Спеціальні потреби

Українці виступають за всенародне обрання президента. - 2003-12-17


Понад три мільйони українців висловилися за те, щоб Президент України обирався всенародно. Акцію збору підписів на підтримку прямих всенародних виборів глави держави ініціював блок Віктора Ющенка «Наша Україна». Акція тривала місяць – з 8 листопада до 12 грудня в усіх областях України. З координатором акції, народним депутатом Тарасом Стецьківим розмовляла Оксана Лігостова.

Як каже Тарас Стецьків, 3 мільйони 168 тисяч підписів, зібраних за місяць, перевершили сподіання ініціаторів акції.

Тарас Стецьків: «Ми на старті цієї кампанії виглядали таким собі народним ополченням, яке воює проти регулярної армії. А вже на завершенні акції ми отримали народне ополчення, яке уже мало ознаки регулярної армії».

За словами народного депутата, підтримку прямих всенародних виборів Президента висловлювали не тільки прихильники найпопулярнішого кандидата – Віктора Ющенка.

Тарас Стецьків: «Приблизно 80 процентів з оцих підписантів це люди, які уже точно будуть голосувати за Ющенка. Відсотків 15-20 це люди, які підтримують ідею прямих виборів, але мають до Ющенка або нейтральне ставлення, або на сьогодні мають симпатії до іншого кандидата. І власне ціль цієї акції було чітко сказати, що ми, блок «Наша Україна» Віктора Ющенка, є лише ініціатор акції, але мета цієї акції – зберегти право людей самим собі обрати Президента, і наші агітатори в наметах говорили таке, що нам є байдуже, за кого ви проголосуєте. Ми, «НУ», тільки хочем відстояти ваше право самим собі обрати Президента – якого хочете. І це збільшувало нашу підтримку, збільшувало число прихильників цієї акції».

Така активна підтримка дає підстави опозиції, в її полеміці з владою, апелювати до народу. Як каже Тарас Стецьків, це може бути заклик до нової хвилі громадянського протесту, це може бути організація всенародного референдуму. Політичне рішення, каже він, опозиція прийматиме одразу після 23 грудня, коли Верховна Рада проголосує за котрийсь із трьох варіантів конституційної реформи. Якщо пройде так званий варіант Гавриша, який, власне, й передбачає скасування прямих президентських виборів та обрання Президента наступного року в стінах Верховної Ради, опозиція сприйме це як оголошення війни.

Тарас Стецьків: «І влада над тими речами має задуматися, що для неї є краще: йти з нами на конфронтацію, коли в нас за спиною народ, чи іти на нормальний компроміс в парламенті. Тобто ми не є сьогодні завернуті на вулицю раз і назавжди. Ми тільки говоримо, що якщо влада буде нас давити, ми закличем на підтримку народ, активізуємо вулицю».

Як каже координатор акції «Україні – народного Президента!», її результати додали надії на те, що право прямих президентських виборів вдастсься відстояти.

Тарас стецьків: «І ця надія базується на тому, як люди підтримали нашу акцію. Як стояли черги біля наметів, як люди самі вирізали з газет наші зразки підписних листів, купували конверти за свої гроші, надсилали нам, як нас просили з-за кордону, вишліть нам по Інтернету зразок підписного листка, ми підпишемось, бо ми заробляєм на свої сім'ї в Італії, в Німеччині, у Франції, але ми чуєм про таку акцію, ми хочем підтримати. Як люди, незважаючи на прямі заборони, от в окремих містах міськвиконкоми приймали рішення заборонити ставити намети. В Сумах це було, в Свердловську Луганської області, в одному з районних центрів мер міста пообіцяв спалити ці палатки. Що робили наші активісти? Вони продовжували збирати підписи».

Згідно з даними багатьох соціологічних досліджень, абсолютна більшість громадян України вважає, що Президент має обиратися на загальнонаціональних виборах. Останнє опитування Фонду «Демократичні ініціативи» називає цифру у 87% прихильників прямих президентських виборів. Тим часом обрання Президента Верховною Радою підтримує лише 5 відсотків населення.

XS
SM
MD
LG