Спеціальні потреби

Актуально

Посол Гербст про вибори в Українi, реверс Одеса-Броди та продаж Криворiжсталi - 2004-07-13

В неділю 11 липня посол США в Україні Джон Гербст дав інтерв`ю в прямому ефірі радіо “Свобода”. Впродовж години запитання пану послу ставили кореспонденти західних радіослужб – “Голосу Америки”, “Свободи”, “Бі-Бі-Сі” та “Німецької хвилі. Питання стосувалися виборiв в Українi, реверсу нафтогону Одеса-Броди та контроверсiйного продажу заводу Криворiжсталь.

Вибори – тема номер 1 у сьогоднішній Україні, і довкола б яких питань не оберталась розмова між послом США і кореспондентами західних радіослужб у прямому ефірі радіо “Свобода” – вона незмінно поверталася до президентських виборів. Ось і на прохання “Голосу Америки” оцінити значення, для українсько-американських взаємин, епохи правління Леоніда Кучми, десятиріччя якої щойно відзначили в Україні, американський посол відповів, що ця оцінка в кінцевому підсумку залежатиме від того, чи відбудуться в Україні чесні вибори і мирна передача влади:

«Дуже важливо для розвитку України, щоб відбулись мирні, відкриті та прозорі вибори та передача влади... Зараз дуже важливо, щоб цей спадок був увінчаний організацією справді відкритих і чесних виборів. І це продемонструє нам дуже серйозне прокращення стану відносин між США і Україною. Зараз вже наші відносини покращуються, але ми вважаємо, що демократичний розвиток має надзвичайне значення як для українського народу, але також і для розвитку українсько-американських відносин», - зазначив Джон Гербст.

За словами пана посла, Леонід Кучма продемонстрував ознаки справжнього державного діяча, заявивши, що не буде прагнути балотуватись на третій строк. Американський дипломат також вкотре підкреслив, що для Сполучених Штатів не так важливо, хто переможе на українських виборах. Важливо, аби демократичним був сам виборчий процес, коли люди обирають свого президента, а не владні інтереси роблять це за них. Оцінюючи перші дні після старту виборчої кампанії в Україні, пан Гербст висловив занепокоєння високим ступенем контрольованості мас-медіа, у тому числі телебачення, з боку владних структур. Більшість українських засобів масової інформації, вважає він, наразі не подають збалансованої та об`єктивної картини виборчої кампанії.

Пан Гербст прокоментував також заяву, підписану днями країнами СНД, у тому числі Україною. Заява містить критику на адресу Організації з питань безпеки і співробітництва в Європі за нібито упереджене висвітлення виборів в країнах Співдружності та “втручання”, як сказано в заяві, у внутрішні справи цих країн. Пан посол заперечив, сказавши, що ОБСЄ відіграє провідну роль у зміцненні демократії на пострадянському просторі; подібні ж заяви, витримані в дусі заяв “холодної війни”, свідчать, вважає пан посол, про намагання повернути старі радянські часи.

На запитання, яке поставив слухач під час прямого ефіру – чи існують у міжнародній практиці випадки, коли в Президенти балотується кандидат з кримінальним минулим, Джон Гербст відповів, що в американському законодавстві про це нічого не сказано – воно містить лише застереження щодо віку кандидата і його громадянства.

Наступні великі блоки питань стосувалися Іраку, відносин України з НАТО та економіки. Щодо ситуації в Іраку, то американський посол вкотре подякував Україні за рішення України направити війська в Ірак і висловив сподівання, що український контингент як партнер по коаліції залишиться в Іраку доти, доки там буде досягнуто повної стабільності. Стосовно ж проблем економіки, то тут найгарячішою темою залишається Одеса-Броди і рішення про реверс, щойно прийняте українським урядом. З цього приводу Джон Гербст сказав:

«Поки що мені не цілком зрозуміло, і я думаю, що більшості українців так само не повністю зрозуміло, що відбувається наразі з нафтогоном Одеса-Броди».

Адже деталі угоди про зміну напрямку нафтогону досі невідомі, -- сказав посол Гербст. Він висловив сподівання, що прем`єр-міністр України розуміє стратегічну цінність спрямування каспійської нафти на Захід, і заявив, що буде прикро, якщо Україна прийме рішення, яке суперечить національним інтересам. Рішення про реверс, за його словами, не може не позначитись на добробуті українців та стосунках України із західними партнерами.

Джон Гербст скритикував також методи приватизації “Криворіжсталі”, коли іноземні компанії до тендеру допущені не були, а натомість підприємство задешево купив зять пана Кучми:

«Боюсь, що не можу відповісти одним словом. Але приватизація Криворіжсталі дає підстави робити висновки, що Україна дуже заможна країна, тому що уряд міг отримати 1,6 мільярда доларів від ЛНМ-стіл, а натомість виграла заявка 600 мільйонів доларів. Тобто Україна, напевно, може дозволити собі таким чином змарнувати 700 мільйонів доларів. І напевно, там дуже заможні працівники працюють на Криворіжсталі, тому що ЛНМ хотіла вкласти 1,2 млрд доларів в підприємство після сплати півтора мільярда доларів. Це дало б можливість створити багато нових робочих місць і покращити добробут працівників Криворіжсталі...», - сказав американський посол, відповідаючи в прямому ефірі радіо “Свобода” на запитання кореспондентів “Голосу Америки”, “Бі-Бі-Сі” та “Німецької хвилі”.

Всі новини дня

Посадовці Адміністрації Трампа помстилися Євгену Віндману – звіт Офісу генінспектора Пентагону

Архів від 19 листопада 2019 року, помічник Ради національної безпеки підполковник Олександр Віндман (ліворуч) зі своїм братом-близнюком, підполковником армії Євгенієм Віндманом, після свідчення перед комітетом з розвідки Палати представників.

У середу, 18 травня, Офіс генерального інспектора Пентагону оприлюднив звіт, в якому дійшов висновку, що Євген Віндман, брат полковника армії у відставці Александра Віндмана, ключового свідка у першому процесі щодо імпічменту екс-президента Трампа, ймовірно, зазнав помсти з боку чиновників тодішнього президента.

«Перебуваючи на службі в РНБ, скаржник зробив захищені повідомлення, стверджуючи, що колишній Президент Трамп порушив закони США, коли президент Трамп звернувся до іноземного уряду розслідувати звинувачення проти колишнього віце-президента і кандидата в президенти від Демократичної партії Джозефа Р. Байдена-молодший, його політичний опонент», - йдеться у повідомленні.

Це вказує на те, що саме Євген Віндман був тим викривачем, який написав анонімну скаргу на телефонну розмову екс-президента США Дональда Трампа і Володимира Зеленського, де висловив стурбованість, що американський президент намагався використати допомогу іноземного лідера для власних цілей у передвиборчій кампанії, що пізніше стало підставою для процесу імпічменту проти колишнього президента США. Згодом Трамп багато критикував викривача й закликав до розкриття його особистості.

«Ми провели це розслідування у відповідь на скаргу, подану на гарячу лінію Міністерства оборони 18 серпня, 2020 року, стверджуючи, що різні посадовці адміністрації, включаючи колишнього президента Дональда Дж. Трампа, вчинив дії проти підполковника Євгена Віндмана (заявника), армії США, коли він працював у Раді національної безпеки (РНБ) у Вашингтоні, округ Колумбія, в помсту за захищені комунікації», - йдеться у звіті.

Скаржник стверджував, йдеться у звіті, що посадові особи, помстилися також й через його зв’язок із братом-близнюком та його захищене спілкування із членами Конгресу.

Його брат, Александр Віндман, що має українське коріння, був провідним свідком у процесі щодо імпічменту президента Дональда Трампа. На слуханнях у Конгресі він визнав, що двічі засвідчував стурбованість стосовно кроків адміністрації Трампа стосовно України. Зокрема, після зустрічі представників української влади з Джоном Болтоном (тоді радник президента з питань національної безпеки) та після телефонної розмови між президентами США та України.

У 44-сторінковому звіті слідчий орган дійшов висновку, що на основі «переваги доказів», «більш ймовірно», що Євген Віндман зазнав помсти, але він не містить рекомендацій щодо потенційних наслідків для посадовців, які вже покинули Білий дім.

Як повідомляв раніше Голос Америки, підполковник Сухопутних військ США у відставці, колишній представник Ради з національної безпеки при президенті США Александр Віндман подав судовий позов до особистого адвоката екс-президента Трампа - Руді Джуліані та Трампа-молодшого, звинувативши їх та інших представників попередньої адміністрації Білого дому у змові із метою залякування.

Улітку 2020 Віндман заявив, що залишає службу у Збройних силах США. Його адвокат тоді сказав, що Віндман став жертвою "кампанії тиску, залякувань та помсти" після свідчень у процесі імпічменту.

Після слухань в Конгресі син президента США Дональд Трамп-молодший твітив: "Якби не фантастичні розслідувальні навички [лідера конгресового розслідування щодо імпічменту у Палаті представників, конгресмена Адама Шиффа - ред.], Дональду Трампу було би складніше знайти, кого необхідно звільнити. Дякую, Адаме!"

Дивіться також: Джамала: про війну та підтримку України з боку міжнародної мистецької спільноти. Інтерв’ю

Колишній міністр оборони Молдови: російська загроза для Молдови реальна. Відео

Колишній міністр оборони Молдови: російська загроза для Молдови реальна. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:45 0:00

На нещодавній зустрічі міністрів закордонних справ країн Групи семи було висловлено побоювання, що війна в Україні може перекинутися і на Молдову. Колишній міністр оборони республіки Віталій Марінуца вважає, що російська загроза для Молдови є реальною. Про це він розповів Олександру Яневському.

Як волонтери в Нью-Йорку надають юридичну допомогу українцям. Відео

Як волонтери в Нью-Йорку надають юридичну допомогу українцям. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:26 0:00

Тисячі українців, які були змушені покинути свої домівки через війну, місцем свого тимчасового перебування обрали Сполучені Штати. Влада США запровадила дві програми, одна з яких надання статусу спеціального захисту. Він дозволяє бути на території країни півтора року, а головне – працювати.

Посольство США офіційно повернулося до Києва

Американський прапор біля будівлі Посольства США в Україні, фото зроблене 18 травня 2022 року. AP/Єфрем Лукацький

У середу, 18 травня, Посольство США в Україні офіційно відновило свою роботу у приміщенні в Києві, піднявши над комплексом американський прапор. Про це повідомив Державний секретар США Ентоні Блінкен.

«Здійснюючи цей важливий крок, ми запровадили додаткові заходи для підвищення безпеки наших колег, які повертаються до Києва, і посилили наші заходи безпеки та протоколи. Ми прагнемо протистояти майбутнім викликам. Війна триває. Російські війська щодня завдають смерті та руйнувань на українській землі. Мільйони українців вимушені виїхати зі своїх домівок і сумують за втратою своїх близьких. Цілеспрямовано ми підтверджуємо нашу відданість народу та уряду України та з нетерпінням чекаємо виконання нашої місії від Посольства США в Києві», - йдеться в офіційній заяві від імені Держсекретаря.

Посольство США перемістило свою роботу до Варшави за кілька днів до початку російського вторгнення 24 лютого, а на початку березня переїхало до Львова.

«Коли ми призупинили роботу в посольстві, ми чітко пояснили: хоча ми перемістимо персонал посольства США для їх безпеки, це жодним чином не завадить нашій взаємодії з українським народом, урядом та громадянським суспільством та їх підтримці, а також з нашими союзниками та партнерами».

Безпеку роботи посольства назвала серед своїх пріоритетів кандидатка на посаду посла США в Україні Бріджит Брінк під час слухань в Сенатському комітеті із закордонних справ 10 травня.

«Хоча ми не зможемо без ризику вести дипломатію в зоні бойових дій, я зобов’язуюся працювати з моїм керівництвом і нашою командою, щоб збалансувати ризики та наші цілі таким чином, який просуває наші національні інтереси в Україні», - зауважила дипломатка.

«Посольство надає дуже важливий контекст та інформацію, а також довідкову інформацію, розвіддані про те, як триває робота в Києві і загалом в Україні. Найкраще це робити в Києві. Тому так важливо повернути посольство в гру», - сказав раніше в інтерв’ю Голосу Америки колишній тимчасовий повірений у справах США в Україні, а нині віце-президент Інституту мира США Вільям Тейлор.

Консульські операції не будуть відновлені негайно, а рекомендація Державного департаменту про заборону поїздок залишається в силі по Україні.

Дивіться також: Як українці можуть приїхати до США за програмою спонсорства Uniting for Ukraine. Відео

Як українці можуть приїхати до США за програмою спонсорства Uniting for Ukraine. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:30 0:00

Пропаганда РФ не здатна приховати воєнні злочини - шведський міністр у США

Міністр оборони Швеції Петер Гультквіст та очільник Пентагону Ллойд Остін, 18 травня 2022 року, Вашингтон. (AP Photo/Алекс Брендон)

"Історичним" для Швеції назвав цей тиждень міністр оборони країни Петер Гультквіст. "Все змінилось ... російська пропаганда більше не може приховати справжню корумповану та автократичну природу російського керівництва. Вона не може приховати російські воєнні злочини", - заявив посадовець під час зустрічі з очільником Пентагону Ллойдом Остіним у Вашингтоні, повідомляє журналіст Голосу Америки Джефф Селдін.

Остін привітав рішення Швеції подати заявку на членство в НАТО і подякував за підтримку України.

"Швеція приєдналась до Сполучених Штатів, наших союзників та партнерів в тому, щоб швидко надати необхідну безпекову та гуманітарну допомогу хороброму народові України", - заявив Остін.

У середу Гультквіст перебуває у Вашингтоні, де провів зустріч з Остіним. В четвер президент США Джо Байден планує провести зустріч з прем'єр-міністром Швеції та президентом Фінляндії в Білому домі.

18 травня Швеція та Фінляндія подали заявки на членство в НАТО. Цей крок привітав президент США Джо Байден, прем'єр-мініcтр Канади, лідери інших країн.

Очікуються, як повідомляв Голос Америки, що процес схвалення заявок може тривати кілька тижнів, а тоді, у разі згоди представників усіх 30-ти країн - членів НАТО, має відбутися підписання протоколу про вступ.

Далі країни альянсу повинні ратифікувати документи, що може тривати кілька місяців, але деякі країни вже заявили, що прагнутимуть завершити ратифікацію до того, як парламенти розійдуться на літні канікули.

Важливим етапом у процесі вступу Фінляндії та Швеції в НАТО буде планований на кінець червня саміт альянсу у Мадриді в Іспанії.

Наразі, серед країн-членів Альянсу, лише Туреччина висловила заперечення щодо прийому Фінляндії та Швеції, але чимало лідерів та оглядачів припускають, що проблеми, які турбують Анкару, будуть залагоджені.

Проти вступу Швеції та Фінляндії до НАТО виступала і Росія. Все ж під час саміту "Організації договору про колективну безпеку" в Москві цього тижня Путін заявив, що вступ цих країн до НАТО не становить загрозу для Росії, на відміну від розміщення в тих країнах військової інфраструктури.

Більше

XS
SM
MD
LG