Спеціальні потреби

В Українї відсутня справжня політична еліта, стверджують експерти. - 2003-10-24


Політична еліта України: чи спроможна вона виконати свою суспільну місію? І чи здатен хтось із політичних лідерів – потенційних кандидатів у Президенти – здійснити прорив до європейських цінностей? Про політичну еліту дискутували учасники “круглого столу”, організованого Центром імені Разумкова. Тон “елітарній” дискусії задав представник фонду Фрідріха Еберта в Україні Гельмут Курт. Виявляється, в його рідній Німеччині, та й у всій Західній Європі від вживаня слова “еліта” давно відмовились. Некоректно. Тимчасом в Україні слово є, а от політичної еліти… Принаймні якщо судити з результатів експертного опитування, проведеного Центром Разумкова, то переважна більшість опитаних каже: «за формальною ознакою еліта існує, а за рівнем суспільного авторитету й довіри – її нема». “Еліта” з французької перекладається як “краще”, “добірне”, “цвіт”. Учасники дискусії характеризували вітчизняну політичну еліту в інших термінах. За визначенням президента центру Разумкова Анатолія Гриценка, “нинішня політична еліта – це ті, хто обікрав свій народ”. Комуніст Георгій Крючков згадує про бійки в парламенті, невиїзних депутатів і цитує Шевченкове: “раби, підніжки, грязь Москви, Варшавське сміття ваші пани”. Борець з корупцією “нашоукраїнець” Володимир Стретович нагадує про декотрих народних обранців, представників еліти, які стали такими протизаконно, купивши свій мандат. Голова опозиційної партії “Собор” Анатолій Матвієнко назвав нинішню політичну еліту “чорною” – як каже він, це чорна еліта вчорашніх керівників складів і двічі судимих. За словами Левка Лук'яненка, відсутність національної еліти не дивина, адже з 13-го століття, відколи Україна втратила державність, нація, як каже він, була без голови. Інший радянський дисидент Іван Дзюба каже, що не приймає такої еліти і слідом за Генріхом Гайне повторює: “Я – плебей”. А БЮТівець Юрій Луценко іронізує з приводу тих сподівань на якісну зміну еліт, які багато хто пов'язує з приходом до влади найпопулярнішого сьогодні в Україні політика Віктора Ющенка.

Юрій Луценко: «Народ чекає месію. А отримає, між іншим, зайця в овечій шкірі, між іншим, я вже так казав. Того зайця, який не посмів підтримати Україну без Кучми в найрішучіший момент».

Із жодним з нинішніх лідерів експерти не пов'язують «якісний прорив України на основі європейський цінностей», хоча на Віктора Ющенка експерти покладають більше надій. Це засвідчили дані експертного опитування Центру Разумкова, в якому команди всіх потенційних кандидатів у президенти оцінювались за критеріями, яким мусить відповідати еліта: чесність та порядність, компетентність і професіоналізм, пріоритет суспільних інтересів над особистими, патріотизм, відповідальність. Результати прокоментував на круглому столі керівник центру Разумкова Анатолій Гриценко:

«Жодна з команд, за жодним з критеріїв не отримала навіть четвірки. Від двох з копійками до трьох з копійками. Тобто на оцінку добре експерти не оцінюють жодну з потенційних президентських команд. Результати опитувань показують, що не лише нинішня влада не користується високим рівнем довіри і очікувань з боку населення, але й ті люди, які вважають себе опозицією і які також налаштовані на вибори, жодний з потенційних кандидатів не має переваг, значимих переваг. Якби вибори відбувалися наступної неділі, жоден з кандидатів не переміг би в першому турі, це зрозуміло, але також зрозуміло, що жоден з них не набрав би 50 відсотків і в другому турі».

Отже, думка експертів – в країні сьогодні нема політичних лідерів, які мали б підтримку абсолютної більшості населення. Коли ж такі лідери з'являться і до влади в Україні прийде якісно нова політична еліта, назва якої елітою не викликатиме саркастичної усмішки? Відповідаючи на це запитання, переважна більшість опитаних експертів назвала термін: 10 років і більше.

XS
SM
MD
LG