Спеціальні потреби

Конституцiйний суд знову каже «так!» полiтреформi - 2004-03-18


Київ – 18 березня. Конституційний Суд сьогоднi визнав такою, що відповідає Конституції, нову редакцію конституційних змін. Законопроект Медвечука-Симоненка-Мороза, відомий також під назвою проект 4105, передбачає усі плановані раніше зміни до Конституції, за винятком виборів Президента парламентом.

Конституційний Суд, що раніше визнав конституційним законопроект про вибори Президента в парламенті, тепер визнав конституційним законопроект, який таких виборів не передбачає. «Тобто ніяких виборів Президента парламентом не передбачається», сказав суддя-доповідач у справі Олександр Мироненко. За його словами, стаття Конституції про всенародне обрання Президента залишається без змін, і Президент України і в 2004 році і надалі обиратиметься народом.

Проведення всенародних виборiв, здобуте, як уважається, під тиском як суспільної думки всередині України, так і міжнародної громадськості, віднині закріплене висновком Конституційного Суду, що є остаточним і оскарженню не підлягає. Залишається, однак, інтрига з тим, чи буде втілено в життя решту положень конституційної реформи. Її противники кажуть про нелегітимність голосування руками, яким попередньо схвалювалися поправки до Конституції 24 грудня минулого року. Проте Конституційний Суд відмовив у відкритті провадження за трьома протестними поданнями народних депутатів, сказавши, що не компетентний визначати, законним чи незаконним було голосування 24 грудня, і порадивши Верховній Раді самій розібратись із своїм регламентом. Про це докладнiше говорив суддя Мироненко:

«Те, що відбувалось у Верховній Раді 24 грудня і 3 лютого, а ви це бачили так, як я, а може, дехто там і був – це внутрішні проблеми Верховної Ради України. І Конституційний Суд України ні зараз, ні наперед не буде втручатися у ці політичні бійки».

Отже, конституційність пропонованих змін до Конституції визнано, і прихильники реформи готуються до негайного її здійснення. Тим часом противники – опозиційні фракції БЮТ і «Наша Україна» кажуть, що й далі не визнають голосування руками 24 грудня. Як сказав з цього приводу лідер «нашоукраїнців» Віктор Ющенко:

«До сьогоднішнього дня ми не можемо знайти протоколу голосування – друзі, хто голосував 276 нардепів, як це можна визнавати фактом. У нас є політичний договір з БЮТ, з соціалістами про те, що для нас це нелегітимний процес, який може тенденцію ту, яка відбулася в останні роки в Білорусі, коли нелегітимний процес розгляду і внесення змін до Конституції породив нелегітимну Конституцію, а нелегітимна Конституція породила нелегітимну владу».

Як каже Ющенко, опозиція готова захищати від перекроювання національну Конституцію всіма можливими засобами, включно із закликом до вулиці та блокуванням трибуни. Лідери провладної більшості на це відказують, що знайдуть спосіб, як проголосувати.

«Буде блокуватися трибуна, то сьогодні і у більшості, і у керівництва Верховної Ради знайдуться шляхи і методи для того, щоб провести голосування» - сказав член фракції СДПУ(о) Ігор Шурма.

А як заявив представник президента в парламенті Олександр Задорожній, вже у наступний четвер конституційна реформа, що суттєво обмежить повноваження наступного Президента України, може бути проголосована.

XS
SM
MD
LG