетні системи NASAMS, радари на 820 мільйонів доларів

NASAMS кадр з відео Міністерства оборони США

Міністерство оборони США оголосило про додаткову безпекову допомогу Україні на суму 820 мільйонів доларів. Новий пакет включає допомогу за спеціальними президентськими повноваженнями на суму до 50 мільйонів доларів США, а також 770 мільйонів доларів США в рамках Ініціативи сприяння безпеці в Україні (USAI). Про це в Пентагоні повідомив речник Міністерства оборони Тодд Бріссіл.

Це надання допомоги за спеціальними повноваженнями президента є чотирнадцятим за рахунком вилученням обладнання зі запасів Міністерства оборони України, яке адміністрація Байдена санкціонувала з серпня 2021 року. У цьому пакеті українська армія отримає додаткові боєприпаси для ракетно-артилерійських систем високої мобільності (HIMARS).

Згідно з заявою, в рамках програми USAI, «Міністерство оборони надасть Україні критично важливий потенціал для захисту від російської агресії». У цей пакет входить:

– дві норвезькі Національні вдосконалені зенітно-ракетні системи (NASAMS);

– до 150 000 снарядів 155 мм артилерії;

– чотири додаткові контрартилерійські радари.

Як пояснює Пентагон, на відміну від допомоги за президентськими повноваженнями, USAI є механізмом, згідно з яким Сполучені Штати закуповують озброєння у промисловості, а не постачають обладнання, яке вилучається зі запасів Міністерства оборони. Це оголошення, згідно з повідомленням, означає, що уряд починає процес укладання контрактів для надання додаткових можливостей Збройним Силам України.

Пентагон нагадує, що Сполучені Штати виділили близько 7,6 мільярдів доларів США на безпекову допомогу Україні з початку правління адміністрації Байдена, у тому числі приблизно 6,9 мільярдів доларів з початку неспровокованого вторгнення Росії 24 лютого. З 2014 року Сполучені Штати виділили понад 8,8 мільярдів доларів на безпекову допомогу Україні.

Міністерство оборони США говорить, що Україні постачається та зброя, яка їй в цей момент потрібна, в залежності від ситуації на полі бою.

У заяві Пентагона наголошується, що Сполучені Штати продовжують працювати зі своїми союзниками та партнерами і в цьому випадку особливо відзначають Норвегію, яка допомагає Сполученими Штатами надати «сучасні засоби протиповітряної оборони, які допоможуть Україні захиститися від жорстоких повітряних атак Росії».

Президент України Володимир Зеленський заявив у п’ятницю 1 липня, що Росія вже випустила проти України близько 3 тисяч ракет і російські ракетні удари підкреслюють важливість надання Україні оборонної підтримки країнами Заходу.

Внаслідок нічного обстрілу багатоквартирного будинку і бази відпочинку в Одесі у ніч проти 1 липня загинуло щонайменше 20 осіб. Як повідомили в оперативному командуванні «Південь», обстріл трьома ракетами Х-22 вели російські літаки стратегічної авіації Ту-22 з напрямку Чорного моря.

Як війна в Україні впливає на підготовку до проміжних виборів в США. Відео

Як війна в Україні впливає на підготовку до проміжних виборів в США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:59 0:00

Рекордна інфляція, реформа зброїних сил, війна в Україні — все це частина політичних дебатів напередодні проміжних виборів в США, які відбудуться вже менш, ніж через півроку. Однак кандидати від партій визначаються вже зараз - напередодні праймеріз пройшли у кількох штатах.

Більше

XS
SM
MD
LG