Спеціальні потреби

Актуально

В Українї відсутня справжня політична еліта, стверджують експерти. - 2003-10-24

Політична еліта України: чи спроможна вона виконати свою суспільну місію? І чи здатен хтось із політичних лідерів – потенційних кандидатів у Президенти – здійснити прорив до європейських цінностей? Про політичну еліту дискутували учасники “круглого столу”, організованого Центром імені Разумкова. Тон “елітарній” дискусії задав представник фонду Фрідріха Еберта в Україні Гельмут Курт. Виявляється, в його рідній Німеччині, та й у всій Західній Європі від вживаня слова “еліта” давно відмовились. Некоректно. Тимчасом в Україні слово є, а от політичної еліти… Принаймні якщо судити з результатів експертного опитування, проведеного Центром Разумкова, то переважна більшість опитаних каже: «за формальною ознакою еліта існує, а за рівнем суспільного авторитету й довіри – її нема». “Еліта” з французької перекладається як “краще”, “добірне”, “цвіт”. Учасники дискусії характеризували вітчизняну політичну еліту в інших термінах. За визначенням президента центру Разумкова Анатолія Гриценка, “нинішня політична еліта – це ті, хто обікрав свій народ”. Комуніст Георгій Крючков згадує про бійки в парламенті, невиїзних депутатів і цитує Шевченкове: “раби, підніжки, грязь Москви, Варшавське сміття ваші пани”. Борець з корупцією “нашоукраїнець” Володимир Стретович нагадує про декотрих народних обранців, представників еліти, які стали такими протизаконно, купивши свій мандат. Голова опозиційної партії “Собор” Анатолій Матвієнко назвав нинішню політичну еліту “чорною” – як каже він, це чорна еліта вчорашніх керівників складів і двічі судимих. За словами Левка Лук'яненка, відсутність національної еліти не дивина, адже з 13-го століття, відколи Україна втратила державність, нація, як каже він, була без голови. Інший радянський дисидент Іван Дзюба каже, що не приймає такої еліти і слідом за Генріхом Гайне повторює: “Я – плебей”. А БЮТівець Юрій Луценко іронізує з приводу тих сподівань на якісну зміну еліт, які багато хто пов'язує з приходом до влади найпопулярнішого сьогодні в Україні політика Віктора Ющенка.

Юрій Луценко: «Народ чекає месію. А отримає, між іншим, зайця в овечій шкірі, між іншим, я вже так казав. Того зайця, який не посмів підтримати Україну без Кучми в найрішучіший момент».

Із жодним з нинішніх лідерів експерти не пов'язують «якісний прорив України на основі європейський цінностей», хоча на Віктора Ющенка експерти покладають більше надій. Це засвідчили дані експертного опитування Центру Разумкова, в якому команди всіх потенційних кандидатів у президенти оцінювались за критеріями, яким мусить відповідати еліта: чесність та порядність, компетентність і професіоналізм, пріоритет суспільних інтересів над особистими, патріотизм, відповідальність. Результати прокоментував на круглому столі керівник центру Разумкова Анатолій Гриценко:

«Жодна з команд, за жодним з критеріїв не отримала навіть четвірки. Від двох з копійками до трьох з копійками. Тобто на оцінку добре експерти не оцінюють жодну з потенційних президентських команд. Результати опитувань показують, що не лише нинішня влада не користується високим рівнем довіри і очікувань з боку населення, але й ті люди, які вважають себе опозицією і які також налаштовані на вибори, жодний з потенційних кандидатів не має переваг, значимих переваг. Якби вибори відбувалися наступної неділі, жоден з кандидатів не переміг би в першому турі, це зрозуміло, але також зрозуміло, що жоден з них не набрав би 50 відсотків і в другому турі».

Отже, думка експертів – в країні сьогодні нема політичних лідерів, які мали б підтримку абсолютної більшості населення. Коли ж такі лідери з'являться і до влади в Україні прийде якісно нова політична еліта, назва якої елітою не викликатиме саркастичної усмішки? Відповідаючи на це запитання, переважна більшість опитаних експертів назвала термін: 10 років і більше.

Всі новини дня

На HBO відбувлася прем'єра документального фільму “Чорнобиль. Загублені касети”. Відео

На HBO відбулася прем'єра документального фільму “Чорнобиль. Загублені касети”. Основою сюжету стала знахідка унікальних відеокасет з Чорнобильської трагедії у київських архівах - а також приватні кадри, які автори ніколи не показували широкому загалу.

У Асоціації правників України пояснюють, чому Україна має довести, що Росія чинить геноцид. Інтерв'ю

Робота на правовому фронті боротьби з Росією йде як на державному рівні, так і на неурядовому. Юридична спільнота України об’єднала зусилля, аби допомагати правоохоронцям фіксувати воєнні злочини росіян, а також координувати роботу зі своїми іноземними колегами.

У Вашингтоні відкрили фотовиставку "Маріуполь - мирний", "Маріуполь - героїчний". Відео

Україна оголосила про найбільший обмін полоненими з початку повномасштабної війни. Додому повернулись 144 військових, в тому числі 95 оборонців Азовсталі.

B Україні вже розслідують понад 20 тисяч випадків воєнних злочинів росіян. Відео

B Україні вже розслідують понад 20 тисяч випадків воєнних злочинів росіян. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:45 0:00

За інформацією генпрокуратури України, протягом своєї повномасштабної війни Росія обстріляла 25 тисяч об'єктів української цивільної інфраструктури, більшість із них - знищено. На додачу в Україні вже розслідують понад 20 тисяч випадків воєнних злочинів росіян.

Важливі заяви НАТО, США та що вони означають для України. Відео

Важливі заяви НАТО, США та що вони означають для України. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:11:26 0:00

НАТО оголосили про посилений пакет нелетальної допомоги Україні, а також про допомогу в модернізації збройного сектору України. Джо Байден оголосив про суттєвє збільшення військової присутності Сполучених Штатів у Європі.

Більше

XS
SM
MD
LG