Спеціальні потреби

Рейтинг Ющенка знову зростає - вказують опитування - 2004-05-20


Розрив між головними претендентами на президентський пост в Україні – Вiктором Ющенком і Вiктором Януковичем – знову росте. Це засвідчили результати останніх опитувань кількох відомих соціологічних фірм. Зменшення довіри до Януковича соціологи пов`язують з падінням довіри до влади після мукачівських подій.

Після сенсаційних повідомлень минулого місяця про критичне зближення рейтингів Ющенка і Януковича соціологи фіксують зворотню тенденцію: дистанція між ними знову росте. Якщо у квітні кількість бажаючих голосувати в другому турі за Ющенка перевищувала кількість готових голосувати за Януковича всього на 4 відсотки, то у травні розрив між ними збільшився. За щойно оприлюдненими даними центру «Соціс», розрив між головними претендентами на президентство в другому турі становить 6%; за даними Київського міжнародного інституту соціології – 10%, за даними Національного інституту стратегічних досліджень – 9 відсотків. Результат, зафіксований різними службами, свідчить про об`єктивну тенденцію, - каже науковий керівник фонду «Демократичні ініціативи» соціолог Ірина Бекешкіна. На її думку, причина нового падіння довіри до влади і до Віктора Януковича як її уособлення пов`язані з недавніми скандальними виборами мера в Мукачевому.

«Ми це пов`язуємо, власне, з реакцією певної частини людей, певних кілька відсотків, на події в Мукачевому, оскільки ніяких інших причин для цього ми не бачимо. Населення зазвичай не розрізняє, де СДПУ(о), де Регіони України, він позначає це як влада. І, грубо кажучи, влада змухлювала».

Чи можлива ситуація, за якої нинішній відрив у 6-10 відсотків між провладним і опозиційним кандидатами буде подоланий не в ході чесного змагання, а з допомогою адмінресурсу та фальсифікацій? На це запитання Ірина Бекешкіна відповіла так:

«Ну ви знаєте, як показали вибори в Мукачеві, можна подолати відрив навіть у 30 відсотків».

Щойно оприлюднені результати травневого опитування «Соцісу» і «Демініціатив» засвідчили також великий інтерес до майбутніх президентських виборів у переважної більшості населення України. Значна частина опитаних – 61% - покладає на ці вибори надії на покращення ситуації в країні. Водночас лише незначна частина громадян – 14% - сподіваються на чесний підрахунок голосів. Найбільше, 38%, тих, хто вважає, що результати будуть повністю сфальсифіковані. І хоч абсолютна більшість населення каже, що виборці мусять активно захищати свої виборчі права у разі їх порушення, готових захищати їх особисто значно менше. Лише третина наполягатиме на внесенні свого прізвища до списку, якщо воно виявиться там відсутнім; лише п`ята частина, ставши свідком порушень, згодна написати заяву до виборчкому, що ж до такої форми громадянського протесту, як мітинг, то на нього у разі фальсифікації підрахунку голосів каже, що піде, тільки 8 відсотків громадян.

XS
SM
MD
LG