Спеціальні потреби

Aрешт податківцями засновника «Львівської газети» викликав появу листа із засудом дій державних органів. - 2004-01-09


В українських друкованих та інтернет виданнях з'явилося звернення громадськості щодо політичної ситуації в країні та подій у Львові. 30 грудня місцеві податківці заарештували одного із засновників «Львіської газети» Маркіяна Іващишина, який свого часу був лідером студентського голодування 90-го року. В інтерв'ю Голосу Америки пан Іващишин заявив, що дії львівських податківців він вважає тиском на газету.

Маркіяна Іващишина льівські податківці арештували напередодні Нового року. Податківці кажуть, що вчинили так, оскільки Іващишин, який є свідком у справі проти приватного підтриємтва Тортолла не з'явився давати свідчення. Через це у приміщення податкової адміністрації його привели у наручниках. Вже за кілька годин там були журналісти та депутати. Іващишина звільнили, однак ця подія набула неабиякого розголосу, адже конфлікт податквців з «Львіською газетою» триває вже досить давно. Маркіян Іващишин переконаний – його, як засновника незалежної газети, просто хотіли залякати.

Маркіян Іващишин: «Держава і всі провладні сили намагються керувати всім медійними простором. Їм то в значній мірі вдається на загальноукраїнському рівні. Думаю, що тепер вони почали думати за регіональний рівень. У зв'язку з тим, що на газету важко вплинути, є добрий журналістський колектив, пробують через засновників впливати. Але ми нічого не збираємося змінювати, хоч думаю, що тиск буде тривати». Головний редактор «Львівської газети» Олег Онисько теж дотримується цієї версії. Він каже, що податківці надто почали перейматися виданням після того, як газета надрукувала кілька статей про діяльність податкової адміністрації та особисто її голови Сергія Медведчука, рідного брата лідера СДПУ(о) та глави адміністрації Віктора Медведчука.

Олег Онисько: «Загострення з податковою почалося тільки після того, як наші засновники Рущишин та Іващишин почали досить відверто висловлюватися, а газета писати багато про діяльність податківців. Це була спроба залякування, адже інших юридичних приводів для такого приводу свідка, а це фактично арешт, не було».

Податкова адміністрація Львівської області жодних коментарів щодо цієї справи не дає. Тим часом у перший день після свят у кількох друкованих та інтернет виданнях з'явилося звернення громадськості з приводу арешту Маркіяна Іващишина та ситуації в державі, яке вже підписали відомі громадські діячі, політики та журналісти. Вони переконані що це є черговим прикладом незаконних дій влади, від яких в Україні не застрахований ніхто. За словами Олега Ониська це є спроба показати позицію людей щодо дій можновладців.

Олег Онисько: «Ддля нас цей документ є важливим тим, що демонструє солідарність людей, які не бояться казати правду про те, що відбувається в країні».

Політолог Кость Бондаренко, коментуючи останні події довкола «Львівської газети», заявив що в Україні податкова служба практично перетворилася на силовий орган боротьби з опозиційними політиками та незалежними мас-медіа.

Кость Бондаренко: «В державі зараз податкова адміністрація перетворилася не просто на збирача податків, а на частину репресивно-каральної системи. Коли ми зараз говоримо про політичну реформу, про реформування суспільства, потрібно чітко окресилити роль податково адміністрації, а також інших керівників середньої ланки, аби в майбутньому уникнути подальшого зловживання владою».

Відповідні норми, які б не дозволили податківцям втручатися у діяльність мас-медіа, мають бути схвалені на рівні законів, каже Кость Бондаренко. Інакше кожна газета, радіо чи телеканал може стати об'єктом ретельної уваги податківців. Як свідчать дослідження міжнародних та українських недержавних структур, саме незалежні або опозиційні мас-медіа найчастіше перевіряються різноманітними контролюючими органами.

XS
SM
MD
LG