Спеціальні потреби

Актуально

Борис Тарасюк: Україна скочується до авторитаризму. - 2004-04-07

Україна скочується до авторитаризму - так уважає колишній міністр закордонних справ України Борис Тарасюк, який нещодавно вiдвiдав Вашингтон. Про нинішню ситуацію в Україні він розмовляв з нашим співробітником Петром Фединським. Розмова почалася з того, чому не було України серед сiмох держав, якi на початку квiтня прийнято до союзу НАТО.

БТ: Я б сказав, що на жаль це є логiчним, що України немає серед цих семи країн. Логiчним через те, що фактично Україна декларує одне, а робить iнше. Особисто я вважаю, що за нинiшньої влади годi чекати на те, що Україна здiйснить аналогiчнi кроки i стане членом НАТО, але я переконаний в тому, що вона стане членом НАТО вiдразу пiсля змiни влади в Українi.

ПФ: А в чому полягає ця декларативнiсть та вiдсутнiсть змiсту?

БТ: Ну, я б сказав, якщо коротко, дуже влучно охарактеризував ситуацiю I полiтику нинiшньої української влади верховний комiсар Євросоюзу Хав`єр Солана, який сказав, що українськiй владi треба грати за правилами, а не гратися з правилами. Отже оголошується курс на членство в Євросоюзi i в НАТО, а насправдi здiйснюється полiтика в протилежному напрямi – на Схiд i Україна в результатi цього втягується в євразiйськi об`єднання.

ПФ: Президент Кучма засудив членiв опозицiї, якi їдуть за кордон критикувати становище в Українi. До такого роду критикiв мабуть можна зарахувати i Вас. Яким чином допомогає чи шкодить Українi критика, висловлена перед чижинцями?

БТ: Нещодавно прем`єр-мiнiстр Янукович на конференцiї «Україна в Європi i у свiтi» в Києвi договорився то того, що, мовляв, уряд так багато робить в Українi i що вiн би ще бiльше зробив, якби йому не заважала б опозицiя. Що викликало, звичайно, пожвавлення i смiх в залi. На мою думку, опозицiя – це є ознака демократичностi в будь-якiй державi. Питання полягає в тому, якi є взаємини мiж опозицiєю i бiльшiстю, тобто тих, хто при владi. На мою думку, те, що вiдбувається в Українi – ми є свiдками, фактично, скочування до авторитаризму.

ПФ: «Наша Україна» довго домагалася пропорцiйної системи виборiв, що Верховна Рада нещодавно схвалила. Який вплив матиме це на склад парламенту, на українську полiтику i можливо на вiдносини мiж Америкою i Україною?

БТ: Який вплив це матиме на американсько-українськi взаємини ще рано говорити, але, на мою думку, в принципi «Наша Україна» виступала, i це правильно Ви вiдзначили, за необхiднiсть впровадження пропорцiйної системи. Питання полягає в тому, що нинi, за нинiшнiх полiтичних умов, закон про пропорцiйнi вибори, фактично, є цинiчною спробою i спекуляцiєю з метою протягнути змiни до Конституцiї - змiни до Конституцiї, якi змiнять Конституцiю таким чином, щоби нинiшнiй режим залишився при владi. Отже в даному разi, закон про пропорцiйнi вибори став, фактично, квитком до продовження агонiї нинiшньої влади в Українi.

ПФ: Щодо Конституцiйної реформи, то американцi, Євросоюз – усi недвозначно кажуть, що не можна мiняти правила гри – правила полiтичної гри – так близько до виборiв. В чому тут справа? Чому влада цього не розумiє. Чи вони попросту цинiчно вiдкидають це?

БТ: Влада в Українi сьогоднi має найнижчий рiвень пiдтримки в суспiльствi, але вона захищає уже свої фiнансовi iнтереси, iнтереси олiгархiчних кланiв, якi, користуючись наближенiстю до влади, награбували, фактично, нацiональнi багатства. Отже влада нi за що не вiдмовиться вiд того, щоби стерегти цi награбованi багатства. I тут питання не полягає стiльки в людинi, яка очолює цю владу, скiльку в тому кланi, який уже утворив цю владу. Я вважаю, що боротьба за змiну влади в Українi буде серйозною, жорстокою i все буде залежати вiд того, наскiльки демократичним силам вдасться об`єднатися i виграти цi вибори.

Всі новини дня

Життя на дивані у понівеченому Ірпені. Відео

Життя на дивані у понівеченому Ірпені. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:48 0:00

Будинок 82-річної мешканки Ірпеня зруйнувала російська війна. Старенька проводить більшість часу на дивані який уцілів у напівзруйнованій, неприданій для життя хаті. Хвора на онкологію донька-пенсіонерка, намагається пристосувати до життя уцілілий сарайчик. Однак, жінки знаходять привід радіти.

"Путін намагається знищити культуру українського народу", - Байден

Президент США Джозеф Байден, виступає перед випускниками Військово-морської академії США. П’ятниця, 27 травня, 2022
"Жорстока, жорстока війна Путіна в Україні. Він не тільки намагається заволодіти Україною, він буквально намагається знищити культуру та самобутність українського народу. Напад на школи! Роддоми! Лікарні! Музеї! Тут немає іншої цілі, окрім знищення культури",
Джо Байден, президент США

Російський президент Володимир Путін "не тільки намагається заволодіти Україною, він буквально намагається знищити культуру та самобутність українського народу". Таку завяву парезидент США, Джозеф Байден зробив під час виступу перед цьогорічними випускниками Військово-морської академії США, у П’ятницю, 27-го травня.

"Жорстока, жорстока війна Путіна в Україні. Він не тільки намагається заволодіти Україною, він буквально намагається знищити культуру та самобутність українського народу. Напади на школи! Пологові будинки! Лікарні! Музеї! Тут немає іншої цілі, окрім знищення культури. Прямий напад на фундаментальні принципи міжнародного права та порядку. Таким є світ, у який ви сьогодні випускаєтесь", - заявив Джо Байден зі сцени Військово-морської академії США.

Американський лідер також наголосив, що війна Путіна в Україні підштовхує усе більше держав до членства в НАТО і останнім таким прикладом є заяви Швеції та Фінляндії.

"Дії Путіна були спробою так званої "фінляндизації" Європи, щоб ці країни дотримувались нейтралітету. Замість цього він переводить всю Європу в НАТО", - наголосив Байден.

Також, за словами очільника Білого Дому "наступні 10 років стануть вирішальними для цього століття", а військовим США доведеться захищати світову демократію від автократії.

"Випуск 2022-го, ви завершуєте навчання на переломному етапі не лише американської, але й світової історії. Наступні 10 років стануть вирішальними для цього століття. Вони вплинуть на те, як виглядає наш світ, і на цінності, якими він буде керуватися", - сказав Байден.

Президент також наголосив, що йдеться не лише про вирішальні політичні та ідеологічні зміни у світі, але й економічні та кліматичні, - "глобальне порушення поставок спричиняє значну інфляцію, наближення кліматичної кризи призведе до підвищення рівня моря та суворіших погодних умов в усьому світі".

Дивіться також: Делегація Палати представників Конгресу США - з візитом в Україні. Подробиці від конгресмена Фіцпатрика.

Блінкен та Кулеба обговорили продовольчу безпеку та допомогу

Держсекретар США Ентоны Блінкен. (AP Photo/ Керолін Кастер)

Оборонна допомога США та світова продовольча криза. Такі питання обговорили в п'ятницю державний секретар США Ентоні Блінкен та міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба, повідомили в Держдепі США.

Блінкен підкреслив, що Сполучені Штати та союзники і партнери продовжуватимуть тісно координувати зусилля, "щоб підтримати Україну а також розв'язати питання наслідків війни Кремля для світу", мовиться в повідомленні.

Посадовці відзначили, що Кремль продовжує використовувати продовольство в якості зброї і поширювати неправдиві заяви щодо російських санкцій, повідомив речник Держдепу Нед Прайс.

Російські посадовці заявляють, що в зриві поставок продовольства у світі винні західні санкції. США відкидають такі звинувачення. Раніше цього тижня Прайс назвав заяви Росії про продовольчу безпеку "низкою брехні та дезінформації". "Незважаючи на ці заяви, - вказав Прайс. - Санкції США не призвели до зривів аграрного експорту з Росії. Факт полягає в тому, що санкції США розроблені так, щоб дозволити експорт аграрних товарів та добрив з Росії". Посадовець зауважив, що саме своєю війною Росія дестабілізує ринок продовольства в світі.

Ця війна має характер геноциду. Висновок звіту експертів щодо дій Росії в Україні

Жінка стоїть перед будинком, пошкодженим нападами в Ірпіні, на околиці Києва, Україна, 26 травня 2022 року.

У п’ятницю, 27 травня, був опублікований звіт Інституту New Lines і Центру з прав людини Рауля Валленберга, який мав дати відповідь на питання, чи має війна Росії в Україні характер геноциду.

У прес-релізі з приводу публікації звіту йдеться, що збирали та аналізували дані три групи експертів: юристи - експерти з геноциду, дослідники відкритих даних і лінгвісти, які змогли скористатися великою кількістю першоджерел, таких як перехоплені повідомлення та свідчення.

«У цьому звіті обґрунтовано робиться висновок, що Росія несе відповідальність як держава за порушення статті II і статті III (c) Конвенції про геноцид, - заявив д-р Азім Ібрагім, директор з особливих ініціатив інституту Newlines. - Звіт також робить висновок, що існує, безсумнівно, дуже серйозний ризик геноциду і держави зобов'язані запобігати йому, відповідно до статті I Конвенції про геноцид».

Висновки звіту базуються на свідченнях масових вбивств мирного населення, примусових депортацій та антиукраїнської риторики російських чиновників, політиків та журналістів, серед яких й слова Путіна про те, що Україна, на його думку, не має права на існування як незалежна держава.

«Доповідь вказує безпосередньо на Москву, звинувачуючи російських вищих посадовців у організації підбурювання до геноциду та закладання основи для майбутнього геноциду, неодноразово заперечуючи існування української ідентичності», - пише CNN, який отримав ексклюзивний доступ до звіту до його публікації.

За даними мас-медіа, автори надішлють копії звіту до парламентів, урядів та міжнародних організацій по всьому світу.

«Це дуже ретельне та детальне дослідження значної кількості доказів, - сказав CNN Азім Ібрагім , який відвідав Україну в березні, щоб зібрати докази для звіту. - Ми бачили, що ця війна має характер геноциду є за своєю природою, з точки зору мови та способу її проведення. Це дуже, дуже зрозуміло».

Організація пише, що це перша доповідь такого роду, але не останнє слово.

Раніше Президент Байден назвав дії Росії в Україні геноцидом, що викликало заперечення з боку Кремля.

У статті використані матеріали CNN.

Дивіться також: Енн Епплабаум: Чому Путін, як колись Сталін, так боїться України. Інтерв’ю

Енн Епплабаум: Чому Путін, як колись Сталін, так боїться України. Інтерв’ю
please wait

No media source currently available

0:00 0:20:51 0:00

Втрати серед мирного населення в Україні перевищують 4000 осіб – УВКПЛ ООН

Військовослужбовці російських військ проїжджають на танку вулицею повз зруйнований під час війни житловий будинок у місті Попасна Луганської області, Україна, 26 травня 2022 року.

З початку російського вторгнення 24 лютого в Україні було вбито понад 4000 мирних жителів, йдеться в опублікованій у п’ятницю, 27 травня, заяві Управління Верховного комісара ООН з прав людини (УВКПЛ).

Справжня цифра, ймовірно, набагато більша, оскільки нема повної інформації щодо втрат на територіях, де йдуть інтенсивні бої, повідомляють у відомстві .

За даними УВКПЛ, яке має десятки спостерігачів у країні, загалом було вбито 4031 людина, у тому числі майже 200 дітей. Найбільших жертв зазнали підконтрольні уряду території Донецької та Луганської областей: 2145 загиблих, 2132 поранених.

Більшість зафіксованих втрат серед цивільного населення, повідомляє УВКПЛ, була спричинена застосуванням вибухової зброї з широкою зоною впливу, включаючи обстріли з важкої артилерії та реактивних систем залпового вогню, а також ракетні та повітряні удари.

Росія називає розв’язану нею війну «спецоперацією» та заперечує напади на мирних жителів .

Дивіться також: На стінах підвалу закарбували імена померлих та розстріляних: життя с. Ягідне під окупацією. Відео

Більше

Відео - найголовніше

Життя на дивані у понівеченому Ірпені. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:48 0:00
XS
SM
MD
LG