Актуально
Українська влада оплесками зустріла промову президента Росії у палаці Україна. - 2004-01-25
Останній візит Володимира Путіна до Києва був більше урочистим, ніж робочим. Путін у палаці культури Україна закрив рік Росії та відсидів концерт, присвячений цій події, а також відзначенню 350-річчя Переяславської Ради. У залі була присутня практично вся верхівка укаїнської влади. Путін наговорив українцям багато комліментів, чим зірвав чимало оплеків залу.
Володимир Путін: «Якби у той час було зроблено інший вибір, навряд чи б ми сьогодні мали таку міцну європейську державу як Украна. Дуже сумніваюсь. Але Переяславські угоди мали величезне значення і для розвитку Росії».
Вже на другий день свого візиту, в суботу, Путін відвідав Києво-Печерську Лавру, а також разом із Леонід Кучмою взяв участь у богослужінні в Успенському храмі Лаври. Він висловив підтримку митрополиту Володимиру, настоятелю УПЦ Московського патріархату, а також закликав і далі бути єдиними у справах канонічних.
«Православна церква України - незалежна. Єдиний зв'язок з російською - це зв'язок канонічний і духовний. Це те невелике, що залишилося абсолютно єдиним, і ми повинні зберегти цю єдність для майбутнього покоління», - підкреслив президент Росії.
Леонід Кучма також заявив, що виступає за єдину православну церкву. Цікаво, що за день до цього, Кучма вручав нагороду патріарху УПЦ Київського патріархату Філарету. Під час нагородження український президент зазначив, що без Філарета української церкви не існувало б.
Під час перебування російського Президента, один з членів його делегації мер Москви Юрій Лужков отримав від української влади орден Ярослава Мудрого 5-го ступеня. Лужков добре відомий своїми анти-українськими висловлюваннями.
Попри урочистості Президенти підписали також кілька міждержавних угод. Очікуваних енергетичних домовленостей серед них не було. Засідання щодо газового консорціуму має відбутися у лютому і за участі німців, а рішення щодо використання нафтопроводу Одеса-Броди також мають оприлюднити пізніше.
Кучма та Путні підписали протокол між Кабінетом міністрів України та урядом Російської Федерації про поставки товарів, угоду щодо регулювання поставок українського оцинкованого прокату та про співробітництво між компанією «ТВЕЛ» (Російська Федерація) та «Енергоатом» (Україна) про забезпечення українських АЕС ядерним паливом.
Дещо затьмарив візит Путіна хіба що інцидент із журналісткою Франс-Прес. Її позбавили акредитації на виступи Президентів після того, як вона в аеропорту Бориспіль запитала Путіна про можливість балотування Кучми на треітй термін. Агенство Франс Прес назвало такі дії адміністрації Президента України такими, що не відповідають демократичним нормам. Цікаво, що російська сторона претензій до журналістки не мала. Також інтернет-видання «Українська правда» повідомляє, що його кореспонденту було відмовлено в акредитації.
Всі новини дня
Росія прицільно б’є по цивільній інфраструктурі - Анна Новосад. Інтерв'ю
У Вашингтоні відбулась дискусія «Освіта під час війни. Рік російської агресії проти українських шкіл», модератором якої була засновниця благодійного Фонду savED, колишня міністерка освіти Анна Новосад. Дивіться її інтерв’ю Голосу Америки.
Мільйон боєприпасів для України: результати саміту лідерів ЄС. Відео
Лідери ЄС схвалили план відправки Україні 1 млн артилерійських боєприпасів протягом наступних 12 місяців. «ЄС підтримує Україну в її невпинному прагненні до свободи», – заявив президент Європейської Ради Шарль Мішель. «Ми будемо стояти з Україною стільки, скільки буде потрібно» – наголосив він.
- Голос Америки
США ввели санкції проти режиму Лукашенко. Тіхановська закликає не ототожнювати білорусів з урядом. Відео
Сполучені Штати запровадили додаткові санкції проти режиму Лукашенка, зокрема за придушення продемократичного руху у Білорусі, і підтримку російської війни в Україні.
- Голос Америки
З українських портів відбули ще три кораблі з зерном та благодійна пшениця для Ємену

Україна у п'ятницю, 24 березня, відправила 30 тисяч тонн пшениці з Одеси, щоб підтримати мільйони людей у Ємені – у рамках ініціативи "Зерно з України", яку ініціював президент Зеленський і підтримали низка міжнародних донорів.
USAID повідомляє, що ця пшениця годуватиме 4 мільйони людей у Ємені впродовж 1 місяця. А загалом ця зернова ініціатива допомагає долати голод і забезпечує переміщення продуктів харчування та добрив в час глобального дефіциту.
Постачання до Ємену профінансували, серед іншого, уряди Франції, Іспанії та США (Агенція США з міжнародного розвитку USAID), за підтримки Всесвітньої продовольчої програми ООН.
“Чорноморська зернова ініціатива забезпечує зерном тих, хто його потребує у всьому світі, і підтримує всіх, хто покладається на сільськогосподарський сектор”, - заявило посольство США в Україні у Твіттері.
Надзвичайний і Повноважний Посол України в Королівстві Саудівська Аравія Анатолій Петренко наголосив: "Завантажене зерном судно в рамках ініціативи “Зерно з України” (Grain from Ukraine) сьогодні вирушило до Ємену. Україна продовжує відігравати активну роль як гарант продовольчої безпеки, будучи щиро та твердо відданою задоволенню гострих гуманітарних потреб дружнього єменського народу”.
Ініціативу "Зерно з України" започаткували 26 листопада 2022 року, у 90-ту річницю відзначення Голодомору в Україні. Її мета - надсилати зерно у найбідніші країни Африки, де принаймні 5 мільйонів люди живуть в умовах голоду. За цією угодою країни-донори закуповують зерно в Україні й покривають транспортні витрати.
Зерно для Італії, Єгипту та Тунісу
Крім того, як повідомляє ООН, 24-го березня з України відчалило три судна із зерном, що містили понад 60 тисяч тонн кукурудзи та понад 15 тисяч тонн сої. Вони прямують до Італії, Єгипту і Тунісу.
На інфографіці від ООН видно маршрути кораблів із зерном. А також зазначено, що Україна постачає світу сільськогосподарську продукцію, зокрема пшеницю, кукурудзу, соняшникову олію, ячмінь, сою, ріпак, горох тощо.
Посолка США в Україні Бріджит Брінк наголосила на своїй сторінці у Твіттері, що Чорноморська зернова ініціатива “робить можливим цей життєво важливий шлях для підтримки людей у світі, які найбільше страждають від продовольчої безпеки, і гарантує, що українське зерно потрапляє до тих, хто його найбільше потребує”. За словами дипломатки, лідери G7 “чітко дали зрозуміти, що важливо продовжувати та розширювати цю ініціативу”.
Чорноморську зернову Угоду уклали з Росією за посередництва Туреччини та ООН 22 липня 2022 року.
18 березня 2023 року її вдруге продовжили на 120 днів.
З початку угоди з українських портів відпливли понад 700 суден, - підрахувало видання CNBC. А міністр розвитку громад, територій та інфраструктури України Олександр Кубраков повідомляв, що з 1 серпня 2022 року Україна відправила понад 25 мільйонів тонн зерна на потреби світу.
Раніше адміністраторка Агенції USAID Саманта Пауер заявляла, що Чорноморська зернова ініціатива є критично важливою для боротьби з глобальним голодом. А держсекретар США Ентоні Блінкен заявляв, що від початку дії зернової ініціативи з України вивезли стільки зерна, що з нього можна зробити 8 мільярдів буханок хліба.
У Всесвітній продовольчій програмі ООН стверджують, що через збій постачання продовольств з України та Росії близько 345 мільйонів людей стикаються з проблемою продовольчої безпеки, - повідомляв Голос Америки.
- Associated Press
«Ми не похитнемося», – Байден та Трюдо про підтримку України. Відео
«Як вам добре відомо, пане Президенте, Канада буде продовжувати міцно стояти пліч-о-пліч з Україною, чого б це не вимагало», – прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо.
Форум