Спеціальні потреби

Соцдослiдження: в Українi переважають скептики - 2004-05-24


Київ – 24 травня. Події в Україні розвиваються в неправильному напрямку, вважає більшість населення держави. Про це свідчать оприлюднені сьогодні у Києві результати соціологічного дослідження. Експерти кажуть, що, не зважаючи на значні темпи економічного зростання, громадяни не відчувають покращення власного життя.

Більшість громадян України досить скептично ставляться до процесів, які відбуваються в державі. До такого висновку прийшли соціологи Центру імені Разумкова в результаті проведеного в кінці квітня опитування. 55 відсотків людей вважають, що події в Україні розвиваються в неправильному напрямку. Лише кожен п’ятий дотримується протилежної думки. Серед громадян похилого віку песимістів ще більше, каже директор соціологічної служби Андрій Биченко.

«Найбільша проблема, всупереч оптимізму, який зараз лунає, виникає у громадян в економічному плані. Це може свідчити про те, що ріст ВВП це дуже гарно, але його не дуже відчувають прості громадяни».

Серед проблем, які люди ставлять на перше місце – бідність, безробіття, корупція та зростання цін. Звідси, кажуть соціологи, тотальна недовіра до органів державної влади та політиків. Лише міські та сільські ради мають у населення хоч якийсь авторитет. Серед політиків лідерами народних симпатій залишаються Віктор Ющенко та Віктор Янукович. Найменшу прихильність населення має Віктор Медведчук та очолювана ним Соціал-демократична партія. Далі в рейтингу недовіри – Юлія Тимошенко та Леонід Кучма.

Єдине, чим заспокоюють соціологи, це мала ймовірність соціальних потрясінь. Населення України вбачає вихід із нинішньої ситуації в політичній площині, стверджує директор аналітичного центру Анатолій Гриценко.

«Знаючи менталітет наших громадян, ми можемо сказати, що в нас не буде катаклізмів. Принаймні катаклізмів, які виходять із глибини народного відчуття. Вони можуть бути штучними. Тобто нормальний вихід із ситуації – це вибори. І дані показують, що люди вбачають у виборах можливість якимось чином вплинути на ситуацію».

Хоча в чесність проведення виборів українці також не вірять. Серед причин такої позиції найчастіше називають вiрогiднiсть фальсифікації результатів, тиску на виборців та підкупу. Більшість населення переконана, що кандидати не матимуть рівних можливостей проводити передвиборчу кампанію. В абсолютну чесність виборів вірить менше чотирьох відсотків людей, каже соціолог Михайло Міщенко.

«Це більше емоційна оцінка. Не завжди респонденти здатні пояснити, чому саме вони вважають вибори нечесними. Очевидно, це є певне уявлення громадян про стан речей в нашій державі. Уявлення про владу, про те, як вона здатна організувати вибори».

Основним джерелом фальсифікацій люди називають великий бізнес, який впливає на політику.

XS
SM
MD
LG