Спеціальні потреби

Протягом  2003-го року в Україні загинуло четверо журналістів, 42 – зазнали нападів, погроз і залякувань. - 2004-01-12


Протягом 2003-го року в Україні загинуло четверо журналістів, 42 – зазнали нападів, погроз і залякувань. Такі дані оприлюднив Інститут масової інформації.

Стан свободи слова за минулий рік в Україні не покращився. Так, протягом року 38 українських засобів масової інформації заявили про економічний, політичний або непрямий тиск на себе або своїх співробітників. Одним з яскравих прикладів цього став конфлікт між «Львівською газетою» та Львівськю обласною державною податковою адміністрацією, який триває вже кілька місяців. Як стверджують працівники газети, після того як податкова перевірка не знайшла серйозних порушень у виданні, почалось переслідування засновників «Львівської газети».

У понеділок у Львові закривають клуб «Лялька», що належить мистецькому об'єднанню «Дзига», яким керує Маркіян Іващишин – один із засновників «Львівської газети». Офіційна версія – завершення терміну угоди про оренду. Проте на думку представників «Дзигі», відмова у продовженні угоди про співпрацю була вмотивована тиском на дирекцію театру з боку влади, загалом, та Державної Податкової Адміністрації, яка розпочала у театрі раптову перевірку восени 2003 року.

Ще один приклад тиску на ЗМІ був зафіксований кілька днів тому. 10 січня в Запоріжжі співробітники міської Державтоінспекції затримали вантажний автомобіль, який віз віддрукований наклад газети «Без цензури» для південних областей України. Машину було зупинено під приводом перевірки вантажу. Співробітники адміністративної міліції, які невдовзі прибули на місце затримання, вилучили у водія паспорт, права, накладні документи, пачку газет. Лише після втручання народного депутата Сергія Соболєва ситуація була вирішена. Журналіст видання Мар'яна Мигаль, каже, що газета вже дійшла до місця призначення, але «Наша Україна» наполягатиме на покаранні винних.

Мар'яна Мигаль:«Вантаж дійшов за місцем призначення, водія відпустили, але при цьому правоохоронці завдали йому тілесних ушкоджень та змусили його написати заяву про відмову від претензій при цьому погрожуючи йому трьохдобовим ув'язненням. Завдяки втручанню народного депутата Сергія Соболєва та деяких юристів «Нашої України» водія було визволено, відповідно і тираж визволений, він дійшов за місцем свого призначення. Також Сергій Соболєв заявив, що буде вимагати від начальника міського управління внутрішніх справ Запоріжжя звільнити з посад за грубе втручання і порушення закону підполковника Миколу Мазура, який ніби-то організував цю провокацію, майора Юрія Молчанова та інспектора Олега Михалкова».

На думку Сергія Соболєва затримання вантажівки не ініціатива запорізького ДАІ, а спланована з Києва акція, проте прямих доказів цього немає. Зараз представники газети готують запит до народних депутатів та планують звернутись із відкритим листом до Спілки журналістів України та організації «Репортери без кордонів».

XS
SM
MD
LG