Спеціальні потреби

Громадський монiторинг: Адмiнресурс готується до виборiв - 2004-04-22


Київ - 21 квiтня. Адмінресурс повним ходом веде підготовку до початку президентської виборчої кампанії. На це вказують результати громадського моніторингу, що здійснюється в рамках проекту «Прозорість виборчого процесу в Україні».

Концерт Пєнкіна під провладними гаслами в Житомирі і пересувний рентген-кабінет під тими ж гаслами, що курсує Севастополом; форуми донеччан на підтримку дій уряду і гучні податкові перевірки підприємницьких структур, близьких до опозиції, у Тернополі – усі ці різношерсті події служать для громадських експертів свідченням: адміністративний ресурс вийшов на тропу війни. Про те, що влада почала готуватись до президентської виборчої кампанії, незалежні спостерігачі судять на підставі даних, зібраних в березні у восьми регіонах України. Учасники проекту з посилення прозорості виборчого процесу, фінансованого Національним фондом підтримки демократії США, повідомляють про такі факти, як звітно-виборчі конференції провладної Партії регіонів в Донецькій області, що проходили за повного сприяння міської влади у конференц-залах мерій; про активне форсування своїх лав іншою провладною партією – СДПУ(о), яка приймає в соціал-демократи цілі села; про маніпулятивні технології у діалозі з електоратом – скажімо, появу в Чернівцях доморощених соціологічних досліджень, які транслюються по радіо і за даними яких прем`єр Янукович є лідером електоральних симпатій як потенційний президент.

Однак найбільш загрозлива тенденція, на думку учасників моніторингу – це нове ноу-хау українських властей: використання інституцій демократичного суспільства – громадських форумів, слухань, громадських організацій – задля процесів, керованих згори. Так, у Київській області влада знімає непокірних мерів руками організації під назвою Громадський контроль, використовуючи невдоволення людей браком коштів на соціальну та комунальну сферу. Як розповідає координатор проекту моніторингу Юрій Бут, у Київській області є наразі лише чотири незалежних від влади мери, які прийшли демократичним шляхом – у Броварах, Василькові, Вишгороді та Боярці:

«Зачистка цих територій почалася зразу після закінчення виборів у місцеві ради у 2002 році. На кожного цього голову відкриті кримінальні справи, ідуть судові справи, розбирається прокуратура… Загальна ситуація така, що обласна влада намагається усунути від влади в цих містах мерів, які не будуть виконувати вказівки обласної держадміністрації і будуть надавати приміщення для опозиції…» - вiдзначив Юрiй Бут.

Адмінресурс готується до брудних виборів, щоб забезпечити нинішній владі перемогу, -- вважають учасники проекту. І обіцяють продовжити збір та оприлюднення фактів про рівень прозорості українського виборчого процесу, щоб, як кажуть вони, все таємне стало явним.

XS
SM
MD
LG