Спеціальні потреби

Актуально

Борис Тарасюк: Україна скочується до авторитаризму. - 2004-04-07

Україна скочується до авторитаризму - так уважає колишній міністр закордонних справ України Борис Тарасюк, який нещодавно вiдвiдав Вашингтон. Про нинішню ситуацію в Україні він розмовляв з нашим співробітником Петром Фединським. Розмова почалася з того, чому не було України серед сiмох держав, якi на початку квiтня прийнято до союзу НАТО.

БТ: Я б сказав, що на жаль це є логiчним, що України немає серед цих семи країн. Логiчним через те, що фактично Україна декларує одне, а робить iнше. Особисто я вважаю, що за нинiшньої влади годi чекати на те, що Україна здiйснить аналогiчнi кроки i стане членом НАТО, але я переконаний в тому, що вона стане членом НАТО вiдразу пiсля змiни влади в Українi.

ПФ: А в чому полягає ця декларативнiсть та вiдсутнiсть змiсту?

БТ: Ну, я б сказав, якщо коротко, дуже влучно охарактеризував ситуацiю I полiтику нинiшньої української влади верховний комiсар Євросоюзу Хав`єр Солана, який сказав, що українськiй владi треба грати за правилами, а не гратися з правилами. Отже оголошується курс на членство в Євросоюзi i в НАТО, а насправдi здiйснюється полiтика в протилежному напрямi – на Схiд i Україна в результатi цього втягується в євразiйськi об`єднання.

ПФ: Президент Кучма засудив членiв опозицiї, якi їдуть за кордон критикувати становище в Українi. До такого роду критикiв мабуть можна зарахувати i Вас. Яким чином допомогає чи шкодить Українi критика, висловлена перед чижинцями?

БТ: Нещодавно прем`єр-мiнiстр Янукович на конференцiї «Україна в Європi i у свiтi» в Києвi договорився то того, що, мовляв, уряд так багато робить в Українi i що вiн би ще бiльше зробив, якби йому не заважала б опозицiя. Що викликало, звичайно, пожвавлення i смiх в залi. На мою думку, опозицiя – це є ознака демократичностi в будь-якiй державi. Питання полягає в тому, якi є взаємини мiж опозицiєю i бiльшiстю, тобто тих, хто при владi. На мою думку, те, що вiдбувається в Українi – ми є свiдками, фактично, скочування до авторитаризму.

ПФ: «Наша Україна» довго домагалася пропорцiйної системи виборiв, що Верховна Рада нещодавно схвалила. Який вплив матиме це на склад парламенту, на українську полiтику i можливо на вiдносини мiж Америкою i Україною?

БТ: Який вплив це матиме на американсько-українськi взаємини ще рано говорити, але, на мою думку, в принципi «Наша Україна» виступала, i це правильно Ви вiдзначили, за необхiднiсть впровадження пропорцiйної системи. Питання полягає в тому, що нинi, за нинiшнiх полiтичних умов, закон про пропорцiйнi вибори, фактично, є цинiчною спробою i спекуляцiєю з метою протягнути змiни до Конституцiї - змiни до Конституцiї, якi змiнять Конституцiю таким чином, щоби нинiшнiй режим залишився при владi. Отже в даному разi, закон про пропорцiйнi вибори став, фактично, квитком до продовження агонiї нинiшньої влади в Українi.

ПФ: Щодо Конституцiйної реформи, то американцi, Євросоюз – усi недвозначно кажуть, що не можна мiняти правила гри – правила полiтичної гри – так близько до виборiв. В чому тут справа? Чому влада цього не розумiє. Чи вони попросту цинiчно вiдкидають це?

БТ: Влада в Українi сьогоднi має найнижчий рiвень пiдтримки в суспiльствi, але вона захищає уже свої фiнансовi iнтереси, iнтереси олiгархiчних кланiв, якi, користуючись наближенiстю до влади, награбували, фактично, нацiональнi багатства. Отже влада нi за що не вiдмовиться вiд того, щоби стерегти цi награбованi багатства. I тут питання не полягає стiльки в людинi, яка очолює цю владу, скiльку в тому кланi, який уже утворив цю владу. Я вважаю, що боротьба за змiну влади в Українi буде серйозною, жорстокою i все буде залежати вiд того, наскiльки демократичним силам вдасться об`єднатися i виграти цi вибори.

Всі новини дня

Джо Байден у промові «Про стан справ в країні» згадав Україну, закликав до реформ та двопартійної співпраці. Відео

7 лютого Президент Джо Байден звернувся до Конгресу США з промовою «Про стан справ в країні». Байден згадав Україну, закликав до реформ та двопартійної співпраці. Колеги-демократи назвали це звернення «рузвельтівським», а парламентарі з Республіканської партії освистали виступ. 

Рада Безпеки ООН вже вдруге на цьому тижні провела засідання, присвячене Україні. Відео

Рада Безпеки ООН вже вдруге на цьому тижні провела засідання, присвячене Україні. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:36 0:00

Радбез ООН вдруге на цьому тижні провів засідання, присвячене Україні. Сьогодні брифінг скликала Росія, аби обговорити «перспективи мирного врегулювання кризи довкола України в контексті збільшення поставок західної зброї». За засіданням у штаб-квартирі ООН стежила Ірина Соломко.

Деталі візиту президента України до Великобританії: зустріч з Ріші Сунаком, аудієнція у короля, виступ перед парламентом. Відео

Президент Зеленський наперед «подякував» Лондону за потужні британські літаки під час свого візиту до Великої Британії. Можливість відправлення Україні винищувачів для захисту у війні проти РФ не зняте з порядку денного, заявив прем'єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак. 

Генсек НАТО закликав США бути готовими до довгої війни РФ в Україні

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ у Вашингтоні, США, 8 лютого 2023. Фото: AP Photo/Jacquelyn Martin

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ зустрівся із міністром оборони США Остіном Ллойдом. “Нам потрібно бути готовими до довготривалої перспективи, щоб підтримувати Україну стільки, скільки буде потрібно”, - сказав генсек під час прес-конференції за результатами зустрічі у Вашингтоні.

Столтенберґ також привітав дії адміністрації президента Байдена і особливо двопартійну підтримку, яку відчув особисто під час зустрічах у Конгресі США під час свого візиту сьогодні.

Генсек нагадав, що перемога Путіна могла б стати сигналом іншим авторитарним режимам, зокрема в Азії, що вони можуть досягти своїх цілей, застосовуючи військову силу: “Це зробило б світ небезпечнішим і вразливішим. Отже, в інтересах нашої національної безпеки, слід забезпечити, щоб Україна діяла як суверенна незалежна держава”.

Столтенберґ подякував Сполученим Штатам та особисто Ллойду Остіну “за непохитне лідерство у наданні підтримки Україні”. Ця підтримка щодня змінює ситуацію на полі бою і є критичною для самооборони України, наголосив генсек НАТО.

Очільник Пентагону повідомив, що у розмові зі Столтенбергом йшлося "про гостру загрозу з боку Росії". Йшлося і про “спільні виклики, включаючи безпекові занепокоєння щодо Китайської Народної Республіки”.

Дивіться також:

"Надання зброї - це процес, що розвивається" - Блінкен відповів на питання про літаки для України

F-16 ВПС Польщі під час авіашоу Wings Over Baltics 2019. Фото: REUTERS/Ints Kalnins

Держсекретар США Ентоні Блінкен відповів на питання про перспективу надання літаків Україні. Зокрема, про процес надання зброї Україні держсекретар зауважив що йдеться про “процес, що розвивається”.

“Ми продовжуватимемо у тісній співпраці з українцями і партнерами робити висновки про те, що, на нашу думку, потрібно Україні та що може бути найбільш ефективним сьогодні”, - сказав Блінкен під час спільної прес-конференції з генеральним секретарем НАТО Єнсом Столтенбергом, що відбулась у середу у Вашингтоні.

За словами держсекретаря, військова допомога Україні під час війни змінювалася відповідно до того, як мінявся характер агресії Росії.

“Так само змінювалася і наша підтримка, ми завжди хотіли переконатися, що Україна має в своїх руках обладнання, яке їй знадобиться для захисту у цей момент. Не менш важливим є вміння українців ефективно його використовувати. І це вимагає, в деяких випадках, серйозної підготовки. І, нарешті, все це потрібно об’єднати в єдину цілісну стратегію”, - сказав Блінкен.

Як повідомляв Голос Америки, прем'єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак під час прес-конференції із президентом України Володимиром Зеленським сказав, що сьогодні розпочато програму навчання українських пілотів у Британії.

Більше

XS
SM
MD
LG