Спеціальні потреби

Лiвi закликають до виведення українських солдатiв з Iраку, депутати зважують питання - 2004-06-23


Київ – 22 червня. Сьогодні міністр оборони України Євген Марчук звітував перед депутатами про стан справ в армії. Водночас під будинком Верховної Ради кілька тисяч людей вимагали вивести українські війська із Іраку.

Тимчасом, як українські депутати обговорювали критичний, на думку більшості, стан української армії, ліві партії організували демонстрацію протесту з вимогою до парламенту вивести українських військових з Іраку. Ліві постійно порушують цю тему, незважаючи на той факт, що парламент не має повноваження відкликати війська - зробити це може лише Президент. Утім, останнім часом ця тема певною мірою втратила свою актуальність. Навіть комуністи кажуть, що наразі треба дочекатися рішення iракського уряду, який наприкінці місяця отримає всі повноваження. Говорить голова комітету з питань оборони, комунiст Георгій Крючков:

«Щодо того, що нашi вiйська треба виводити, у мене сумнiву немає нiякого. Але зараз ситуацiя склалася яка: ну 30-го американцi, мабуть, дiйсно передадуть, формально чи неформально, но передадуть владу. Далi хiд подiй буде залежати вiд чого: яку позицiю займе iракська влада. Якщо iракська влада скаже “вимiтайтесь усi”, треба всiм вимiтатися, в тому числi i нашим. Якщо вони скажуть залишитися, мабуть, треба буде розглядати. Тим паче, що вже є рiшення Ради Безпеки ООН».

Член комітету в закордонних справах Олег Зарубінський каже, що об`єктивно новий iракський уряд мав би бути зацікавленим у тому, аби українські війська ще якийсь час залишалися в їхній країні, зважачи на те, які функції вони там виконують.

«Те, що вони мають бути зацiкавленi - я переконаний в тому. Тому, що я знаю, що роблять нашi вiйська там – контролюють 120 кілометрів iрано-iракського кордону, готують iракських прикордонникiв, а це необхiдно будь-якiй країнi. Я вже не кажу, скiльки вони там уже гуманiтарних функцiй виконали i функцiй безпеки».

Член обронного комітету, есдек Борис Андресюк недавно був в Іраку і каже, що головна функція українських військових там – гуманiтарна.

«Наш контингент там виконує дуже велику гуманiтарну функцiю. Я сам був особисто присутнiй, коли нашi миротворцi повнiстю оснастили двi iракськi школи повнiстю обладнанням, бо дiти вчились, просто сидячи на полу. Також поставка постiйно питної води, мила, тому що цi проблеми для дiтей, для цивiльного населення мають виключно величезне [значення]».

За словами депутата, українські солдати перебувають в Іраку добровільно. Водночас політики наголошують на тому, що необхідно чітко затвердити статус українських військових у цій країні. Олег Зарубінський сказав:

«Зараз є усi пiдстави змiнити статус – зробити нашi вiйська не тiльки де-факто, як вони сьогоднi є, але i де-юре миротворцями, миротворчим контингентом пiд егiдою ООН. I зараз тенденцiя до цього є позитивною, тобто ООН буде вiдiгравати усе бiльшу роль».

XS
SM
MD
LG