Спеціальні потреби

США через ОБСЄ закликають Київ збiльшити кiлькiсть вiтчизняних спостерiгачiв на виборах - 2004-07-12


Одним з останніх проявів уваги міжнародної спільноти до перебігу президентської кампанії в Україні стала видана Сполученими Штатами заява про необхідність підготовки поруч з міжнародними також вітчизняних спостерігачів на жовтневі вибори. Заклик такого змісту США передали Постійній раді Організації з питань безпеки у співробітництва в Європі у Відні.

Заяву Постійній раді ОБСЄ передав дипломат Джеймс Кокс, який представляє в ній Сполучені Штати. В ній він серед іншого вказав, що в Україні бракуватиме міжнародних спростерігачів, які могли б ефективно стежити в жовтні за перебігом виборів президента і додав, що уряду України слід дозволити безстороннім вітчизняним спостерігачам здійснювати моніторинг виборчого процесу.

Виступаючи перед членами Постійної ради ОБСЄ, Кокс зазначив, що підбір і підготовку вітчизняних спостерігачів, які стежили б за перебігом виборів в Україні, міг би здійснювати діючий при ОБСЄ Офіс демократичних інституцій та прав людини.

В поданій Коксом заяві, серед іншого, наголошується на таких моментах:

- Офіс демократичних інституцій і прав людини готує приблизно 50 довготермінових та 600 короткотермінових міжнародних спостерігачів. До участі у спостережницькій місії можливо ще буде залучено приблизно сотню парламентарів та працівників офісу ОБСЄ у Києві;

- Однак в Україні нараховуватиметься понад тридцять тисяч виборчих дільниць. І попри присутність багатьох міжнародних спостерігачів, ці вибори належать і повинні належати українцям. Ними вирішуватиметься їх майбутнє. Отож було б лише логічно, якби вони відігравали безпосередню роль у день голосування;

- Щобільше, ми занепокоєні пропозиціями України надати журналістам статус вітчизняних спостерігачів. Ми стурбовані високою ймовірністю того, що людині із статусом «журналіста», замість «офіційного спостерігача» буде важче здійснювати спостереження в день голосування.

- Тому ми вважаємо, що підбір та підготовка групи вітчизняних спостерігачів, які б співпрацювали з міжнародною командою Офісу демократичних інституцій і прав людини ОБСЄ, була б в найкращих інтересах України. І ми сподіваємося в найближчому часі на отримати від України відповідь у цій справі, яка дозволила б початок такої роботи.

Між тим реакція України на таку заяву може виявитися неоднозначною. Критиків співпраці з міжнародною спільнотою у процесі виборів президента України можливо підтримуватимуть прихильники ухваленої третього липня в Москві державами СНД заяви з критикою діяльності Організації з питань безпеки та співпраці в Європі.

В цьому документі, текст якого з’явився у деяких російських мас-медіа, говориться про брак достатнього дотримування ОБСЄ засадничих документів.

«Займаючи ключове становище в архітектурі європейської безпеки, ОБСЄ не спромоглася адаптуватися в сучасних умовах до вимог мінливого світу, та запевнити ефективне вирішення питань безпеки й співробітництва на Євроатлантичному просторі» - говориться в заяві.

На думку держав СНД, ОБСЄ часто не дотримується таких фундаментальних гельсінських принципів як невтручання до внутрішніх справ та пошанування суверенітету окремих країн.

За даними Держдепартаменту США, який різко засудив заяву, під документом підписалися усі країни-учасниці СНД за винятком Грузії, Азербайджану та Турменістану. З цього виходить, що під документом підписалася також Україна, яка - нагадаємо - зараз головує у цій структурі.

XS
SM
MD
LG