Спеціальні потреби

Актуально

Борис Тарасюк: Україна скочується до авторитаризму. - 2004-04-07

Україна скочується до авторитаризму - так уважає колишній міністр закордонних справ України Борис Тарасюк, який нещодавно вiдвiдав Вашингтон. Про нинішню ситуацію в Україні він розмовляв з нашим співробітником Петром Фединським. Розмова почалася з того, чому не було України серед сiмох держав, якi на початку квiтня прийнято до союзу НАТО.

БТ: Я б сказав, що на жаль це є логiчним, що України немає серед цих семи країн. Логiчним через те, що фактично Україна декларує одне, а робить iнше. Особисто я вважаю, що за нинiшньої влади годi чекати на те, що Україна здiйснить аналогiчнi кроки i стане членом НАТО, але я переконаний в тому, що вона стане членом НАТО вiдразу пiсля змiни влади в Українi.

ПФ: А в чому полягає ця декларативнiсть та вiдсутнiсть змiсту?

БТ: Ну, я б сказав, якщо коротко, дуже влучно охарактеризував ситуацiю I полiтику нинiшньої української влади верховний комiсар Євросоюзу Хав`єр Солана, який сказав, що українськiй владi треба грати за правилами, а не гратися з правилами. Отже оголошується курс на членство в Євросоюзi i в НАТО, а насправдi здiйснюється полiтика в протилежному напрямi – на Схiд i Україна в результатi цього втягується в євразiйськi об`єднання.

ПФ: Президент Кучма засудив членiв опозицiї, якi їдуть за кордон критикувати становище в Українi. До такого роду критикiв мабуть можна зарахувати i Вас. Яким чином допомогає чи шкодить Українi критика, висловлена перед чижинцями?

БТ: Нещодавно прем`єр-мiнiстр Янукович на конференцiї «Україна в Європi i у свiтi» в Києвi договорився то того, що, мовляв, уряд так багато робить в Українi i що вiн би ще бiльше зробив, якби йому не заважала б опозицiя. Що викликало, звичайно, пожвавлення i смiх в залi. На мою думку, опозицiя – це є ознака демократичностi в будь-якiй державi. Питання полягає в тому, якi є взаємини мiж опозицiєю i бiльшiстю, тобто тих, хто при владi. На мою думку, те, що вiдбувається в Українi – ми є свiдками, фактично, скочування до авторитаризму.

ПФ: «Наша Україна» довго домагалася пропорцiйної системи виборiв, що Верховна Рада нещодавно схвалила. Який вплив матиме це на склад парламенту, на українську полiтику i можливо на вiдносини мiж Америкою i Україною?

БТ: Який вплив це матиме на американсько-українськi взаємини ще рано говорити, але, на мою думку, в принципi «Наша Україна» виступала, i це правильно Ви вiдзначили, за необхiднiсть впровадження пропорцiйної системи. Питання полягає в тому, що нинi, за нинiшнiх полiтичних умов, закон про пропорцiйнi вибори, фактично, є цинiчною спробою i спекуляцiєю з метою протягнути змiни до Конституцiї - змiни до Конституцiї, якi змiнять Конституцiю таким чином, щоби нинiшнiй режим залишився при владi. Отже в даному разi, закон про пропорцiйнi вибори став, фактично, квитком до продовження агонiї нинiшньої влади в Українi.

ПФ: Щодо Конституцiйної реформи, то американцi, Євросоюз – усi недвозначно кажуть, що не можна мiняти правила гри – правила полiтичної гри – так близько до виборiв. В чому тут справа? Чому влада цього не розумiє. Чи вони попросту цинiчно вiдкидають це?

БТ: Влада в Українi сьогоднi має найнижчий рiвень пiдтримки в суспiльствi, але вона захищає уже свої фiнансовi iнтереси, iнтереси олiгархiчних кланiв, якi, користуючись наближенiстю до влади, награбували, фактично, нацiональнi багатства. Отже влада нi за що не вiдмовиться вiд того, щоби стерегти цi награбованi багатства. I тут питання не полягає стiльки в людинi, яка очолює цю владу, скiльку в тому кланi, який уже утворив цю владу. Я вважаю, що боротьба за змiну влади в Українi буде серйозною, жорстокою i все буде залежати вiд того, наскiльки демократичним силам вдасться об`єднатися i виграти цi вибори.

Всі новини дня

В Конгресі США розглядають додаткове фінансування для України на суму в понад 12 млрд доларів. Відео

У Конгресі США сьогодні розглядають додаткове фінансування для України на суму в понад 12 млрд доларів. Окрім прямої військової та економічної підтримки, законопроект передбачає виділення коштів на "підготовку та відповідь на потенційні ядерні та радіологічні інциденти".

ЄС оголосив про новий пакет заходів проти Росії. Відео

ЄС оголосив про новий пакет заходів проти Росії. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:34 0:00

Євросоюз оголосив про новий пакет заходів проти Росії. Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн та головний дипломат ЄС Жозеп Боррель пояснили: санкції стосуватимуться експортно-імпортних обмежень – і є відповіддю на нову ескалацію війни в Україні.

“Надсилають повістки всім підряд”: росіяни масово виїжджають з Росії в Грузію, щоб ухилитися від мобілізації. Відео

Чоловіки виїжджають з Росії, щоб ухилитись від мобілізації. Тисячі людей стоять в черзі на в'їзді в Грузію. Значна частина грузинів побоюється, що із тими, хто проти російського вторгнення в Україну, прибудуть і ті, хто підтримує політику Кремля, але не хоче воювати особисто.

CША оголосили пакет військової допомоги Україні на суму в понад 1 мільярд доларів. Відео

США оголосили пакет військової допомоги Україні на суму в 1 млрд дол. В нього входять 18 систем HIMARS, боєприпаси до них та інше озброєння. Також США готують санкції у відповідь на проведення РФ того, що вона називає референдумами на тимчасово окупованих територіях України.

Пентагон оголосив про додаткові $1,1 млрд військової допомоги Україні, серед яких 18 HIMARS

Високомобільна артилерійська ракетна система HIMARS під час навчань у Латвії, 26 вересня 2022. REUTERS/Ints Kalnins

Міністерство оборони США оголосило про додаткову безпекову допомогу Україні в розмірі близько 1,1 мільярда доларів США в рамках Ініціативи сприяння безпеці в Україні (Ukraine Security Assistance Initiative - USAI). "Цей пакет USAI [...] являє собою багаторічну інвестицію в критично важливий потенціал для нарощування потужності Збройних Сил України, які продовжують захищати суверенітет і територію України перед обличчям російської агресії", - йдеться у повідомленні Пентагону.

Американське оборонне відомство пояснює, що на відміну від розпорядження президента Байдена (Presidential Drawdown Authority - PDA), що дозволяло швидко постачати Україні обладнання із запасів Пентагону, USAI дає можливість уряду США закуповувати техніку у виробників.

Відповідно до USAI, США відправлять до України зокрема 18 додаткових ракетно-артилерійських систем високої мобільності (HIMARS) і боєприпасів до них; 150 броньованих багатоцільових машин високої мобільності (HMMWV); 150 тактичних машин для буксирування зброї; 40 вантажівок і 80 причепів для перевезення важкої техніки; два радари для безпілотних літальних систем, тактичні захищені системи зв'язку, системи спостереження, оптика, обладнання для знешкодження вибухонебезпечних предметів, бронежилети та інше польове спорядження.

Загалом від початку неспровокованого та жорстокого вторгнення Росії 24 лютого США виділили для України понад 16,2 мільярда доларів безпекової допомоги, повідомляє Міноборони США. Там зазначено: "Разом із нашими союзниками та партнерами наші об’єднані зусилля допоможуть Україні й надалі досягати успіху сьогодні, одночасно зміцнюючи потужність українських сил для забезпечення подальшої свободи та незалежності українського народу".

Медіа повідомляють, що уже наступного тижня російські законодавці можуть "прийняти до складу" Росії окуповані території України після фіктивних "референдумів" не визнаних США, ЄС, країнами "Групи семи" та Україною. У відповідь на псевдореферендуми, часткову мобілізацію та ядерні погрози ЄС оголосив про новий пакет санкцій проти Кремля, відповідні обмеження готує й Вашингтон.

Більше

XS
SM
MD
LG