Спеціальні потреби

Актуально

Президент Буш виклав стратегiю США в Iраку на найближчi мiсяцi - 2004-05-25

На фоні падіння свого рейтингу та після скандальних знущань американців над іракськими в’язнями президент Буш виступив 24 травня з промовою, в якій виклав американські плани в Іраку до і після передачі влади тимчасовому уряду.

«Я стою перед вами сьогодні, щоб сповістити усім американцям, а також іракському народу, про стратегію, яку наша країна переслідує в Іраку, та про конкретні кроки, до яких ми вдаємось для досягнення нашої мети».

Такими словами Джордж Буш відкрив свою півгодинну промову, мета якої, на погляд багатьох оглядачів, поглягала в піднесенні духу своїх співвітчизників та американських військовослужбовців і, не в останню чергу, піднесенні свого рейтингу та iмiджу США на фоні зростаючого насильства та невизначеності ситуації в Іраку.

До речі, промова, яку американський президент виголосив у Вищому військовому коледжі американських сухопутних військ у містечку Карлайл, штат Пенсильванія, лише перший із серії виступів Джорджа Буша на тему Іраку. Ще чотири подібні промови він планує виголосити до передачі влади іракцям 30 червня.

У промові 24 травня президент визнав, що завдання, які лежать попереду, складні, однак висловив впевненість, що перешкоди буде подолано.

«Перед нами - важкі дні і те, що лежить перед нами, може інколи виглядати хаотично. Однак наша коаліція сильна. Наші зусилля зосереджені і непохитні і жодна ворожа сила не зупинить прогрес в Іраку», - запевнив президент Буш свою аудиторію.

Далі він пообіцяв, що тимчасова коаліційна адміністрація 30 червня перейде в небуття, окупація припиниться і іракці самі визначатимуть своє майбутнє.

Нових деталей щодо передачі влади президент Буш фактично не подав. Він нагадав, що склад тимчасового уряду зараз опрацьовується спецпосланником ООН Лахдаром Брагімі і що цей уряд очолюватимуть президент, два віце-президенти і прем’єр-міністр. Про те, які кандидати розглядаються на ці посади, президент Буш нічого не сказав, однак передбачається, що деякі імена будуть оприлюднені ще цього тижня. За словами американського лідера, тимчасовий уряд керуватиме країною згідно з новою перехідною конституцією до часу проведення загальних виборів у січні наступного року.

Про те, як довго коаліційні сили залишаться в Іраку, президент Буш також нічого не сказав. Він лише зазначив, що у зв’язку з нещодавньою екслацією насильства поточна кількість американських солдатів – 138 000 чоловік - наразі залишаться в Іраку. Він підкреслив, що, з метою легітимізації майбутнього іракського уряду та залучення інших країн до стабілізації Іраку, США і Великобританія подали на розгляд Ради Безпеки ООН відповідну резолюцію. Джордж Буш при цьому висловив надію, що ці заходи підтримають інші країни ООН.

«Незважаючи на непорозуміння в минулому, більшість країн висловили рішучу підтримку ідеї вільного Іраку і я переконаний, що вони візьмуть на себе частку відповідальності для запевнення, щоб ця ідея збулася».

Встановлення в Іраку обраного народом представницького уряду - нелегке завдання, визнав Буш. Дуже ймовірно, що перед і після передачі влади ми побачимо ще більше насилля, однак «терористи не визначатимуть майбутнього Іраку», заявив американський президент.

Намагаючись, за всіма ознаками, згладити скандал із знущанням над іракськими в’язнями у багдадській тюрмі Абу-Граїб, президент Буш виступив з ініціативою профінансування Сполученими Штатами побудови нової в’язниці та знесення, за дозволом тимчасового уряду, старої.

Всі новини дня

Європа засуджує підрив Каховської греблі й обіцяє допомогу Україні

Британський міністр закордонних справ Джеймс Клеверлі сказав 6 червня, що не мав досить інформації про руйнування Новокаховської греблі, але підкреслив, що ці катастрофічні події в Україні спричинені російським вторгненням.

Європейські посадовці покладають на Росію відповідальність за руйнування Каховської греблі на півдні України, що спричинило затоплення в низинах Дніпра.

Різке підвищення рівня води загрожує мешканцям Херсона та інших міст і сіл у регіоні, значна частина якого вже понад рік перебуває під російською окупацією, створюючи гуманітарні, екологічні й техногенні проблеми зокрема для Запорізької атомної електростанції.

Найкраще, що зараз може зробити Росія - це негайно вивести свої війська.
Джеймс Клеверлі

У Києві заявляють, що вибух на греблі під контролем російських сил був здійснений, щоб перешкоджати українському наступу.

Українська військова речниця Наталя Гуменюк сказала в ефірі Радіо Свобода, що окупанти «намагаються збільшити площу водної поверхні, щоб українські сили оборони не вдалися до форсування».

Російські представники стверджують, що гребля зруйнована внаслідок обстрілу українською артилерією, а з українського боку ще кілька місяців тому говорили, що росіяни замінували греблю.

Згідно з повідомленням президент України Володимира Зеленського «близько 2:50 ворог здійснив внутрішній підрив конструкцій Каховської ГЕС».

«Руйнування цивільної інфраструктури чітко кваліфікується як воєнний злочин, і ми притягнемо Росію та її ставлеників до відповідальності», - написав уTwitter чільний посадовець ЄС, президент Європейської ради, Шарль Мішель.

Він повідомив, що порушить це питання на зустрічі керівників країн Європейського Союзу через кілька тижнів і запропонує надання більшої допомоги затопленим районам.

«Мої думки з усіма родинами в Україні, яких зачепила ця катастрофа», - додав Шарль Мішель.

Британський міністр закордонних справ Джеймс Клеверлі, який в ці дні перебував у Києві, сказав, що не знає, хто саме зруйнував Каховську греблю, але підкреслив, що це сталося «лише тому, що Росія вторглася в Україну».

«Ми далі будемо спостерігати за становищем, яке змінюється, але найкраще, що зараз може зробити Росія - це негайно вивести свої війська», - сказав британський міністр.

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ сказав, що руйнування Каховської греблі знову показало жорстокість російської війни в Україні.

Міжнародна агенція з атомної енергії (МАГАТЕ) заявляє, що спостерігає за становищем на Запорізькій АЕС, де реактори охолоджуються водою з Дніпра і знищення рівня води може становити загрозу.

«Відсутність охолоджувальної води в основних системах водяного охолодження впродовж тривалого періоду часу призведе до розплавлення палива та непрацездатності аварійних дизель-генераторів. Однак наша поточна оцінка полягає в тому, що безпосереднього ризику для безпеки станції немає», - сказав керівник МАГАТЕ зранку 6 червня.

Як працює екіпаж бойового гвинтокрила ЗСУ. Відео

Як працює екіпаж бойового гвинтокрила ЗСУ. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:10 0:00

Протягом наступальних дій важливою є підтримка наземних сил із повітря. Серед цілей армійських льотчиків - захист піхоти та ураження цілей противника. Для своїх атак ЗСУ в тому числі застосовують й транспортні гелікоптери Мі-8.

Цього тижня Вашингтон відвідують лідери Данії та Британії: чому ці візити є важливими для України? Відео

Цього тижня Вашингтон відвідують лідери Данії та Британії. Серед іншого - для того, аби скоординувати із США зусилля із підтримки української армії.

Західні експерти активно обговорюють останні маневри на полі бою. Відео

Західні експерти активно обговорюють останні маневри на полі бою. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:13 0:00

Останні маневри на полі бою активно обговорюють західні експерти. Дехто звертає увагу на те, що впевненість ЗСУ контрастує із ознаками хаосу в Росії. Про це зокрема кажуть в американському Інституті вивчення війни.

В Держдепі вірять, що РФ програє, та сподіваються, що зупиниться, поки не втратила більше

Заступник речника Держдепартаменту США Ведант Пател

Росія програє у своїй війні проти України та має припинити агресію, поки не втратила ще більше. Про це заявив під час брифінгу заступник речника Держдепартаменту США Ведант Пател.

"Я не збираюся вдаватися в конкретні оцінки щодо ситуації на полі бою або говорити від імені української влади. Проте, відверто кажучи, я вірю, що Росія програє у цій війні. Тому я сподіваюся, що Кремль переоцінить свою присутність, зупиниться, поки не втратив більше, та негайно покине українську територію", - відповів Пател на прохання оцінити ситуацію на полі бою.

Він додав, що США загалом не підтримують атаки всередині Росії, але нагадав, що саме Росія завдає жорстоких ударів по цивільному населенню України.

«Загалом ми не підтримуємо напади всередині Росії, але Росія продовжує свої авіаудари по Києву, багато з яких спустошили цивільні райони, і Росія продовжує свої жорстокі напади на народ України. І тому важливо те, що Росія може закінчити цю війну в будь-який час, вивівши свої сили з України, замість того, щоб продовжувати щоденні жорстокі атаки на українські міста з людьми, націлюючись на цивільну інфраструктуру, націлюючись на цивільні території».

Він також додав, що союзники продовжують забезпечувати українські війська технікою та тренуванням, щоб Україна змогла повернути свої суверенні території.

Більше

Відео - найголовніше

Як працює екіпаж бойового гвинтокрила ЗСУ. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:10 0:00
XS
SM
MD
LG