Спеціальні потреби

Актуально

Посол Гербст про вибори в Українi, реверс Одеса-Броди та продаж Криворiжсталi - 2004-07-13

В неділю 11 липня посол США в Україні Джон Гербст дав інтерв`ю в прямому ефірі радіо “Свобода”. Впродовж години запитання пану послу ставили кореспонденти західних радіослужб – “Голосу Америки”, “Свободи”, “Бі-Бі-Сі” та “Німецької хвилі. Питання стосувалися виборiв в Українi, реверсу нафтогону Одеса-Броди та контроверсiйного продажу заводу Криворiжсталь.

Вибори – тема номер 1 у сьогоднішній Україні, і довкола б яких питань не оберталась розмова між послом США і кореспондентами західних радіослужб у прямому ефірі радіо “Свобода” – вона незмінно поверталася до президентських виборів. Ось і на прохання “Голосу Америки” оцінити значення, для українсько-американських взаємин, епохи правління Леоніда Кучми, десятиріччя якої щойно відзначили в Україні, американський посол відповів, що ця оцінка в кінцевому підсумку залежатиме від того, чи відбудуться в Україні чесні вибори і мирна передача влади:

«Дуже важливо для розвитку України, щоб відбулись мирні, відкриті та прозорі вибори та передача влади... Зараз дуже важливо, щоб цей спадок був увінчаний організацією справді відкритих і чесних виборів. І це продемонструє нам дуже серйозне прокращення стану відносин між США і Україною. Зараз вже наші відносини покращуються, але ми вважаємо, що демократичний розвиток має надзвичайне значення як для українського народу, але також і для розвитку українсько-американських відносин», - зазначив Джон Гербст.

За словами пана посла, Леонід Кучма продемонстрував ознаки справжнього державного діяча, заявивши, що не буде прагнути балотуватись на третій строк. Американський дипломат також вкотре підкреслив, що для Сполучених Штатів не так важливо, хто переможе на українських виборах. Важливо, аби демократичним був сам виборчий процес, коли люди обирають свого президента, а не владні інтереси роблять це за них. Оцінюючи перші дні після старту виборчої кампанії в Україні, пан Гербст висловив занепокоєння високим ступенем контрольованості мас-медіа, у тому числі телебачення, з боку владних структур. Більшість українських засобів масової інформації, вважає він, наразі не подають збалансованої та об`єктивної картини виборчої кампанії.

Пан Гербст прокоментував також заяву, підписану днями країнами СНД, у тому числі Україною. Заява містить критику на адресу Організації з питань безпеки і співробітництва в Європі за нібито упереджене висвітлення виборів в країнах Співдружності та “втручання”, як сказано в заяві, у внутрішні справи цих країн. Пан посол заперечив, сказавши, що ОБСЄ відіграє провідну роль у зміцненні демократії на пострадянському просторі; подібні ж заяви, витримані в дусі заяв “холодної війни”, свідчать, вважає пан посол, про намагання повернути старі радянські часи.

На запитання, яке поставив слухач під час прямого ефіру – чи існують у міжнародній практиці випадки, коли в Президенти балотується кандидат з кримінальним минулим, Джон Гербст відповів, що в американському законодавстві про це нічого не сказано – воно містить лише застереження щодо віку кандидата і його громадянства.

Наступні великі блоки питань стосувалися Іраку, відносин України з НАТО та економіки. Щодо ситуації в Іраку, то американський посол вкотре подякував Україні за рішення України направити війська в Ірак і висловив сподівання, що український контингент як партнер по коаліції залишиться в Іраку доти, доки там буде досягнуто повної стабільності. Стосовно ж проблем економіки, то тут найгарячішою темою залишається Одеса-Броди і рішення про реверс, щойно прийняте українським урядом. З цього приводу Джон Гербст сказав:

«Поки що мені не цілком зрозуміло, і я думаю, що більшості українців так само не повністю зрозуміло, що відбувається наразі з нафтогоном Одеса-Броди».

Адже деталі угоди про зміну напрямку нафтогону досі невідомі, -- сказав посол Гербст. Він висловив сподівання, що прем`єр-міністр України розуміє стратегічну цінність спрямування каспійської нафти на Захід, і заявив, що буде прикро, якщо Україна прийме рішення, яке суперечить національним інтересам. Рішення про реверс, за його словами, не може не позначитись на добробуті українців та стосунках України із західними партнерами.

Джон Гербст скритикував також методи приватизації “Криворіжсталі”, коли іноземні компанії до тендеру допущені не були, а натомість підприємство задешево купив зять пана Кучми:

«Боюсь, що не можу відповісти одним словом. Але приватизація Криворіжсталі дає підстави робити висновки, що Україна дуже заможна країна, тому що уряд міг отримати 1,6 мільярда доларів від ЛНМ-стіл, а натомість виграла заявка 600 мільйонів доларів. Тобто Україна, напевно, може дозволити собі таким чином змарнувати 700 мільйонів доларів. І напевно, там дуже заможні працівники працюють на Криворіжсталі, тому що ЛНМ хотіла вкласти 1,2 млрд доларів в підприємство після сплати півтора мільярда доларів. Це дало б можливість створити багато нових робочих місць і покращити добробут працівників Криворіжсталі...», - сказав американський посол, відповідаючи в прямому ефірі радіо “Свобода” на запитання кореспондентів “Голосу Америки”, “Бі-Бі-Сі” та “Німецької хвилі”.

Всі новини дня

Росія наклала вето на резолюцію Ради Безпеки ООН щодо України. США винесуть її на Генеральну Асамблею наступного тижня

Під час голосування щодо резолюції в Раді Безпеки ООН 30 вересня 2022 року посол Росії в ООН Василь Небензя єдиний був проти, як і на цьому фото від  25 лютого 2022 року, зробленому через два дні після нападу Росії на Україну.

Росія наклала вето на резолюцію Ради Безпеки ООН, яка засуджує проголошену Москвою анексію частини України. За резолюцію, внесену yп'ятницю Сполученими Штатами та Албанією проголосувало 10 країн, Індія, Китай, Бразилія та Габон утрималися.

Держсекретар Ентоні Блінкен ще перед голосуванням в п’ятницю заявив, що наступного тижня США та Албанія винесуть резолюцію на голосування в Генеральній Асамблеї, яка складається з 193 членів, і де не діє право вето.

«Якщо Росія заблокує Раду Безпеки у виконанні своїх обов'язків, ми попросимо Генеральну Асамблею ООН, де кожна країна має право голосу, чітко дати зрозуміти, що перекроювати кордони силою неприйнятно», – сказав Блінкен.

Раніше президент Росії Володимир Путін оголосив про анексію чотирьох частково окупованих Росією регіонів України, які складають 15% території України. Як зауважують оглядачі, це – найбільша анексія в Європі з часів Другої світової війни. Цей крок рішуче відкинули західні країни і навіть багато близьких союзників Росії.

Посолка США Лінда Томас-Грінфілд представила резолюцію, що закликала не визнавати жодних змін статусу Луганської, Донецької, Херсонської та Запорізької областей України та зобов'язувала Росію вивести свої війська.

У залі ради вона стверджувала, що спроба анексії території суверенної нації суперечить основоположним принципам Організації Об’єднаних Націй, і сказала, що Путін на Червоній площі святкує «це явне порушення міжнародного права» концертом. Київ і західні лідери засудили «референдуми», що проходили «під дулом зброї», як фальсифікацію.

Посол Росії в ООН Василь Небензя, який єдиний підняв руку, голосуючи проти резолюції, стверджував, що окуповані Росією регіони самостійно вирішили бути частиною Росії.

«Повороту назад не буде, як намагається нав’язати сьогоднішній проект резолюції», – сказав Небензя.

Китай висловив занепокоєння щодо «тривалої та розширеної кризи» в Україні.

Представник Пекіна в ООН Чжан Цзюнь стверджував, що "суверенітет і територіальна цілісність усіх країн повинні бути захищені", але "законні проблеми безпеки" країн також слід сприймати серйозно.

Посол України в ООН Сергій Кислиця заявив, що «самотня рука» представника Росії, піднята проти резолюції, «знову засвідчила ізоляцію Росії в її відчайдушних спробах заперечити реальність і наші спільні зобов’язання, починаючи зі Статуту ООН».

«Представник Путіна пішов слідами свого господаря в Москві, де сьогодні було організовано лялькову виставу, яка намагався заперечити очевидне – що агресивний і авантюристський режим у Росії прямує до неминучої поразки», – сказав Кислиця.

Він нагадав, що у п’ятницю щонайменше 30 мирних жителів загинули та 88 були поранені внаслідок російського обстрілу Запоріжжя.

«Росія продовжує свою геноцидну практику вбивства українців, тортур і утисків на окупованих територіях. Тому єдиний спосіб зробити так, щоб усі українці на всій суверенній території України почувались у безпеці та під захистом своєї держави – повернути українські прапори на всій території окупованого Донбасу, півдня України та Криму», – сказав Кислиця.

За його словами, Україна має повне право звільнити свої території та людей і буде продовжувати це робити, незалежно від слів і вчинків Росії.

«Самотнє негативне голосування в ганебній реальності РБ ООН: якщо Рада не може виконати свій мандат разом з Росією, вона повинна діяти без неї. Фальшиві референдуми є елементами агресії, всі, хто причетний до організації чи проведення цього фарсу, будуть притягнуті до відповідальності», – наголосив Кислця у своєму твіті.

У повідомленні було використано інформацію агентства Reuters.

Реакція США та НАТО на заявку України про пришвидшений вступ до НАТО. Відео

Реакція США та НАТО на заявку України про пришвидшений вступ до НАТО. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:06 0:00

Україна подає заявку на вступ до НАТО за пришвидшеною процедурою. Про це заявив Володимир Зеленський у відповідь на оголошення Путіна про незаконну спробу анексію українських територій. Держсекретар Ентоні Блінкен на це сказав, що США підтримують політику відкритих дверей альянсу.

Конгрес США схвалив додаткове фінансування для України на понад 12 мільярдів доларів. Відео

Конгрес схвалив додаткове фінансування для України на понад 12 мільярдів доларів. Американські конгресмени засудили оголошення Путіним незаконної анексії українських областей та закликали Білий дім надіслати Україні більше озброєнь.

Відповідь США на незаконну спробу анексії – подробиці з Білого дому. Відео

Відповідь США на незаконну спробу анексії – подробиці з Білого дому. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:52 0:00

США запровадили санкції проти Росії через оголошення незаконної спроби анексії територій України. Обмеження оголосили три відомства: Держдепартамент, Міністерство фінансів та Міністерство торгівлі США. Зі свого боку Джо Байден заявив: нинішні дії Кремля не мають жодної легітимності.

Канада ввела санкції проти колаборантів російського режиму, причетних до фіктивних референдумів в Україні

Міністр закордонних справ Канади Мелані Жолі під час спільної прес-конференції з Державним секретарем США Ентоні Блінкеном у Вашингтоні

У пʼятницю, 30 вересня, міністр закордонних справ Канади, Мелані Жолі, оголосила, що Канада запроваджує нові санкції у зв’язку з неспровокованим і невиправданим вторгненням Росії в Україну, чере фіктивні референдуми та спробу анексії Донецької, Луганської, Херсонської та Запорізьких областей України.

На своїй сторінці у Twitter, Мелані Жолі, прокоментувала: "Путінська «анексія» української території не має легітимності і ніколи не буде визнана. Територія України залишиться українською".

Під час спільної прес-конференції Мелані Жолі з Державним секретарем США Ентоні Блінкеном у Вашингтоні в пʼятницю, Жолі заявила, що Канада вводить санції проти 43 російських олігархів, фінансової еліти та членів їхніх сімей; так званого керівного органу у Херсоні; і 35 підтримуваних Росією високопосадовців у Донецьку, Луганську, Херсоні та Запоріжжі.

Додадково, у заяві на сайті Міжнародних справ Канади йдеться про заборону певних операції в або з окупованими Росією районами Херсонської та Запорізької областей, включаючи інвестиції та експорт.

Канада також продовжуватиме вивчення варіантів нових заходів у відповідь на триваючі порушення суверенітету, територіальної цілісності та незалежності України разом із своїми партнерами-однодумцями.

Як "Голос Америки" повідомляв раніше, МЗС Канади, Франції, Німеччини, Італії, Японії, Британії, США та Євросоюзу заявили: “Ми ніколи не визнаємо ні так звані анексії, ні фіктивні “референдуми”, які були проведені під дулом зброї. […] Ми закликаємо ширшу міжнародну спільноту відкинути жорстоку експансію Росії, її намагання заперечити існування України як незалежної держави”.

Більше

XS
SM
MD
LG