Спеціальні потреби

Українська опозиція позбавлена можливості висловлювати свою точку зору з екранів телебачення, кажуть експерти. - 2004-01-23


З українського інформаційного простору фактично витіснено новини з наданням різних точок зору. Опозицію дедалі активніше позбавляють можливості трансляції своєї думки за допомогою телебачення. Моніторинг політичних новин за грудень 2003 року здійснила Академія української преси за підтримки міжнародного Фонду «Відродження».

Це вже третя хвиля моніторингу політичних теленовин, яку Академія української преси проводить починаючи з жовтня минулого року. Як показує дослідження, чим ближче до президентських виборів, тим більше в українському телеефірі матеріалів, які подаються з однієї політичної перспективи, тим менше слова надають опозиції.

У грудні частка політичних теленовин, що розглядаються з різних точок зору, скоротилася порівняно з жовтнем удвічі і зараз становить всього 10% ефірного часу. В новинах грудня ще більше зростає увага до фігури Президента, з кожної п'ятої до кожної четвертої новини про Україну.

Головними ньюсмейкерами залишаються також прем'єр Янукович і спікер Литвин, щедро згадується парламентська більшість та її фракції. Тим часом опозиція на периферії уваги: частка присвяченого їй ефірного часу не перевищує семи відсотків. І геть мізерний час час дається опозиції, щоб висловити свою точку зору, говорить керівник проекту, провідний науковий співробітник Інституту соціології Національної академії наук Наталя Костенко.

Наталя Костенко: «Виходить так, що про опозицію говорять, але слово їй самій надають вкрай неохоче».

Як каже соціолог, ці стійкі тенденції особливо проявилися під час висвітлення провідними каналами такої політичної події, як попереднє схвалення законопроекту змін до Конституції 23-25 грудня. Дві третини усіх повідомлень провідних каналів ці події у Верховній Раді подавал з однієї політичної перспективи: як протистояння позитивної і конструктивної більшості проти негативної деструктивної опозиції. Оціночних суджень не бракувало: згадувались, як в радянські часи, трудові колективи, що підтримують дії більшості з просування політичної реформи, і міжнародні структури, які, мовляв, єдині підтримують опозицію, опозицію ганили за нанесенення матеріальної шкоди і висловлюли їй прямі погрози в ефірі, однак при цьому назва проекту, через який виник конфлікт, здебільшого не згадувалася, а зміст його залишався інтригою для глядачів новин.

Наталя Костенко: «Суть того, за що відбувалося голосування, за що опозиція вдавалася до тих чи інших заходів».

Як каже, підсумовуючи результати моніторингу, Президент Академії української преси професор Валерій Іванов, з наближенням виборів журналістика в Україні дедалі перетворюється на пропаганду.

Валерій Іванов: «Журналістика і пропаганда це різні речі. На жаль, в Україні вони зараз змішуються. І тенденція чим ближче до президентських виборів, тим гірше, тим далі від новинної журналістики і ближче до пропаганди. Забувають те гасло 23 року минулого століття, яке висловила асоціація американських редакторів: новини - не погляди. Новини у нас, на жаль, ідуть з чіткими політичними поглядами, причому однобічними».

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG